Medkol nie będzie uniwersytecki

Pobierz PDF
W związku z brakiem porozumienia, w sprawie propozycji zmiany podmiotu tworzącego dla zielonogórskiej przychodni MEDKOL, zarząd województwa odstępuje od kontynuacji procedowania projektu uchwały. - Zakończyliśmy konsultacje, uzyskaliśmy opinie i one są negatywne, nie ma więc możliwości podpisania porozumienia, więc rekomenduję Zarządowi Województwa odstąpienie od dalszego procedowania projektu uchwały. Krótko mówiąc odstąpimy od zmian – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zarzuty nieprawdziwe

Przypomnijmy, że podczas ostatnich obrad sejmiku województwa, poza porządkiem obrad poruszona została kwestia skierowanego do zaopiniowania projektu uchwały sejmiku w sprawie wyrażenia zgody na zmianę podmiotu tworzącego przychodnię MEDKOL. Podczas obrad ze strony radnych opozycyjnych oraz przedstawicieli jednostki padły zarzuty wobec zarządu województwa, jakoby ten działał na niekorzyść jednostki. Do oskarżeń odniosła się marszałek Elżbieta Anna Polak. - W przestrzeni publicznej pojawiły się różne interpretacje działań, które podjęliśmy wspólnie z naszym współwłaścicielem szpitala uniwersyteckiego w celu zwiększenia kontraktu i zakresu działalności lecznicy. To są prace przygotowawcze. Na sesję nie trafił żaden projekt. Byliśmy bowiem na etapie konsultacji projektu uchwały zarządu, które zakończyły się w piątek 14 lutego. I dziś możemy mówić o podsumowaniu tych konsultacji – wyjaśniła. Podkreślała, że planowane połączenie, miało na celu wzmocnienie funkcjonowania jednostek.

Miliony dla szpitali

- Pragnę państwa zapewnić, że to ustawa, którą wprowadził obecny rząd w 2016 roku, umożliwiła zmianę podmiotu tworzącego, wcześniej takiej możliwości nie było. To również rozporządzenie w sprawie ryczałtu z 2017 roku preferuje konsolidację podmiotów, ich koncentrację i rozszerzanie działalności o ambulatoryjną opiekę systemową, w ten sposób, że zwiększa kontrakt. Dlatego zmierzaliśmy do zmiany podmiotu tworzącego w celu uzyskania zwiększonego kontraktu. Zarząd zagwarantował stałość wszystkich umów cywilnoprawnych obowiązujących w Medkolu, zachowaniu ciągłości pracy przychodni, czyli status quo. Nowy podmiot byłby następcą prawnym wszystkich praw i obowiązków. Uzyskalibyśmy oszczędności związane z prowadzeniem administracji i zarządzaniem. Nieprawdziwe są informacje, że nowy podmiot przejąłby kontrakt oraz oszczędności i zyski jednostki. Rozszerzenie kontraktu jest niesłychanie ważne w  sytuacji, kiedy obserwujemy jak bardzo zadłuża się ochrona zdrowia Polsce. Działania, które podejmujemy w naszym województwie w zakresie przekształcania jednostek wyraźnie pokazują, że nie przynoszą one strat. Dzięki tym działaniom jesteśmy jedynym województwem, które nie pokrywa strat szpitali, a może inwestować. W ubiegłym roku na ochronę zdrowia przekazaliśmy 40 mln zł. Podobnie  w tym roku – wyjaśniła E. Polak.

Już mieliśmy konsolidacje

Marszałek podkreślała, że konsolidacje podmiotów tworzących prowadzą wszystkie województwa. Przypomniała także, że wprowadzanym wcześniej zmianom w lubuskiej ochronie zdrowia także towarzyszyły emocje i obawy. Miało to miejsce zarówno przy przekształcaniu w spółkę szpitala w Torzymiu, jak i szpitali w Gorzowie i Zielonej Górze. Zaznaczyła jednak, że obawy okazały się niesłuszne, ponieważ szpitale się rozwijają, inwestują. Do sprawy odniósł się także poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki.

- Zastanawiam się, czy klub PiS bagatelizuje przepisy prawa, które zostały uchwalone przez tę partię w Sejmie i czy jest w opozycji do rozporządzenia, które przygotował. Zachęca się w nim do konsolidacji i racjonalizacji finansów placówek ochrony zdrowia. W rozporządzeniu wprost jest napisane, że rozszerzanie świadczeń medycznych skutkować będzie wzrostem ryczałtu. Apeluję, żebyście się zastanowili, czy jesteście w opozycji do polityki państwa czy jesteście uczciwi i jesteście w tej samej formacji politycznej – mówił.

Co dalej z połączeniem?

Podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała, że zgodnie z zapisami projektu uchwały proces zmiany podmiotu tworzącego możliwy byłby tylko na podstawie zawartego porozumienia w tej sprawie. - Już podczad piątkowych rozmów z pracownikami mówiłam, że nic na siłę, zmiana podmiotu tworzącego, to nie likwidacja. Uchwała będzie możliwa tylko wtedy, gdy wynegocjujemy porozumienie, tak było, gdy realizowaliśmy wszystkie przekształcenia. Zakończyliśmy konsultacje, uzyskaliśmy opinie i one są negatywne, nie ma możliwości podpisania porozumienia, więc rekomenduję Zarządowi Województwa odstąpienie od dalszego procedowania projektu uchwały. Krótko mówiąc odstąpimy od zmian – poinformowała.

Galeria: Marszałek odpowiada radnym

Zobacz również