Lata mijają, a współpraca wciąż się rozwija

Pobierz PDF
Tysiące kilometrów to nie problem, jeśli jest chęć do współpracy. Od ponad 20 lat potwierdzeniem tych słów są wizyty w województwie lubuskim przedstawicieli francuskiego Departamentu Le Lot. Regiony od wielu lat oficjalnie działają m.in. na polu wymiany młodzieży, ale także w zakresie kultury, nauki i gospodarki. Tym razem Urząd Marszałkowski odwiedził Christan Gasquet, prezes Stowarzyszenia Francja–Polska, Lot–Lubuskie. Do rozmów z francuskim gościem zasiadł członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak.

Styczniowe wizyty francuskiej delegacji stały się już swego rodzaju tradycją. Zwyczaj ten to jednak coś więcej niż jedynie kurtuazyjne spotkania. Dzięki stałym kontaktom obydwu regionom udaje się realizować wiele wspólnych projektów. Mowa np. o wymianie młodzieży w ramach programu Erasmus+, realizacji programu Slow Food i organizacji dni kuchni francuskiej w Lubuskiem i kuchni polskiej w Le Lot.

Także tegoroczna wizyta stała się okazją do ustalenia wspólnego kalendarza projektów na najbliższe 12 miesięcy. Przypomnijmy, że oficjalna współpraca Województwa Lubuskiego i Departamentu Le Lot trwa od 2008 r. Właśnie wtedy podpisano dokument, który zakłada rozwój międzynarodowych projektów: naukowych, kulturalnych, gospodarczych, rolniczych i turystycznych.

Zobacz również