Jubileusze lubuskich Romów

Pobierz PDF
Rok 2020 to rok jubileuszy lubuskich Romów – 65-lecie pracy Edwarda Dębickiego oraz Teatru Terno, 20-lecie Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej. Obchody tych rocznic to temat rozmowy marszałek Elżbiety Anny Polak z państwem Ewą i Edwardem Dębickimi. Poruszona została także kwestia utworzenia samodzielnego Instytutu Papuszy. W spotkaniu wziął udział także wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz.

Państwo Dębiccy mają plany związane z obchodami jubileuszy. Wśród nich m.in. koncert jubileuszowy w teatrze, czy trasa koncertowa po województwie. Koncerty muzyki romskiej miałyby się odbyć w wybranych miastach regionu. Koncertom miałaby towarzyszyć wystawa zdjęć, strojów i akcesoriów. Samorząd tradycyjnie wspierać będzie organizację festiwalu kultury romskiej. Marszałek zaprosiła zespół Terno do udziału w Święcie Województwa Lubuskiego, które odbędzie się w połowie czerwca. Pojawił się także pomysł udziału Romów w Pol’and’Rock Festivalu.

 

Rozmowa dotyczyła utworzenia samodzielnego Instytutu Papuszy. Obecnie instytut mieści się w Bibliotece Wojewódzkiej w Gorzowie. Porozumienie o powołaniu jednostki o charakterze badawczym i popularnonaukowym podpisane zostało w marcu 2018 roku. Papusza - właśc. Bronisława Wajs (z domu: Zielińska). Najsławniejsza poetka cygańska. Pierwsza, której utwory (w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego) ukazały się drukiem. Znana jako Papusza (z cygańskiego: Lalka). Członek Związku Literatów Polskich (1962). W Gorzowie upamiętniona pomnikiem. Jej imię nosi jedna z ulic na osiedlu Górczyn.

Urodzona w miejscowości Sitaniec koło Zamościa. W latach 1953-1981 związana z Gorzowem Wlkp. Zmarła w Inowrocławiu (obecnie woj. kujawsko-pomorskie). Pochodziła z grupy Polska Roma (polscy Romowie nizinni). Jej życie obrosło legendą i dziś trudno oddzielić prawdę od fikcji.

Zobacz również