Lotnisko w Babimoście wyprzedziło port Chopina w Warszawie

Pobierz PDF
Wysokie loty w 2019 r. miało lotnisko w Babimoście, które w kategorii dynamiki procentowego wzrostu liczby pasażerów wyprzedziło port lotniczy Chopina w Warszawie. W porównaniu do roku 2018 lubuskie lotnisko obsłużyło o ponad 50 proc. więcej podróżnych. W sumie z Babimostu odleciało blisko 34 tys. osób. To efekt m.in. działań samorządu województwa. Urząd Marszałkowski od wielu lat konsekwentnie stawia na rozwój portu, np. poprzez wykonywanie niezbędnych inwestycji.

Nasz regionalny port lotniczy posiada regularne połączenie z Warszawą, które obsługuje LOT. W tym roku nową możliwością, która także miała wpływ na dobre wyniki, były loty czarterowe do Turcji. Zostały one zrealizowane we współpracy z biurem podróży. Już podczas inauguracyjnego przelotu w samolocie zasiadł komplet osób.

W osiągnięciu rekordowych statystyk pomogły również zmiany w siatce połączeń. Dzięki nim liczbę i godziny lotów lepiej dostosowano do potrzeb pasażerów. Obecnie do stolicy można polecieć w konkretne dni dwa razy dziennie: rano lub wieczorem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku podróży z Warszawy do Zielonej Góry.

Znaczny wpływ na pozytywne podsumowanie 2019 r. mają też starania samorządu województwa. Lotnisko może liczyć na stałe wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego, dzięki któremu np. wykonano system ILS. Wspomaga on możliwość maksymalnie bezpiecznie obsługi lotów w zakresie lądowania. Dodajmy, że w tegorocznym budżecie na wsparcie i promocję portu zapisano 10,5 mln zł (3 mln zł z tej kwoty dokłada miasto Zielona Góra).

Inwestycje wykonane przez Samorząd Województwa:

- ILS, czyli system wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności. Wartość inwestycji współfinansowanej z LRPO to prawie 4 mln zł. Dzięki dostosowaniu lotniska do europejskich wymogów bezpieczeństwa, port będzie mógł działać przez całą dobę i obsługiwać lotniczy transport towarowy.

- budowa drogi patrolowej – koszt: 859,9 tys. zł

- budowa sieci energetycznej zasilającej pionowe znaki nawigacyjne – koszt: 860 tys. zł

- budowa strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej – 3,1 mln zł

- naprawa/remont nawierzchni Płyty Postoju Samolotów nr 1 i drogi kołowania „Echo” – koszt: 640  tys. zł

- naprawa/remont oświetlenia projektorowego PPS nr 1 i DK „Echo”

- budowa Hali Kontroli Przylotów – koszt: 3,2 mln zł

 

Zobacz również