Kamera termowizyjna dla gorzowskiego szpitala

Pobierz PDF
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. użyczyła gorzowskiej lecznicy kamerę termowizyjną. Urządzenie będzie badać temperaturę ciała wchodzących do lecznicy. Od 16 marca br. zgodnie z postanowieniem szpitalnego Zespołu Kryzysowego ds. koronawirusa, każda wchodząca do szpitala osoba miała mierzoną temperaturę ciała termometrem. Badanie trwało kilka sekund, mimo to rano, gdy do szpitala wchodzi najwięcej osób, tworzyły się korki. Kamera termowizyjna ma ten proces znacznie skrócić.

- Kamera jest stanie zmierzyć temperaturę kilku osobom jednocześnie w odległości nawet do 10 metrów. To jedna z jej wielu zalet, ale kluczowa dla obecnej sytuacji szpitala. Kamera pokazuje nie temperaturę ciała wyrażoną w liczbach, ale też obraz. Krótko mówiąc im bardziej czerwony kolor pokaże się nam na ekranie tym temperatura badanej osoby jest wyższa – mówi Aleksandra Radomska-Zalas, prodziekan wydziału technicznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.

To ogromne wsparcie dla szpitala. Tak o kamerze termowizyjnej od Akademii im. Jakuba z Paradyża powiedział dziś Robert Surowiec – wiceprezes gorzowskiej lecznicy podczas przekazania urządzenia przez przedstawicieli uczelni. Kamera na podczerwień ma przyspieszyć mierzenie temperatury ciała osób wchodzących do lecznicy.

To nie jedyna pomoc od Akademii Jakuba z Paradyża dla szpitala. W ramach badań prowadzonych w Laboratorium Nanotechnologii i Nanobiologii pod kierownictwem Krzysztofa Jankowskiego, uczelnia opracowała metodę wytwarzania nanocząstek srebra, miedzi i złota, które mogą być wykorzystane w walce z koronawirusem CoV-19 do odkażania pomieszczeń sanitarnych lub szpitalnych

Zobacz również