Otwarcie wystawy pt. Klem – crème de la crème

Pobierz PDF
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w piątek, 14 lutego br. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy pt. Klem – crème de la crème. Na ekspozycji, przygotowanej w 40. rocznicę śmierci Klema Felchnerowskiego, zaprezentowane zostaną najciekawsze prace artysty, znajdujące się w kolekcji zielonogórskiego muzeum.

Klem Felchnerowski urodził się 4 listopada 1928 r. w Toruniu, zmarł 27 stycznia 1980 r. w Zielonej Górze. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu w latach 1948-1952. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof. St. Borysowskiego, uzyskał również magisterium w zakresie konserwatorstwa i zabytkoznawstwa. Do Zielonej Góry przybył rok po zakończeniu studiów i z czasem stał się legendarną postacią lokalnego środowiska artystycznego, bohaterem wielu anegdot i opowieści. Klem był nie tylko artystą – w równej mierze był także społecznikiem, wrażliwym na dobro zabytków urzędnikiem, propagatorem i animatorem kultury. Pełnił funkcję pierwszego wojewódzkiego konserwatora zabytków, prezesa zielonogórskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Był założycielem i redaktorem graficznym „Nadodrza”, a także dyrektorem Muzeum Okręgowego w latach 1960-1965. Aktywnie uczestniczył w wielu spotkaniach polskiej awangardy – Plenerach Koszalińskich w Osiekach, wystawach i sympozjach Złotego Grona.

W 1998 roku odsłonięto tablicę pamiątkową przy al. Niepodległości 15 poświęconą artyście, a rondo przy dworcu PKS od 2003 roku nosi nazwę Rondo Klema Felchnerowskiego. Ostatnią inicjatywą mającą na celu przywrócenie tej niezwykłej postaci do krajobrazu miasta, było odsłonięcie w 2015 roku pomnika twórcy przed siedzibą Muzeum Ziemi Lubuskiej. Stolik Klema to nietypowa rzeźba oddająca upodobania artysty. Dziś miejsce to powoli obrasta legendą. Tu latem odbywają się  koncerty pod hasłem Jazz u Klema, tu fotografują się przyjezdni i mieszkańcy, tu kilkukrotnie  obchodzono też Święto Narodowe Trzeciego Maja w naszym mieście.

Największą kolekcję prac Artysty posiada Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zbiór z lat 1936-1980, liczy ponad 1700 obrazów, grafik i rysunków, z których większość podarowali synowie Klema – Armand i Tytus.

Informacja: Muzeum Ziemi Lubuskiej

Zobacz również