
Talent i ciężka praca
- Tytuł stypendysty Marszałka Województwa Lubuskiego otrzymało do tej pory 325 młodych Lubuszan. W tym roku do urzędu wpłynęło 114 wniosków, z czego 4 nie spełniły wymogów formalnych. Komisja do Spraw Stypendiów po przeanalizowaniu wniosków i merytorycznej dyskusji wytypowała 25 kandydatów, których wnioski zostały przyjęte przez zarząd województwa. Są to stypendia, które pomogą uczniom w realizacji celów i zamierzeń – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.
Jak podkreślał, stypendia ustanowione zostały w celu stworzenia wybitnie uzdolnionym uczniom odpowiednich warunków do dalszego kształcenia się i rozwoju, a także inspirowania młodzieży do podejmowania kolejnych zadań. Stypendia są również formą promocji młodych ludzi, którzy realizując swoje pasje, zainteresowania i aspiracje, przyczyniają się do pomnażania dorobku intelektualnego naszego regionu.
Wicemarszałek dodał, że samorząd województwa szeroko wspiera młodzież uczącą się w województwie lubuskim. Przypomniał, że pod koniec ubiegłego roku wręczono 260 Lubuskich Talentów, w ramach największego programu stypendialnego naszego województwa.
W imieniu stypendystów głos zabrała Kalina Gawrysiak – uczennica II klasy V LO w Zielonej Górze. – Czuję się bardzo wyróżniona. Dla mnie będzie to bardzo duża pomoc. Jestem zapisana do Lubuskiej Akademii Aktorskiej i część stypendium przeznaczę na ten cel. Planuję także zakupić sprzęt filmowy, bo robienie filmów i reżyseria to moja pasja i w tym kierunku chcę zmierzać. Dziękuję za to, że otrzymując to stypendium dostajemy sygnał, że zmierzamy w dobrą stronę. Dziękuję za tę możliwość, którą otrzymujemy my - młodzi ludzie. Serdecznie dziękuję marszałek Elżbiecie Annie Polak oraz całemu zarządowi województwa za umożliwienie nam realizacji planów i marzeń – mówiła lubuska stypendystka.
Ile wynosi stypendium?
Wysokość tegorocznego stypendium wynosi 3 600,00 zł (przyznawane jest na okres 6 miesięcy: od stycznia do czerwca danego roku, po 600,00 zł miesięcznie).
Stypendia przeznaczone uczniom wybitnie uzdolnionym naukowo, twórczo lub artystycznie, zamieszkałym lub kształcącym się w szkołach ponadpodstawowych i artystycznych województwa lubuskiego. Wnioskodawcami mogą być lubuskie szkoły i stowarzyszenia działające w środowisku oświaty i kultury. Wsparcie przyznaje się za wybitne osiągnięcia w zakresie naukowym, twórczym lub artystycznym, o charakterze co najmniej regionalnym.
30 grudnia 2019 r. zarząd województwa zatwierdził rekomendację Komisji Stypendialnej i przyznał stypendia 25 uczniom w podziale na Stypendia naukowe, twórcze i artystyczne:
w kategorii stypendiów naukowych:
- Wojciech Górniewicz - Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach
- Piotr Maćków - Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach
- Przemysław Tomala - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Elektronik”
w Zielonej Górze - Wiktor Klój - Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Żarach
- Gabriel Dołęga - I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Gorzowie Wlkp.
- Jakub Teszbir - I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Gorzowie Wlkp.
- Anna Karczewska - I Liceum Ogólnokształcące im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze
- Julia Świątek - III Liceum Ogólnokształcące im. prof. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze
- Kacper Czahajda - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku
- Hubert Tomaszewicz - I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Żarach
- Konrad Zaleski - I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Gorzowie Wlkp.
- Kuba Niedziela - IV Liceum Ogólnokształcące im. kpt pil. E. Horbaczewskiego w Zielonej Górze
- Miłosz Mesjasz - Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach
w kategorii stypendiów twórczych:
- Kinga Dowjat - Zespół Szkół Ekonomicznych w Żarach
- Kalina Gawrysiak - V Liceum Ogólnokształcące im. K. Kieślowskiego w Zielonej Górze
- Wiktoria Samulska - Cybińskie Stowarzyszenie Rozwoju PRO-EKO w Cybince
w kategorii stypendiów artystycznych:
- Katarzyna Kurczewska -Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Żaganiu
- Kacper Łyczkowski - Lubuskie Towarzystwo Gitarowe w Zielonej Górze
- Maciej Smoląg - Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie
- Mikołaj Woźniak - Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie
- Ada Grzebielucha - "Arte" - Stowarzyszenie Współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze
- Aleksandra Mandryk - Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze
- Joanna Habich - Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Szprotawie
- Antoni Krzyśków - "Arte" - Stowarzyszenie Współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze
- Lena Juszkiewicz - Szkoła Muzyczna I i II st. im. T. Szeligowskiego w Gorzowie Wlkp.
Uroczystość uświetnił występ artystyczny uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I w Szprotawie.
W uroczystości wzięli udział: Katarzyna Pernal - lubuska wicekurator, Radni Województwa Lubuskiego: Aleksandra Mrozek, Anna Chinalska, Grzegorz Potęga, Kazimierz Łatwiński, Dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej Mirosław Glaz oraz wicedyrektor Tatiana Janiak, nauczyciele, rodzice i opiekunowie.