Pojednanie im dłuższe, tym trwalsze

Pobierz PDF
Po raz 25. odbyły się obchody Dnia Pamięci i Pojednania. Władze Gorzowa, wspólnie z mieszkańcami dawnego Landsberga, promowały w ten sposób ideę międzynarodowej przyjaźni, która nie zna granic. Świętowanie objęło część oficjalną, wykłady oraz spotkania.

Koniec stycznia to od ćwierć wieku ważna data w kalendarzu istotnych wydarzeń w Gorzowie Wlkp. Dni Pamięci i Pojednania na stałe wpisały się już w świadomość mieszkańców, którzy tego dnia mają okazję, aby z refleksją spojrzeć zarówno w przeszłość, jak i przyszłość. W obchodach biorą udział samorządowcy, mieszkańcy, a także zaproszeni goście.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od symbolicznego złożenia kwiatów. Następnie oficjalna część uroczystości przeniosła się na Plac Grunwaldzki. Program Dni Pamięci i Pojednania objął praktycznie cały dzień. To nie tylko wydarzenia z udziałem władz, ale także szereg imprez towarzyszących. Jedną z nich było spotkanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie zebrani dyskutowali, jak zachować pamięć minionych czasów, a także kształtować przyszłość. Obchody zakończył koncert w  Filharmonii Gorzowskiej.

Dodajmy, że swoją cegiełkę do obchodów dołożyło Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta. Placówka przygotowała jubileuszowy album. Znalazły się w nim informacje o najważniejszych chwilach 25. Edycji Dni Pojednania i Pamięci. Wydanie albumu zostało dofinansowane w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. 

Zobacz również