W gorzowskiej lecznicy stanęły bezdotykowe stacje do dezynfekcji rąk

Pobierz PDF
Jedna stacja stanęła wczoraj (26.05) przy wejściu głównym do lecznicy. Z drugiej, zlokalizowanej przy Ośrodku Radioterapii od dziś (27 maja) będą mogli korzystać pacjenci i osoby udające się na badania do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Stacja to metalowa skrzynka, wewnątrz której umieszczony jest 10-litrowy pojemnik z płynem do dezynfekcji. Aby odkazić dłonie wystarczy nadusić stopą przycisk umieszczony w dolnej części obudowy.  Szpital ma dwie takie stacje do dezynfekcji rąk.

- Pomysł na zaprojektowanie i wyprodukowanie urządzenia narodził się w mojej głowie podczas narodowej kwarantanny - mówi Rafał Maćkowiak, prezes zarządu Rasska Sp. z o.o. ze Swarzędza i jednocześnie darczyńca. - Zgodnie z zasadą od projektu do efektu, w stosunkowo krótkim czasie stworzyłem półautomatyczną stację do odkażania dłoni. Już korzysta z niej kilka lecznic ze Śląska. Cieszę się, że dziś mogę dwa takie urządzenia przekazać do szpitala w Gorzowie. 

Urządzenia trafiły do gorzowskiego szpitala dzięki inicjatywie senatora Władysława Komarnickiego. Wartość przekazanych dziś urządzeń to niespełna 2 tysiące złotych. Podobne niebawem staną w szpitalach w Sulęcinie, Drezdenku, Słubicach i Skwierzynie.

Zobacz również