Gorzów świętuje: uroczysta Sesja Rady Miasta

Pobierz PDF
Podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta z okazji 30-lecia Samorządu Gorzowa Wlkp. marszałek Elżbieta Anna Polak oraz przewodnicząca sejmiku Wioleta Haręźlak wręczyły Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Wyróżnienie otrzymał Paweł Tymszan – Wójt Gminy Deszczno. - To jest dla mnie wielki zaszczyt, świętować tutaj razem z Wami, zarówno w urodziny miasta, ale również 30-lecie wolnego samorządu - mówiła marszałek podczas uroczystości.  

Dziś wręczono także Medale za Długoletnią Służbę, Medale za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wlkp. Honorowe obywatelstwo miasta Gorzowa otrzymał Jan Tomaszewicz – dyrektor Teatru im. J. Osterwy. - Dziś pragnę pogratulować wszystkim wyróżnionym i odznaczonym, a także honorowym obywatelom, szczególnie mojemu pracownikowi, Janowi Tomaszewiczowi - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podkreślała, że dziś świętują wszyscy. – Wszystkim samorządowcom, lokalnym liderom, panie prezydencie, byłym prezydentom pragnę złożyć serdeczne życzenia z okazji tego święta. To dzięki waszej kreatywności, pracowitości i niesamowitej pasji jesteśmy świadkami cywilizacyjnego skoku. Dokładnie pamiętam, 27 maja 1990 r. szliśmy wtedy na pierwszej linii frontu. Nie wiedzieliśmy, czy się uda i jak będzie. Nie było wytycznych i instrukcji, ale wtedy bardzo mocno wierzyliśmy i mocno pracowaliśmy dla naszych wspólnot, dla naszych małych ojczyzn. Udało się. Dziś apeluję do wszystkich – odwagi! Patrzymy wysoko! Spełniajmy marzenia – mówiła marszałek.      

Marszałek przyznała, że kiedy zaczęła pracę 12 lat temu w zarządzie województwa najbardziej bała się jeździć do Gorzowa. – Teraz mam tu wielu przyjaciół. Szpital oddłużony i się rozwija, teatr pięknie wyremontowany, a dzisiaj na urodziny Gorzowa przywiozłam wam 3 mercedesy, przepiękne karetki pogotowia zakupione ze środków unijnych – mówiła marszałek.

Jak podkreślała w ciągu tego 30-lecia wydarzyło się wiele dobrego, więcej dobrego, niż złego. - Jesteśmy wspólnotą nie tylko samorządową, ale też europejską. Dziś Unia Europejska wyraźnie i konkretnie wskazuje nam drogę, priorytety: Zielona Europa, inteligentna Europa, silna społecznie i bliżej obywateli. Europa, która naprawdę łączy. Życzę wam otwartości, tolerancji, bądźmy wyczuleni na tych, którzy sobie nie radzą. Pomagajmy słabszym, bądźmy dobrymi ludźmi – apelowała marszałek.         

Życzenia złożyła także przewodnicząca sejmiku Wioleta Haręźlak. - W imieniu własnym i radnych województwa pozwolę sobie złożyć wszystkim mieszkańcom Gorzowa, życzenia z okazji urodzin miasta. Abyście się dalej rozwijali, byście byli szczęśliwi w swoim mieście oraz abyśmy razem z innymi miastami i gminami budowali szczęście naszego województwa - mówiła przewodnicząca.      

W uznaniu zasług dla regionu Sejmik Województwa Lubuskiego nadał „Odznakę Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. Wyróżnienie otrzymał Wójt Gminy Deszczno Paweł Tymszan - prawnik, społecznik i samorządowiec. Ukończył prawo oraz finanse i bankowość na Uniwersytecie Szczecińskim, public relations na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademię Liderów Samorządowych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Zastępca Wójta Gminy Deszczno (2006-2010), Sekretarz Gminy Deszczno (2010-2014), Radny Województwa Lubuskiego (2010-2014). Od 2014 r. Wójt Gminy Deszczno.

Doprowadził do pozyskania przez gminę środków zewnętrznych, dzięki którym na terenie gminy powstało wiele ważnych obiektów, m.in. przebudowano budynek, w którym uruchomiono Środowiskowy Dom Samopomocy, wybudowano nowe przedszkole wraz z Klubem Malucha, rozbudowano infrastrukturę sportową, wybudowano lub przeprowadzono remonty świetlic wiejskich i placów zabaw, zmodernizowano i wybudowano wiele odcinków lokalnych dróg oraz rozbudowano oświetlenie drogowe.

Pomysłodawca wprowadzonych „kopert życia” dla najstarszych i chorych mieszkańców gminy. Z jego inicjatywy działają na terenie gminy Klub Seniora oraz Klub Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Inicjator nawiązania współpracy z bankiem żywności dla pozyskiwania żywności dla najuboższych mieszkańców gminy. Współautor stypendiów dla młodych za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe i artystyczne. Wspiera bezpłatne zajęcia nauki pływania dla klas III SP i sportowe dla dzieci - koszykówka, piłka ręczna i nożna. Organizator Gminnego Dnia Dziecka.

Dzięki jego zaangażowaniu i wsparciu Ochotnicza Straż Pożarna w Deszcznie pozyskała nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy.Wspiera miejscowe kluby sportowe, organizator turniejów piłki nożnej o Puchar Wójta. Współpracuje i uczestniczy w działaniach Fundacji „Mam Marzenie”, której misją jest spełnianie marzeń chorych dzieci. Od lat współpracuje z Fundacją DKMS.

W uroczystości m.in. udział wzięli Mirosław Marcinkiewicz - Wiceprzewodniczący SWL, Jerzy Wierchowicz - Wiceprzewodniczący SWL, Anna Synowiec - Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Łukasz Porycki - Wicemarszałek WL, Tadeusz Jędrzejczak - Członek Zarządu WL oraz posłowie na Sejm RP.

Gorzów świętuje 763 rocznicę swojej lokacji

2 lipca to w miejskim kalendarzu bardzo ważna data. To rocznica nadania praw miejskich dla Gorzowa. Tego dnia przed 763 latami, dokładnie w 1257 roku, margraf Johann I z dynastii askańskiej podpisał dokument, na mocy którego Albert de Luge upoważniony został do założenia miasta o nazwie Landisberch Novam.

Tradycyjnym elementem świętowania urodzin Gorzowa jest uderzenie w Dzwon Pokoju. Podobnie było w tym roku. Jednak z uwagi na trwającą pandemię, uroczystość miała skromny charakter. Punktualnie o godzinie 12.00 na placu Grunwaldzkim w dzwon wspólnie uderzyli prezydent miasta Jacek Wójciki oraz przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski.

Ważnym wydarzeniem tego dnia jest powrót na tory gorzowskich tramwajów. Po przerwie, związanej z remontem torowiska wzdłuż ulic Kostrzyńskiej i Sikorskiego, nowoczesne wagony „Twist” po raz pierwszy wyruszą na trasy z pasażerami.

Po przejeździe dwóch pierwszych wagonów, pozostałe tramwaje ruszą w swoje trasy rejsowe, zgodnie z obowiązującym od 2 lipca od godziny 12.00 rozkładem jazdy.

Galeria: Uroczysta sesja rady miasta w Gorzowie Wlkp.

Zobacz również