Noworocznie z lubuskimi dziennikarzami

Pobierz PDF
Tradycyjnie już marszałek Elżbieta Anna Polak wraz z zarządem województwa spotkała się z przedstawicielami lubuskich mediów na spotkaniu noworocznym. Była to okazja do podsumowania wydarzeń 2019 roku oraz przedstawienia priorytetów w budżecie na 2020 r. – Będzie to czas wielkich inwestycji, ale także mocno postawimy na sprawy społeczne i lepszą komunikację z  mieszkańcami – podkreślała marszałek. Spotkanie było także okazją do wyróżnienia przedstawicieli lubuskich mediów.

Spotkanie było także okazją do podsumowania wydarzeń roku 2019. Na podium, zdaniem marszałek Elżbiety Anny Polak, znalazły się: zakończenie budowy Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp. i zakończenie budowy bazy HEMS również w północnej stolicy regionu, wiecha na powstającym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze oraz programy stypendialne: stypendia w ramach programu Lubuskie Talenty, stypendia dla przyszłych lekarzy i pielęgniarek. – Mocno inwestujemy w kapitał ludzki i te programy społeczne będą kontynuowane w tym roku – podkreślała marszałek.

E. Polak zaznaczyła, że bardzo ważne w roku 2019 były obchody 30-lecia wolnej Polski oraz 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. – Staraliśmy prowadzić nasze działania blisko ludzi, żeby cały region odczuł moc sprawczą samorządu, pozytywne skutki wolnej, odrodzonej Polski i tego, że ludzie wzięli sprawy w swoje ręce – wyjaśniła. – Te działania będą kontynuowane, ponieważ w tym roku świętować będziemy 30-lecie samorządu. Chcę w tym roku pokazać, jak wielkie samorząd ma znaczenie dla mieszkańców naszego regionu i całej Polski. Będziemy obecni na 30. lekcjach obywatelskich w całym województwie. Będziemy też rozmawiać przy okrągłym stole o potrzebie reformowania samorządu. Będziemy także rozmawiać o 20-leciu współpracy z Brandenburgią, bo transgraniczne położenie ma ogromne znaczenie dla regionu. W tym roku Lubuskie przewodniczyć będzie Konwentom Marszałków – dodała.

Marszałek zaprezentowała priorytety samorządu województwa na rok 2020. Zaznaczyła, że będzie to rok kulminacji inwestycji związanych z funduszami unijnymi, co spowodowane jest zbliżającym się końcem tego okresu programowania. W ostatnim roku jego obowiązywania zaplanowano 22 konkursy, na łączną kwotę 103 mln zł - chcemy dobrze zakończyć to rozdanie. Wskaźniki mamy super. Komisja Europejska bardzo dobrze nas ocenia – wyjaśniła Elżbieta Anna Polak.

W tym roku samorząd województwa na wydatki inwestycyjne przeznaczy aż 40 proc. budżetu, z czego 60 proc. to infrastruktura drogowa. – Konsekwentnie realizujemy Wojewódzki Program Budowy Dróg i Mostów – zaznaczyła marszałek.

Największą inwestycją w tym zakresie będzie budowa mostu w Milsku. Samorząd dopłaca także do połączeń autobusowych i kolejowych, dzięki czemu będzie więcej połączeń.

Samorząd zadba także o poprawę dostępności komunikacyjnej. Z tego zakresu realizować będzie dwa wielomilionowe projekty: e-zdrowie i e-urząd oraz kilka innych projektów z zakresie cyfryzacji. – W obowiązującej Strategii Rozwoju Województwa dostępność transportowa i komunikacyjna to jest numer jeden – podkreślała E. Polak. - W zakresie nowoczesnych technologii rozpocznie się realizacja projektu związanego z budową Parku Technologii Kosmicznych.

W czołówce, jeżeli chodzi o wydatki w regionie, jest także ochrona zdrowia. W tym roku kolejne, duże środki popłyną na realizację projektu budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. W tym roku inwestycja osiągnie stan surowy zamknięty. W przyszłym roku przyjdzie czas na wyposażenie i uruchomienie. - Robimy także termomodernizację szpitala w Zielonej Górze. Chcemy też taki projekt zrealizować w Gorzowie. Tam też trwa rozbudowa placówki o Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Hematologii. Na wsparcie mogą liczyć także pozostałe nasze jednostki – wyjaśniła E. Polak. Samorząd zakupi także dwa ambulanse, kontynuować będzie program In vitro, programy profilaktyczne oraz program stypendialny dla przyszłych lekarzy i pielęgniarek.

Samorząd kontynuować będzie także inwestycje w kulturę: modernizację i rozbudowę Filharmonii Zielonogórskiej, modernizację i rozbudowę teatru z w Zielonej Górze i modernizację teatru w Gorzowie, rozbudowę Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz muzeum w Bogdańcu. – Pierwszy raz są tak duże inwestycje w kulturę - ponad 65 mln zł - i przebiegają zgodnie z harmonogramem – podkreślał wicemarszałek Łukasz Porycki.

Lubuskie w tym roku mocno postawi na sprawy społeczne. - Będziemy robić wszystko, żeby włączyć obywateli i pobudzić ich do aktywności. Stawiamy mocny akcent w budżecie na inicjatywy obywatelskie. Kontynuować będziemy programy dla młodych, seniorów i dla obszarów wiejskich oraz stypendia – wyjaśniła marszałek. – Będziemy kontynuować program Lubuskie Talenty

Marszałek zaznaczyła, że w tym roku region czeka aktualizacja strategii oraz zakończenie prac nad Regionalnym Programem Operacyjnym. – Chcemy szeroko konsultować przygotowania, aby jak najlepiej zaprojektować przyszłą perspektywę. Zależy nam na tym, żeby udział mieszkańców i wszystkich interesariuszy był jak najszerszy  - wyjaśnił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Zobacz prezentację TUTAJ

Spotkanie było także okazją do podsumowania współpracy urzędu  marszałkowskiego z lubuskimi mediami oraz wyróżnienia lubuskich dziennikarzy. Wyróżnienia otrzymali:

Maciej Dobrowolski (Gazeta Lubuska)

za wnikliwość w podejściu do tematów i wyjątkową dbałość o informacyjne szczegóły.

Szymon Płóciennik (Gazeta Wyborcza)

za dziennikarstwo zaangażowane w sprawy obywatelskie, kultywujące regionalną tożsamość.

Dorota Wleklik (RMF MAX, Polsat News)

za dynamiczny i zawsze obiektywny przekaz informacji, podejmujących sprawy społeczne.

Katarzyna Mayer-Bzowa (TVN24)

za wszechstronność i profesjonalizm stosowanych technik przekazu oraz merytorykę treści.

Zbigniew Borek (Gazeta Lubuska)

za rzetelność w komentowaniu wydarzeń, zarówno pozytywów, jak i mankamentów omawianych zjawisk.

 

Galeria: Noworoczne spotkanie z przedstawicielami lubuskich mediów

Zobacz również