Północ regionu ważna dla samorządu

Pobierz PDF
Lepsza komunikacja społeczna, sprawy obywatelskie oraz infrastruktura drogowa – to najważniejsze zadania samorządu na rok 2020 do zrealizowania w północnej części regionu. – W tym roku będziemy finalizować także prace nad Regionalnym Programem Operacyjnym oraz aktualizować Strategię Rozwoju Regionu. Już w styczniu odbędą się pierwsze konsultacje. Zapraszam do udziału w nich. Każdy może mieć wpływ na przyszłość regionu – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak podczas spotkania z przedstawicielami gorzowskich mediów.

Spotkanie było także okazją do podsumowania minionego, 2019 roku, który północnej części regionu przyniósł szereg ważnych inwestycji. To m.in. zakończenie budowy Ośrodka Radioterapii i Bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Te obiekty były bardzo potrzebne. Wszystko tętni życiem – podkreślała marszałek Polak. Podkreśliła także, że w 2019 roku Gorzów skutecznie wdrażał środki unijne. – Uzyskał bardzo wysoki poziom kontraktacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. To ponad 82 proc. To bardzo ważne szczególnie w kontekście prac nad nowym programem operacyjnym – wyjaśniła. W 2019 roku najwięcej środków samorządowych popłynęło na inwestycje drogowe. Najważniejszą, zrealizowaną na północy regionu jest most w Skwierzynie.

A jaki będzie rok 2020? – W tym roku postawimy na lepszą komunikację społeczną oraz sprawy obywatelskie. Jak ważne jest to dla regionu pokazaliśmy już w ubiegłym roku, kiedy obchodziliśmy 30-lecie wolnej Polski. W tym roku będziemy świętować 30 lat samorządu terytorialnego. Z tej okazji planujemy zorganizować 30 lekcji obywatelskich. To także jubileusz 20-lecia współpracy z Brandenburgią – podkreślała E.Polak. W tym roku Lubuskie przewodzić będzie także Konwentowi Marszałków RP.

Marszałek zaznaczyła, że w 2020 roku przygotowywane będą kluczowe dla regionu dokumenty. – Będziemy finalizować prace nad Regionalnym Programem Operacyjnym, a także aktualizować Strategię Rozwoju Regionu. Już w styczniu odbędą się pierwsze konsultacje. Będą to spotkania otwarte. Każdy  może wnieść uwagi do tego strategicznego dokumentu. W oparciu o ten plan piszemy kolejne dokumenty – wyjaśniła.

Żeby poprawić komunikację społeczną, szczególnie z północną częścią regionu, od 1 lutego w Gorzowie uruchomione zostanie silniejsze biuro urzędu marszałkowskiego. Obecnie jest to wydział departamentu organizacyjno-prawnego, a będzie to samodzielne biuro – delegatura. Ta zmiana ma pomóc nie tylko w poprawie komunikacji, ale także włączyć i zaktywizować mieszkańców tej części regionu. Ponadto w Gabinecie powołano dyrektora ds. komunikacji i spraw obywatelskich. Funkcję tę pełni pani Agnieszka Stawiarska.

Marszałek zaprezentowała także najważniejsze inwestycje zapisane w budżecie województwa na rok 2020 dla północy regionu. - Jest to budżet proinwestycyjny. 40 % całości przeznaczamy na inwestycje. Z tego 60 proc. na poprawę infrastruktury drogowej i transportowej. Od lat najwięcej środków przeznaczamy na ten priorytet. Widzimy ile jest jeszcze potrzeb i ile jest do zrobienia – wyjaśniła marszałek. Wśród najważniejszych są: przebudowa i rozbudowa drogi nr 137 Słubice-Sulęcin-Międzyrzecz, czy przebudowa i rozbudowa drogi nr 158 Drezdenko-Gorzów Wlkp.

Spore inwestycje zaplanowano także w zakresie ochrony zdrowia. To m.in. zakup ambulansu, modernizacja oddziałów w Obrzycach, Nowym Dworku, Torzymiu. To także termomodernizacja szpitala w Gorzowie oraz rozbudowa o oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz oddział Hematologii. Kontynuowane będą także programy in vitro oraz walki z rakiem. To nie wszystkie dobre informacje. – W grudniu Komitet Monitorujący zatwierdził szereg zmian w RPO. Dzięki nim uda nam się zrealizować szereg ważnych projektów, np. wspomnianą termomodernizację szpitala w Gorzowie. Myślę, że będą podstawy, abym zaproponował zarządowi województwa do dofinansowania projektów termomodernizacji Przychodni Dworcowej w Gorzowie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy – wyjaśnił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Samorząd zainwestuje także w kulturę. W 2020 roku zakończyć mają się prace modernizacyjne w muzeum w Bogdańcu. Modernizację przejdzie także muzeum w Santoku. Kontynuowane będą także budżety: dla młodych, seniorów, czy obszarów wiejskich.

Samorząd województwa nie zapomina także o poprawie dostępności komunikacyjnej. W 2020 roku realizowane będą dwa, wielomilionowe projekty w tym zakresie: Lubuskie e-Zdrowie oraz Lubuski e-Urząd. - W najbliższych dniach ogłoszone będą konkursy. Dzięki projektowi e-urząd wprowadzone zostaną usługi publiczne dostępne online. Natomiast dzięki realizacji projektu e-zdrowie do jednostek wprowadzone zostaną nowoczesne systemy informatyczne – wyjaśnił członek zarządu Marcin Jabłoński. Poinformował także, że planowane jest także utworzenie w północnej stolicy regionu centrum usług wspólnych. To projekt, który zakłada powołanie jednostki o charakterze regionalnym. Ma być to regionalny węzeł informatyczny. Jednostka świadczyłaby szereg usług w skali województwa potrzebnych do zabezpieczenia danych jakimi dysponują jednostki ochrony zdrowia, do umiejscowienia danych z zakresu informacji przestrzennej (GIS) oraz to wszystko co potrzebne do planowania inwestycji – wyjaśnił.

W najbliższym czasie czekamy na finał konkursów związanych z otoczeniem biznesu. – Mam nadzieję, że szczęśliwie skończą się zabiegi Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej, która chce zaadaptować willę Jaehnego. Miałoby się tam mieścić swoiste centrum obsługi biznesu – wyjaśnił Marcin Jabłoński. Szanse na dofinansowanie w tym roku ma także projekt Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego.

Północna część regionu korzysta także z programów transgranicznych. Obecnie, jak poinformował członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak, Interreg zakontraktowany jest w 87 proc. Zwrócił uwagę na trzy ważne projekty realizowane na północy regionu: projekt ZIPH dot. Szkoleń i przygotowania biznesu, projekt realizowany w ramach Ośrodka Ekonomii Społecznej i projekt realizowany przez Euroregion Pro Europa Viadrina.

Zobacz prezentację: priorytety na rok 2020 dla Północy Regionu

Podczas spotkania przedstawiona została także informacja na temat projektu uruchomienia na Akademii Jakuba z Paradyża pielęgniarstwa. - Pojawił się ten projekt uruchomienia kolejnego kierunku. Trwają prace przygotowawcze. Potrzebna jest zgoda dwóch ministerstw i przygotowanie rzeczowe, żeby móc to uruchomić. Są na to zarezerwowane określone środki. Posuwamy się w tej sprawie do przodu – poinformował. Marszałek zadeklarowała pełne wsparcie samorządu województwa w tej sprawie.

Podczas spotkania radna Anna Synowiec poinformowała, że w ramach Sejmiku Województwa powołana została komisja doraźna ds. klimatu. - Chcemy te sprawy wyłączyć z innych dziedzin. To najważniejszy temat w ostatnim czasie. Będą dofinansowania związane z likwidacją kopciuchów. To jedyna droga do tego, żebyśmy dużo szybciej oddychali świeżym powietrzem – poinformowała.

Galeria: Priorytety 2020 dla północy regionu

Zobacz również