Saksonia świętuje w Dreźnie

Pobierz PDF
Zmiana, jako szansa – szansa na zmianę – to temat konferencji zorganizowanej przez naszych zachodnich sąsiadów z okazji Jubileuszu 30-lecia pokojowej rewolucji i powstania Wolnego Państwa Saksonia oraz Jubileuszu 90-lecia prof. dr Kurta Biedenkopfa.- Trzeba umieć zadawać pytania i czasami iść pod prąd - mówiła podczas uroczystości  Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która była gościem specjalnym wydarzenia. Województwo lubuskie reprezentowała marszałek Elżbieta Anna Polak, która była jedynym gościem z Polski.

W ramach konferencji odbyły się dwie duże dyskusje. Temat pierwszej to: Przełom i nowy początek: Wolne Państwo Saksonia 30 lat po pokojowej rewolucji. W rozmowach z Saksończykami o Saksonii udział wzięli: Dorit Seichter (Dyrektor, Zwickau), prof. dr Achim Mehlhorn (były Rektor Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie), Stefan Locke (Dziennikarz, Drezno). Tematem drugiej dyskusji był porządek wolności: Życie w odpowiedzialności za siebie i innych. Udział w niej wezmą: Michael Kretschmer - Premier Wolnego Państwa Saksonia oraz prof. dr Kurt Biedenkopf (były Premier).

Wśród gości wydarzenia znaleźli się:

Kanclerz Federalna Angela Merkel
Premier Saksonii Michael Kretschmer
Były Prezydent Federalny Horst Köhler
Były Prezydent Federalny  Christian Wulff
Była Minister Federalna Rita Süssmuth
Były Premier Vogel
Norbert Lammert (Przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera)
Prezydent Landtagu Saksońskiego Matthias Rößler
Premier Haseloff
Elżbieta Anna Polak, Marszałek Woj. Lubuskiego (Polska)
Były Premier Edmund Stoiber
Ambasador Republiki Czeskiej Jan Podivínský
 
W uoczystości udział wzięło 1700 osób.

Odważne decyzje przywódców

Przesłaniem spotkania była teza, że zmiany społeczne wymagają nie tylko niezbędnych struktur i sił politycznych, ale także odpowiednich przywódców, którzy przejmują kontrolę nad działaniami, podejmują odważne decyzje i zapewniają kierunek rozwoju. To właśnie miało miejsce w Saksonii po pokojowej rewolucji i było wielkim szczęściem dla całego landu.

Kurt Biedenkopf, jako pierwszy premier, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu rozwoju Wolnego Państwa Saksonii. Był on mocno zakorzeniony w myśleniu o Republice Federalnej Niemiec, kształtował ją jako rektor uniwersytetu i polityk, przeprowadzając się do Saksonii, gdzie podjął nowe wyzwania. Podczas konferencji świętować będzie 90. Urodziny.

Fundacja Konrada Adenauera: niemiecka organizacja pozarządowa. Jest fundacją polityczną o profilu chadeckim, powiązaną z partią CDU. Jej głównym celem jest prowadzona na poziomie narodowym i międzynarodowym edukacja polityczna na rzecz pokoju, wolności i sprawiedliwości. Szczególne znaczenie ma też wzmacnianie demokracji, wspieranie jedności europejskiej i zacieśnianie stosunków transatlantyckich. Dziś działalność fundacji koncentruje się głównie na rozwoju partnerskich stosunków między Polską a Niemcami, wspieraniu procesu integracji

Galeria: Saksonia świętuje w Dreźnie

Zobacz również