Szpital w Gorzowie się rozbudowuje

Pobierz PDF
W przedostatnim dniu 2019 roku marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z władzami Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. – prezesem Jerzym Ostrouchem oraz wiceprezesem Robertem Surowcem. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat inwestycji realizowanych w szpitalu, szczególnie dot. rozbudowy Ośrodka Radioterapii o hematologię i intensywną terapię.

Szpital w Gorzowie realizuje obecnie projekt Budowa pawilonu dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziału Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych. To jedno z najważniejszych zadań dla gorzowskiego szpitala na najbliższe lata. Dzięki rozbudowie lecznica nie tylko poprawi jakość leczenia najciężej chorych pacjentów, warunki pobytu pacjentów oraz pracy personelu, ale też spełni wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Ta inwestycja to kolejny przykład na to, że szpital w Gorzowie się rozwija.
Hematologia jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny. Jest związana z chorobami krwi i układu krwiotwórczego, a tych w ostatnich latach lawinowo przybywa. Coraz lepsze poznanie tej dziedziny, stały rozwój i związane z nim nowe możliwości leczenia, dają pacjentom możliwość pełnego wyleczenia lub znacznego przedłużenia życia.

Po zakończeniu inwestycji Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii będzie liczył 22 łóżka (obecnie na OIOM jest 12 łóżek).

Na Hematologii obecnie są 22 łóżka, a w nowym budynku będzie w sumie 39 łóżek (24 – hematologia, 6 – pododdział leczenia ostrych białaczek, 9 – pododdział przeszczepowy)

Działalność Szpitala poszerzy się o nowy zakres świadczeń – pododdział przeszczepowy z Bankiem Komórek Macierzystych.

Nowy budynek

To będzie trzypiętrowy, całkowicie podpiwniczony pawilon medyczny połączony z już istniejącymi budynkami. Powierzchnia zabudowy budynku to ponad 1000 metrów kwadratowych, powierzchnia użytkowa to ponad 2300 metrów kwadratowych. Całkowita kubatura budynku to ponad 16,7 tysiąca metrów sześciennych.

Budowa będzie finansowana ze środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz środków własnych szpitala.

Montaż finansowy: 18 mln zł – dotacja Samorządu Województwa Lubuskiego, 26 mln zł – środki szpitala (razem 44 mln zł)

Wykonawcą pawilonu jest firma Budimex S.A.

Zakończenie budowy jest planowane na pierwszą połowę 2021 roku.

Panowie prezesi pochwalili się nabytkami sprzętowymi. Szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Rezonans oraz RTG. Umożliwi on nowoczesną diagnostykę, szczególnie najmłodszych pacjentów.

Galeria: Szpital w Gorzowie się rozbudowuje

Zobacz również