
Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Lubuskim zostało zawarte w formie listu intencyjnego 10 czerwca 2010 r., a odnowione pięć lat później – 10 września 2015 roku.
Wspólne działania w 2010 r. zadeklarowało wówczas trzynaście podmiotów, m.in. Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, przedstawiciele dwóch największych lubuskich szpitali w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, władze regionalne i lokalne, czy przedstawiciele POLTRANSPLANT-u i Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej. Takie zintegrowane działania szybko przyniosły oczekiwany efekt, gdyż już w 2012 r. Lubuskie znalazło się na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby pobrań narządów. Jednak w ostatnim roku wskaźniki w tym zakresie znacznie spadły, w związku z czym Samorząd Województwa Lubuskiego dostrzegł potrzebę podjęcia dodatkowych działań promujących przeszczepy.
ODNOWIENIE Partnerstwa 10 września 2015 r. z założenia miało wydźwięk promocyjny. Inicjatywę Partnerstwa wsparł ówczesny Minister Zdrowia, transplantolog i kardiochirurg – prof. Marian Zembala, który z uznaniem wypowiadał się o działaniach Województwa Lubuskiego na rzecz transplantacji.
Co zrobił samorząd województwa lubuskiego przez 10 lat?
- propagowanie idei transplantacji podczas wszystkich imprez prozdrowotnych organizowanych dla mieszkańców województwa lubuskiego: m.in. Przystanek Woodstock, Lubuski Piknik Zdrowia, Lubuski Kongres Kobiet;
- ponad 40 000 oświadczeń woli – od 2010 roku tyle oświadczeń i ulotek informacyjnych trafiło do mieszkańców
- cyklicznie: dwa razu do roku (styczeń i październik) – organizacja konferencji, spotkań z młodzieżą z udziałem lekarzy specjalistów, osób po przeszczepie, koordynatorów transplantacyjnych
- stała współpraca z Polskim Czerwonym Krzyżem, Ogólnopolskimi Stowarzyszeniami „Życie po przeszczepie” i „NERKA”;
- konkurs plastyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego pt. „Transplantacja – jestem na TAK”;
- robocze spotkania dla dyrektorów lubuskich szpitali i lekarzy specjalistów w dziedzinie: anestezjologii, neurologii, neurochirurgii oraz chirurgii (w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp.)
- udział w warsztatach dla koordynatorów transplantacyjnych;
- szkolenia dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa w Zielonej Górze i w Gorzowie „TRANSPLANTACJA – jestem na tak”
- Ogólnopolski Marsz Nordic Walking im. prof. Zbigniewa Religi – organizowany cyklicznie w Bogdańcu (głównych organizator – Stow. Życie po Przeszczepie)
- włączenie się w kampanię ogólnopolską – inauguracja Kampanii Drugie Życie. TRANSPLANTACJA masz dar uzdrawiania. Organizatorzy: Fresenius Medical Care i Województwo Lubuskie.
- Nagroda dla Szpitala w Gorzowie Wlkp. – 2012 r. województwo lubuskie dołączyło do liderów w zakresie pobrań organów do przeszczepów. Większość pobrań dokonano w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Tym samym Lubuskie z ostatniego miejsca w kraju zajęło trzecie miejsce!
26 stycznia obchodzimy ogólnopolski dzień transplantacji, ustanowiony na pamiątkę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.
PROGRAM KONFERENCJI
10.00
|
Otwarcie konferencji |
Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego
|
10.10 |
Szpik – dar życia |
dr n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierownik Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o. o.
|
10.30 |
Prawne uwarunkowania transplantacji narządów – czyli czy rodzina musi wyrazić zgodę na pobranie narządów?
|
lek. med. Jerzy Czyżewski, Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Intensywnej Terapii dla Dzieci, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o. o.
|
10.50 |
Transplantacja – jestem na TAK! |
Izabela Brzychcy – koordynator transplantacyjny
|
11.20
11.50
|
Siła serc
Opowiem Wam moją historię
|
Adrianna Szklarz – osoba po przeszczepie serca
Łukasz Kulczyński – dawca szpiku |
Stoisko Departamentu Ochrony Zdrowia: ulotki, oświadczenia woli, czerwone serduszka