Co kryją mury zamku w Lubniewicach (wideo)

Pobierz PDF
Lubniewice – urokliwa miejscowość nad jeziorami od 30 lipca będzie gościć włodarzy 16 polskich regionów, którzy spotkają się w Lubuskiem podczas Konwentu Marszałków. – Podczas naszej półrocznej prezydencji chcemy pokazać to, co mamy w regionie najlepsze. A Lubniewice, to nie tylko jezioro, to także park oraz zamek Książąt Lubomirskich, w którym gościmy – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas wizyty w posiadłości należącej do księcia Jana Lubomirskiego – Ambasadora Województwa Lubuskiego.

Marszałkowie zjadą do Lubniewic

Województwo lubuskie przejęło półroczną prezydencję w Konwencie Marszałków. - Od 1 lipca rządzimy w Polsce – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak. Konwent jest organem opiniodawczo- doradczym Związku Województw RP. - Będziemy więc przygotowywać stanowiska, rozmawiać z rządem i Komisją Europejską o ochronie środowiska, funduszach unijnych, współczesnej edukacji i bezpieczeństwie – dodała E.Polak. W Lubuskiem zaplanowano trzy konwenty. Pierwszy odbędzie się w Lubniewicach w dniach 30 lipca – 1 sierpnia. Powoli rysuje się już jego program. Tematy wiodące to środki unijne oraz ochrona zdrowia. - Będziemy gościć dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na Polskę Marka Prawdę oraz Christophera Toda – dyrektora ds. polityki regionalnej KE. Będziemy rozmawiać o nowym unijnym budżecie. Prace są już bardzo zaawansowane. Myślę, że pod koniec przyszłego roku zaczniemy już wdrażanie tej perspektywy. Unia Europejska przygotowała także program odbudowy, który jest niesłychanie potrzebny w czasie kryzysu. Polska może dostać dodatkowo drugie tyle, co w nowej perspektywie, bo aż 64 mld euro, które zostaną dołożone do obecnej perspektywy. Więc już za chwilę możemy mieć w regionie nowe środki na nowe wyzwania w zakresie wsparcia przedsiębiorczości i ochrony zdrowia. W związku z tym, zaproszenie do udziału w konwencie wysłaliśmy także do Ministra Zdrowia oraz dyrektora NFZ – wyjaśniła marszałek Polak. O szczegółach będziemy na bieżąco informować.

Kolejne dwa Konwenty Marszałków w Lubuskiem odbędą się: we wrześniu w Zielonej Górze oraz w listopadzie w Mierzęcinie.

Na wakacje do LUBniewic w LUBuskiem

Wizyta w Lubniewicach była także okazją, aby zaprosić do spędzenia wakacji w Lubuskiem. - Pandemia pokrzyżowała nam wakacyjne plany, a tutaj jesteśmy bezpieczni – mamy mało zakażeń w regionie, a wiele do pokazania – przekonywała marszałek Elżbieta Anna Polak. Lubuskie to przecież prawdziwe bogactwo: lasy, jeziora, a także zamki pałace i dwory. - Mamy potężne dziedzictwo w regionie – 252 obiekty. W większości są już odrestaurowane. Są też takie, które czekają na odkrycie, fundusze i troskliwych właścicieli – mówiła marszałek. Jednym z przykładów jest właśnie zamek w Lubniewicach, którego właścicielem jest książę Jan Lubomirski Lanckoroński. Zamek to prawdziwa nieodkryta perła na wakacyjnej mapie regionu. Położony nad samym jeziorem, kryje w swoich murach wiele tajemnic i wiele piękna. To obrazy freski, księgozbiór oraz niezwykła historia tego miejsca oraz rodu Lubomirskich. Od lipca te tajemnice będzie mógł odkryć każdy. Po wielu latach, w ramach współpracy Fundacji Książąt Lubomirskich z władzami miasta Lubniewice zamek zostanie otwarty dla turystów. - Jestem chętny, żeby w różnych projektach brać udział. Współpracowaliśmy już wcześniej zarówno z miastem Lubniewice, jak województwem. Staramy się wspierać region. I mam nadzieję, że teraz po otwarciu parku i w tej chwili zamku będzie to kontynuacja. Zapraszam wszystkich Państwa do odwiedzania Lubniewic. Mam nadzieję, że wycieczki po naszym zamku przyczynią się do promocji Lubuskiego. Więc jako Ambasador Województwa Lubuskiego zapraszm do nas! – mówił książę Jan Lubomirski. Jak wyglądają zamkowe wnętrza? Możecie zobaczyć w galerii poniżej.

Do Lubniewic zapraszał także burmistrz Radosław Sosnowski. - Lubniewice, jak Lubuskie warte są zachodu! Mamy zamek z księciem! Ale ważne jest też to, że Lubniewice są naturalne i kameralne. To piękne okoliczności przyrody, prawie 500 ha jezior, 60% zalesienia gminy, zabytki. Stawiamy na rozwój turystyczny. Zapraszam na spokojny odpoczynek – pieszo, konno, rowerem, czy łodzią – przekonywał.

Galeria: Zamek w Lubniewicach otwiera drzwi

Zobacz również