Kalendarz wydarzeń na wakacje

Pobierz PDF
W Lubuskiem nie można się nudzić – szczególnie podczas wakacyjnej przerwy. Specjalną ofertę wakacyjną przygotowały biblioteki wojewódzkie, teatry i muzea. Zaplanowano ciekawe zajęcia dla dzieci jak i starszych Lubuszan. Lista propozycji naszych instytucji na wakacje jest naprawdę długa. Sprawdź co przyniesie lipiec i sierpień! Spędź wakacje w Lubuskiem!

Wakacje z książką? Specjalną ofertę wakacyjną przygotowały biblioteki wojewódzkie. Gorzowska inspiroteka.  Podwodny świat– czytanie morskich opowieści i warsztaty z tworzenia małego akwarium w domu, Z książką w plenerze – spotkania on-line z ulubionymi autorami, ludźmi literatury promujące literaturę i historię lubuskiego, Letnia Czytelnia Norwida ­online– prezentacje z Leśnym Zakątkiem, kurs rysowania online, doświadczenia z Krainą Eksperymentów, gry i zabawy podwórkowe „dawniej i dziś”. Letnia Czytelnia Norwida ­ – literackie spotkania dla dzieci, teatrzyk dla najmłodszych, rodzinne turnieje, spotkania z aktorem, koncerty dla dzieci, warsztaty literacko-ruchowe

Nie próżnują także lubuskie teatry. Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. zaprasza na przedstawienia teatralne w ramach sceny letniej. Lista propozycji naszych instytucji na wakacje jest naprawdę długa.

Teatr w Gorzowie

W miesiącu lipcu przedstawienia odbywać się będą na placu katedralnym (Stary Rynek)

04.lipca „Po prostu miłość”      

11.lipca „Okularnicy”    

18.lipca „Mój Paryż”     

25.lipca„Magia obłoków”          

W miesiącu sierpniu przedstawienia odbywać się będą na Scenie Letniej w Teatrze im. J. Osterwy i Placu Katedralnym

Repertuar Sceny Letniej 2020

31 lipca - „Trzy świnki” Teatr Rozrywki Trójkąt

1 sierpnia – „Żona potrzebna od zaraz”

2 sierpnia – „Kolacja na cztery ręce”

7 sierpnia – „Gniewko i Lubinka w krainie liter ”

8 sierpnia – „Moralność pani Dulskiej”

9 sierpnia – „Trzy razy Piaf”

14 sierpnia – „Wierszyki wybryki”

15 sierpnia – „Tomasz Stockinger – „Już nie zapomnisz mnie…”

16 sierpnia – „Zacznijmy jeszcze raz” -Tomasz Sapryk

21 sierpnia – „Tygrys tańczy dla Shu-Hin”

22 sierpnia – Artur Barciś

23 sierpnia – „Bez znieczulenia”

28 sierpnia –  „Gniewko i Lubinka ”

29 sierpnia – „Akompaniator”

30 sierpnia – Artur Gotz  - koncert

Muzeum Ziemi Lubuskiej

W miesiącach wakacyjnych będzie można zwiedzać wystawy czasowe i stałe: „Pomiędzy” – obrazy Arkadiusza Ruchomskiego, „Boże obrazy. Sztuka ikonowa” – prezentacja najpiękniejszych ikon z kolekcji MZL. Muzeum Wina – ekspozycja stała poświęcona tradycjom winiarskim oraz Muzeum Dawnych Tortur – ekspozycja poświęcona stosowaniu prawa karnego w średniowieczu.

Wystawom czasowym „Pomiędzy” oraz „Boże obrazy. Sztuka ikonowa” towarzyszą filmy pozwalające osobom, które z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne pozostają w domu, korzystać z oferty muzealnej.

W sierpniu planowany jest koncert plenerowy w ramach cyklu Jazzujące Muzeum oraz otwarcie nowej ekspozycji (21 IX 2020) „Pamiątki dnia codziennego – od Grünberga do Zielonej Góry”.

Na początku lipca Dział Oświatowy MZL, ogłosi otwarty konkurs fotograficzny pt. „Moja droga”, promujący regionalne dziedzictwo kulturowe i wpisujący się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w 2020 r. Finałem współzawodnictwa będzie wystawa w muzeum oraz mały folder. Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.

Herbert on-line na wakacje - wszystkie wydarzenia na youtube.com lub facebook

Święto Francji – Baudelaire, Verlaine, Rimbaud i Herbert – głośne czytanie – 14 lipca 2020 r.

Gorzowska inspiroteka.  Podwodny świat – czytanie morskich opowieści i warsztaty z tworzenia małego akwarium w domu – lipiec 2020 r.

Czytamy Wam. Piknik  –  głośne czytanie fragmentów literatury pięknej polskiej i obcej przez zaproszonych gości – sierpniowe piątki 2020 r.

Gorzowska inspiroteka. Piaskiem pisane opowieści – głośne czytanie i warsztaty z tworzenia obrazów z piasku – sierpień 2020 r.

Z książką w plenerze – spotkania on-line z ulubionymi autorami, ludźmi literatury promujące literaturę i historię lubuskiego. Nasz region może pochwalić się pisarzami rozpoznawalnymi w kraju
i poza jego granicami. Mamy też „literackie" i historyczne miejsca w regionie, które chcemy pokazać a tym samym zachęcić oraz zainspirować innych do zwiedzania i tworzenia własnych literackich podróży. Porozmawiamy o tym wszystkim z autorami podczas pięciu spotkań promujących literaturę i historię lubuskiego. Spotkania odbędą się w ramach „Tygodnia z autorem”, podczas którego będą wyświetlane kolaże, fotografie miejsc, ciekawostki, czytanie fragmentów książek, recenzje, zapowiedzi związane z autorem oraz książką. Zwieńczeniem tygodnia będzie rozmowa z autorem nagrana w miejscu związanym z książką i literacki spacer z kamerą. Z autorami wywiady przeprowadzi Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk dziennikarka Radia Plus, poetka, literatka, wiceprezes gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, współorganizatorka spotkań literackich, pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Kazimierza Furmana „FurmanKa". Bohaterami spotkań będą:

 1. Zofia Mąkosa – najpopularniejsza lubuska pisarka. Jej debiutancka powieść „Cierpkie grona", wydana w 2017 roku przez Wydawnictwo Książnica, została nominowana do Nagrody Literackiej im. Andrzeja K. Waśkiewicza. Autorka jest także dwukrotną laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego (2017, 2019), nagrody przyznawanej twórcom związanym
  z województwem lubuskim. Opowie i pokaże miejsca, które zainspirowały ją do napisania trylogii, przeczyta fragmenty swojej najnowszej książki, zachęci do czytania literatury pięknej – 20 – 24 lipca 2020 r.
 2. Michał Jarosiński – konserwator zabytków, który pracuje przy remontowanej katedrze
  w Gorzowie. Wewnątrz katedry przeczyta fragmenty książek poświęconych katedrze oraz odkryje przed widzami tajemnice budowli, zainspiruje do poszukiwań czytelniczych związanych z historią miejsca. Spotkanie z nim będzie okazją do promocji wydawnictw związanych z Gorzowem – 27 – 31 lipca 2020 r.
 3. Iwona Żytkowiak – popularna pisarka pochodząca z Barlinka. Powieści wydaje
  w ogólnopolskim wydawnictwie Prószyński i Spółka i cieszą się one ogromną popularnością wśród czytelników z całej Polski. Podczas spotkania opowie i oprowadzi po miejscach, które istnieją w jej powieściach i które stały się inspiracją do napisania książek. Zachęci do wędrówek z bohaterami literackimi w tle – 3 – 7 sierpnia 2020 r.
 4. Zbigniew Rudziński – turysta, krajoznawca, podróżnik i alpinista,  autor przewodników turystycznych. Założyciel i prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Ziemi Gorzowskiej opowie o zwykłych - niezwykłych miejscach, które opisuje w swoich przewodnikach, inspiracjach czytelniczych oraz tajemniczych miejscach, które można znaleźć na kartach literatury – 10 – 14 sierpnia 2020 r.
 5. Marceli Tureczek – autor, współautor oraz redaktor ponad stu publikacji naukowych, popularnonaukowych i prasowych poświęconych Ziemi Międzyrzeckiej, Ziemi Lubuskiej, ochronie zabytków, dziedzictwa kulturowego i krajobrazu regionu lubuskiego. Opowie
  o miejscach, które warto ocalić od zapomnienia, przeczyta fragmenty swojej książki, a także wskaże miejsca warte odwiedzenia podczas wakacyjnych wojaży – 17 – 21 sierpnia 2020 r.

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie – oferta wakacyjna

Jak co roku, WOSiR Drzonków zaprasza od Ośrodka na aktywny wypoczynek oraz rekreacje zarówno dzieci, klientów indywidualnych praz firmy i grupy zorganizowane.

Na licznych obiektach sportowo-rekreacyjnych oraz terenach zieleni Ośrodek oferuje bezpieczną organizację półkolonii dla dzieci, pobytów rekreacyjnych oraz różnorodnych imprez sportowo-rekreacyjnych.

W czasie wakacji zapewniamy wypoczynek dzieciom w wieku 7-11 lat pod opieką wykwalifikowanych instruktorów sportowych oraz opiekunów. Urozmaicony program półkolonii zapewnia dzieciom uczestnictwo w wielu dyscyplinach sportowych i rozwijanie ich pasji: strzelanie, pływanie, tenis, jazda konna, szermierka itp. Ponadto zapewniamy gry i zabawy sportowo-rekreacyjne z animatorem na świeżym powietrzu. Dzieci mają możliwość także skorzystania z transportu.

Na halach i placach rekreacyjnych organizujemy także „URODZINY NA SPORTOWO”.

W okresie letnim dla klientów udostępniony będzie KOMPLEKS PŁYWALNI ODKRYTYCH.

Czynny od 26 czerwca br.

W stałej ofercie Ośrodka szereg zajęć sportowo-rekreacyjnych: jazda konna, tenis, tenis stołowy, strzelectwo, siatkówka plażowa, fitness.  

Więcej informacji:

Centrum Obsługi Klienta, tel. 68 321 10/12, 603 034 546

www.drzonkow.pl

Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli na sezon wakacji 2020

Niedziela na Kamiennej do 13 września

Od 7 czerwca do 13 września co niedziele od 09:00-15:00 (z wyłączeniem 19-07 i 23-08) odbywają się „Niedziele na Kamiennej” to rodzaj mini targów, na których będzie można zobaczyć i zakupić produkty i wytwory rękodzielników, artystów, Kół Gospodyń Wiejskich.  Można zakupić produkty ekologiczne, mamy ciekawe opcje śniadaniowe i obiadowe, warto więc spędzić u nas dłuższy czas. Przygotowujemy leżaki piknikowe, stoliki i udostępniamy bezpłatnie teren Zagrody Kamiennej z malowniczym polem słoneczników, łąką jako teren rekreacyjny.

Gry terenowe w Muzeum – bezterminowo

Przez całe wakacje muzeum zaprasza rodziny z dziećmi do aktywnego zwiedzania Muzeum Etnograficznego. Dwie gry: Etno-Odkrywca i Porzekadła Ludowe skierowane są dla dzieci od 5 roku życia. Schowane zagadki, szyfry do rozwiązania, zadania do wykonania na pewno zaangażują cała rodzinę do wspólnej zabawy i nauki. Gry oparte są na zasadach gry harcerskiej z podchodami.

Gry udostępniamy przy zakupie biletów od wtorku do niedzieli.

Dobre, smaczne bo Lubuskie – 19 lipca

Wydarzenie plenerowe odbędzie się w zabytkowej przestrzeni plenerowej Muzeum.
W poszczególnych zagrodach prezentowane będą potrawy związane z dziedzictwem kulturowym mieszkańców naszego regionu. Uruchomione zostaną zabytkowe piece, w których przygotowywane będą potrawy. Zaprezentowane zostaną wina regionalne, wyroby z dziczyzny i specjały z gospodarstw agroturystycznych, swoje stoiska przygotują również lubuscy winiarze.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła ludowego i artystycznego oraz występy zespołów folklorystycznych.  Planowany jest również konkurs – grillowania

Informacje pod nr tel. 784 983 486

Szczegóły wydarzenia podamy w najbliższym czasie.

Święto Miodu, Chleba, Wina i Ogrodów -  23 sierpnia

Podczas wydarzenia  przedstawimy prace związane z wszelkimi zbiorami, które przypadają na okres pełni lata.  Odbędą się między innymi: pokazy odwirowywania miodu, jarmark pszczelarski, winiarski i ogrodniczy, targi sprzętu pszczelarskiego, zabiegi kosmetyczne, wypiek chleba, konkursy dla dzieci i dorosłych.  Mała gastronomia serwować będzie dania miodne.
Informacje ogólne:

Na terenie Muzeum można również wynająć miejsce na ognisko, sale czy pokoje. Jesteśmy otwarci na różne możliwości: warsztatów, wernisaży, spotkań z pisarzami czy plenerowych działań.

Aktualne wydarzenia można śledzić na portalu społecznościowym:

https://www.facebook.com/ME.Ochla/

Terminy oraz wydarzenia plenerowe mogą  ulec zmianie,  uwagi na obecny stan epidemiologiczny

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej  www.muzeumochla.pl  na której znajduje się aktualna oferta muzealna oraz aktualne wydarzenie kulturalne

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze

Niemiecki w sieci materiały dla osób uczących się języka niemieckiego online, fb Biblioteka Obcojęzyczna WiMBP

1, 8, 15, 22, 29 lipca, godz. 11.00, Biblioteka Obcojęzyczna WiMBP im. Cypriana Norwida

Kamienie szlachetne i ich moc, wystawa najpiękniejszych okazów kamieni i minerałów z prywatnej kolekcji Marii Siateckiej

1 lipca do 31 sierpnia, w godzinach otwarcia Filii nr 4 i 9 (Biblioteka Bromby i Przyjaciół), ul. Podgórna 45

Moje ukochane kotki – wystawa malarstwa Mirosławy Sokołowskiej, słuchaczki Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - zespół plastyczny "Pastele" oraz członkini grupy "Babie lato" przy Zielonogórskim Ośrodku Kultury

1 lipca do 31 sierpnia, w godzinach otwarcia Filia nr 11, ul. Ptasia 32, wystawa dostępna również online: Biblioteka Piotrusia Pana

Wystawa malarstwa Marii Bronczak, słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku

1 lipca do 31 sierpnia, w godzinach otwarcia Filia nr 12,  ul. Morelowa 34, wystawa dostępna również online: fb Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

Urodzili się...,  ciekawe życiorysy w opracowaniu Agnieszki Sobiak, wydarzenie online

1 lipca - 31 sierpnia, fb Bibliotekarz Lubuski

Young Zone – codzienna dawka wiedzy dla młodzieży, wydarzenie online

1 lipca - 31 sierpnia, fb Young Zone WiMBP

Z książka na leżaku–spotkania z lubuskimi autorami

2, 9, 16, 23, 30 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza WiMBP al. Wojska Polskiego 9

Letnia Czytelnia Norwida ­online – prezentacje z Leśnym Zakątkiem, kurs rysowania online, doświadczenia z Krainą Eksperymentów, gry i zabawy podwórkowe „dawniej i dziś”

2, 9, 16, 23, 30 lipca (czwartki), godz. 11.00, fb Letnia Czytelnia Norwida, Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży - Biblioteka Pana Kleksa, al. Wojska Polskiego 9

Hity i Kity według Czerniawskiego online – recenzje filmowe,  fb Góra Mediów

2, 16, 23 lipca, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów, WiMBP al. Wojska Polskiego 9

Czytanie Damy Kameliowej online, fb Góra Mediów

3, 10, 17 lipca, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów, WiMBP al. Wojska Polskiego 9

Czytanie Tolkiena online, fb Góra Mediów

4, 18, 25 lipca, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów, WiMBP al. Wojska Polskiego 9

Angielski w sieci materiały dla osób uczących się języka angielskiego online, fb Biblioteka Obcojęzyczna WiMBP

6, 13, 20, 27 lipca, godz. 11.00, Biblioteka Obcojęzyczna WiMBP im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9

Opowieści na każdy tydzień online, fb Góra Mediów

6, 13, 20, 27 lipca, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów, WiMBP al. Wojska Polskiego 9

Letnia Czytelnia Norwida ­ – literackie spotkania dla dzieci, teatrzyki dla najmłodszych, rodzinne spotkania z aktorem, koncerty dla dzieci

7, 14, 21, 28 lipca (wtorki), godz. 11.00, patio Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9, Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży - Biblioteka Pana Kleksa

Piątek z bajkami grajkami – radiowy seans najwybitniejszych spektakli radiowych dla dzieci połączony z krótkim quizem, fb Lubuskie Laboratorium Książki

17 lipca, godz. 12.00, Lubuskie Laboratorium Książki GreenBook, ul. Makowa 12 Jędrzychów

Konwersacje w języku angielskim dla młodzieży i dorosłych dla średnio zaawansowanych: Zapisy od 20.07 w Bibliotece Obcojęzycznej, tel.: 68 45 32 638,

email: b.obcojezyczna@biblioteka.zgora.pl

20 lipca, zapisy w godzinach otwarcia, Biblioteka Obcojęzyczna WiMBP im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9                           

Kulturalne podróże w czasie online, fb Góra Mediów

24 lipca, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów, WiMBP al. Wojska Polskiego 9

SIERPIEŃ                                                

Letnia Czytelnia Norwida ­ – literackie spotkania dla dzieci, teatrzyk dla najmłodszych, rodzinne turnieje, spotkania z aktorem, koncerty dla dzieci, warsztaty literacko-ruchowe

4, 11, 18, 25 sierpnia (wtorki), godz. 11.00, patio Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9, Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży - Biblioteka Pana Kleksa

Filmowo, od serca online, fb Góra Mediów

4,11, 18, 25 sierpnia, godz. 13.00, mediateka Góra, WiMBP al. Wojska Polskiego 9

Z książka na leżaku–spotkania z autorami związanymi z Ziemią Lubuską

6, 13, 20, 27 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza WiMBP al. Wojska Polskiego 9

Letnia Czytelnia Norwida ­online – kurs rysowania online, doświadczenia z Krainą Eksperymentów, gry i zabawy podwórkowe „dawniej i dziś”, Escape Room

6, 13, 20, 27 sierpnia (czwartki), godz. 11.00, fb Letnia Czytelnia Norwida, Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży - Biblioteka Pana Kleksa

Wakacyjne warsztaty literackie –dzieci będą poznawać kolejne gatunki literackie, pisać krótkie utwory na zadany temat, a także rozmawiać o swoich próbach literackich, fb Lubuskie laboratorium Książki 

7 sierpnia, godz. 12.00, Lubuskie laboratorium Książki GreenBook, ul. Makowa 12 Jędrzychów

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze

RCAK planuje cykliczne warsztaty dla dzieci z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca, które odbywałyby się  trzy razy w tygodniu. Zajęcia będą prowadzone w obszarach: tanecznych, wokalnych, plastyczno-krawieckich oraz rekreacyjnych

Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. 

13.07 - 17.07.2020 r.

"Indiańska przygoda"

Zajęcia dlaosób indywidualnych. Nie jest wymagana obecność na wszystkich spotkaniach.

Miejsce: Filia Spichlerz
Godzina 12:00 - 14:00
Wiek uczestników: 8 - 12 lat
Koszt dzienny: 15zł/os
Max. wielkość grupy: 10 osób

Harmonogram:
13.07.2020 - Indiańska wioska.
14.07.2020 - Indiański strój.
15.07.2020 - Totemy i legendy.
16.07.2020 - Plemienny taniec.
17.07.2020 - Wyzwania młodego Indianina.

20.07 - 24.07.2020 r.

"Przyjaciele Gorzowa - wirtualne półkolonie dla dzieci"

Zajęcia dla osób indywidualnych, odbywające się za pośrednictwem Internetu. W ramach zajęć uczestnik otrzymuje pakiet materiałów niezbędnych do wykonania zadań (wcześniejszy odbiór w siedzibie Muzeum), oraz dwa razy dziennie linki do filmików z wykładami i instrukcją robienia prac plastycznych. Na zakończenie - spotkanie podsumowujące na ZOOM-ie dla chętnych.

Godziny: Filmik nr 1 godz. 9:00, filmik nr 2 godz. 11:00
Wiek uczestników: 8 - 12 lat
Koszt (za 5 dni): 89 zł
Max. wielkość grupy: b/o

10.08 - 14.08.2020 r.

"Muzealny miszmasz"

Zajęcia dlaosób indywidualnych. Nie jest wymagana obecność na wszystkich spotkaniach.

Miejsce: Filia Spichlerz
Godzina 9:00 - 11:00
Wiek uczestników: 8 - 12 lat
Koszt dzienny: 15zł/os
Max. wielkość grupy: 10 osób

Harmonogram:
10.08.2020 - Co się ukrywa pod ziemią.
11.08.2020 - Co nam w duszy gra.
12.08.2020 - Artyści z gorzowskiego podwórka - Jan Korcz.
13.08.2020 - Biżuteria pod lupą.
14.08.2020 - Zapomniane zawody.

17.08 - 21.08.2020 r.

"Przyjaciele Gorzowa - wirtualne półkolonie dla dzieci"

Zajęcia dla osób indywidualnych, odbywające się za pośrednictwem Internetu. W ramach zajęć uczestnik otrzymuje pakiet materiałów niezbędnych do wykonania zadań (wcześniejszy odbiór w siedzibie Muzeum), oraz dwa razy dziennie linki do filmików z wykładami i instrukcją robienia prac plastycznych. Na zakończenie - spotkanie podsumowujące na ZOOM-ie dla chętnych.

Godziny: Filmik nr 1 godz. 9:00, filmik nr 2 godz. 11:00
Wiek uczestników: 8 - 12 lat
Koszt (za 5 dni): 89 zł
Max. wielkość grupy: b/o

Lubuski Szlak Twórczy

Lubuski Szlak Twórczy to kolejna ciekawa propozycja na spędzenie wolnego czasu w naszym regionie. Szlak składa się z trzech tzw. Gościńców Artystycznych, prowadzonych przez twórców zajmujących się malarstwem, rzeźbiarstwem i rękodziełem. Gościńce te znajdują się w Droszkowie, Trzebiechowie oraz Świdnicy koło Zielonej Góry. Odwiedzając Lubuski Szlak Twórczy mamy możliwość nawiązania kontaktu z takimi twórcami jak Sylwia Gromadzka-Staśko, Jacek Cipora i Grzegorz Hadzicki. Na podróż Szlakiem można wyruszyć po wcześniejszym skontaktowaniu się z twórcami.

Teatr w Zielonej Górze

 

 

 

 

Zobacz również