Biała Sobota – na Światowy Dzień Walki z Rakiem

Pobierz PDF
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze przyłącza się do inicjatywy Polskiej Unii Onkologii. 1 lutego 2020 r. zorganizował Białą Sobotę. – Była to okazja do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, które sfinansuje Samorząd Województwa. 100 pierwszych panów w wieku powyżej 45 lat będzie skorzystało z darmowych badania PSA w ramach profilaktyki raka prostaty.

Światowy Dzień Walki z Rakiem przypada 4 lutego. Święto to zostało ustanowione 20 lat temu w Paryżu podczas odbywającego się tam Światowego Szczytu Walki z Rakiem. W Polsce głównym organizatorem obchodów jest Polska Unia Onkologii, organizacja, która wraz z partnerami z całego kraju robi 1 lutego „Białą Sobotę”. Ma być to nie tylko okazja do bezpłatnych badań i konsultacji z onkologami i radiologami, ale także okazja do promowania Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, zwiedzania oddziałów onkologicznych, promocji psychoonkologii.

W Lubuskiem w inicjatywę włączył się Samorząd Województwa wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim w Zielonej Górze sp. z o.o., który – dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego – przebadał za darmo setkę mężczyzn pod kątem raka prostaty.  W Zakładzie Radioterapii odbyły się spotkania z lekarzami radioterapeutami (bud. R). Można też będzie zapisać się na bezpłatne badania w ramach Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi (bud.E). Osoby ze zmianami skórnymi mogły skorzystać ze wstępnej oceny dermoskopowej przeprowadzone przez lekarza onkologa i patomorfologa.

Przypomnijmy. Samorząd Województwa od 2017 roku realizuje projekt „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom” dotyczący profilaktyki raka jelita grubego, piersi, szyjki macicy. Podczas Białej Soboty będzie można skorzystać z porad. Odwiedzający Szpital będą mogli wziąć udział w konkursach z wiedzy o profilaktyce nowotworowej.

Dodajmy, że w obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem włączają się także zielonogórskie Amazaonki. Będzie można z nimi porozmawiać 4 lutego w siedzibie przy ul. Waryńskiego 1A w Zielonej Górze. Działaczki udzielą niezbędnych porad oraz wsparcia, a także nauczą właściwego samobadania piersi.

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z rakiem zaprezentacjatowana została wyremontowana część na parterze budynku L, gdzie znajdują się poradnie onkologiczne oraz Dzienny Oddział Chemioterapii (oraz trwającego właśnie drugiego etapu prac).

 

Modernizacja i remont budynku L przebiega etapowo ze względu na wysokie koszty oraz fakt, iż generalny remont będzie możliwy dopiero po wyprowadzeniu części oddziałów do nowego budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

 

  • 2017 r. -  za kwotę prawie 2 mln (z czego ponad 1,6 mln zł to dotacja z budżetu województwa, a reszta środki własne) zaktualizowano dokumentację projektową i przeprowadzono roboty budowlane tj. dostosowano trzy klatki schodowe do wymogów przeciwpożarowych, wymieniono windę, przebudowano drogi ewakuacyjne w poziomie piwnicy i zlecono nadzór inwestorski.
  • 2018 r. - za prawie 650 tys. zł (ponad 500 tys. to środki własne, a prawie 120 tys. zł dotacja z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego) przygotowano opis przedmiotu zamówienia niezbędny do ogłoszenia postępowania przetargowego na wykonanie dokumentacji projektowej oraz wykonano projekt budowlano-wykonawczy.
  • październik 2019 r. – firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Spółka Akcyjna rozpoczyna  remont i modernizację parteru budynku. Prace potrwają do końca czerwca przyszłego roku.

Wartości umowy – 5,4 mln zł, z czego  kwota 2,5 zł to dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego, 92 tys. zł – dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, blisko 2,8 mln zł – środki własne Szpitala.

 

 

Zobacz również