Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Pobierz PDF
24 stycznia br. w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp. z o. o. odbyła się konferencja związana z Ogólnopolskim Dniem Transplantacji. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie gorzowskich szkół. Swoimi doświadczeniami podzielił się m.in. Mariusz Półrolniczak, który jest po przeszczepie nerki. 

Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Lubuskim zostało zawarte w formie listu intencyjnego 10 czerwca 2010 r., a odnowione pięć lat później – 10 września 2015 roku.

Wspólne działania w 2010 r. zadeklarowało wówczas trzynaście podmiotów, m.in. Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, przedstawiciele dwóch największych lubuskich szpitali w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, władze regionalne i lokalne, czy przedstawiciele POLTRANSPLANT-u i Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej. Takie zintegrowane działania szybko przyniosły oczekiwany efekt, gdyż już w 2012 r. Lubuskie znalazło się na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby pobrań narządów. Jednak w ostatnim roku wskaźniki w tym zakresie znacznie spadły, w związku z czym Samorząd Województwa Lubuskiego dostrzegł potrzebę podjęcia dodatkowych działań promujących przeszczepy.

 

ODNOWIENIE Partnerstwa 10 września 2015 r. z założenia miało wydźwięk promocyjny. Inicjatywę Partnerstwa wsparł ówczesny Minister Zdrowia, transplantolog i kardiochirurg – prof. Marian Zembala, który z uznaniem wypowiadał się o działaniach Województwa Lubuskiego na rzecz transplantacji.

Co zrobił samorząd województwa lubuskiego przez 10 lat?

 • propagowanie idei transplantacji podczas wszystkich imprez prozdrowotnych organizowanych dla mieszkańców województwa lubuskiego: m.in. Przystanek Woodstock, Lubuski Piknik Zdrowia, Lubuski Kongres Kobiet;
 • ponad 40 000 oświadczeń woli – od 2010 roku tyle oświadczeń i ulotek informacyjnych trafiło do mieszkańców
 • cyklicznie: dwa razu do roku (styczeń i październik) – organizacja konferencji, spotkań z młodzieżą z udziałem lekarzy specjalistów, osób po przeszczepie, koordynatorów transplantacyjnych 
 • stała współpraca z Polskim Czerwonym Krzyżem, Ogólnopolskimi Stowarzyszeniami „Życie po przeszczepie” i „NERKA”;
 • konkurs plastyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego pt. „Transplantacja – jestem na TAK”;
 • robocze spotkania dla dyrektorów lubuskich szpitali i lekarzy specjalistów w dziedzinie: anestezjologii, neurologii, neurochirurgii oraz chirurgii (w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp.)
 • udział w warsztatach dla koordynatorów transplantacyjnych;
 • szkolenia dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa w Zielonej Górze i w Gorzowie „TRANSPLANTACJA – jestem na tak”
 • Ogólnopolski Marsz Nordic Walking im. prof. Zbigniewa Religi – organizowany cyklicznie w Bogdańcu (głównych organizator – Stow. Życie po Przeszczepie)
 • włączenie się w kampanię ogólnopolską – inauguracja Kampanii Drugie Życie. TRANSPLANTACJA masz dar uzdrawiania. Organizatorzy: Fresenius Medical Care i Województwo Lubuskie.
 • Nagroda dla Szpitala w Gorzowie Wlkp. – 2012 r. województwo lubuskie dołączyło do liderów w zakresie pobrań organów do przeszczepów. Większość pobrań dokonano w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Tym samym Lubuskie z ostatniego miejsca w kraju zajęło trzecie miejsce!

26 stycznia obchodzimy ogólnopolski dzień transplantacji, ustanowiony na pamiątkę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

 

 PROGRAM KONFERENCJI

 

10.00

 

 

Otwarcie konferencji

Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego

 

10.10

Szpik – dar życia

dr n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierownik Kliniki Hematologii  Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o. o.

 

10.30

Prawne uwarunkowania transplantacji narządów – czyli czy rodzina musi wyrazić zgodę na pobranie narządów? 

 

lek. med. Jerzy Czyżewski, Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Intensywnej Terapii dla Dzieci,  Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o. o.

 

10.50

Transplantacja – jestem na TAK!

Izabela Brzychcy – koordynator transplantacyjny

 

11.20

 

11.50

 

Siła serc

 

Opowiem Wam moją historię

 

 

 

Adrianna Szklarz – osoba po przeszczepie serca

 

Łukasz Kulczyński – dawca szpiku

Stoisko Departamentu Ochrony Zdrowia: ulotki, oświadczenia woli, czerwone serduszka

 

 

Galeria: Ogólnopolski Dzień Transplantacji - konferencja w Gorzowie Wlkp.

Zobacz również