#lubuskienawakacje – część II

Pobierz PDF
Lubuskie ma głębokie korzenie kulturalne – to u nas powstał pierwszy polski festiwal filmów krajowych, to u nas od ponad 20 lat gra najpiękniejszy festiwal świata. Choć część wydarzeń i festiwali została odwołana, przesunięta lub zmodyfikowana wedle zasad reżimu sanitarnego – wciąż jest w czym wybierać i na pewno nie będziecie się nudzić podczas wakacji. Przedstawiamy kulturalny, wakacyjny, pandemiczny, lubuski przewodnik!

FESTIWALE

12. Solanin Film Festiwal

www.solanin-film.pl/festiwal/idea-festiwalu/

SOLANIN FILM FESTIWAL powstał z pasji, zaangażowania i wiary w moc kina w 2009 roku. Wspiera, promuje i prezentuje najciekawszych twórców kina offowego oraz ich produkcje. Nacisk kładzie przede wszystkim na filmy offowe i niezależne, ale zawsze znajdzie się miejsce na ciekawe produkcje z Polski, Europy i Świata.
Choć nie wiadomo jeszcze do końca, jak wydarzenia związane z festiwalem będą wyglądały, organizatorzy się nie poddają. Zapowiedzieli hybrydową formułę – część projekcji filmów z widownią, część realizowana internetowo. 30 filmów finałowych już wybranych, więc teraz pozostaje nam je poznać i towarzyszyć im aż do wyników.
12. Solanin Film Festiwal odbędzie się w dniach 19-23 sierpnia 2020 roku w Nowej Soli.

QUEST Europe

www.facebook.com/Quest-Europe-369157313184/about/?ref=page_internal

To nieoczywista, niekomercyjna impreza, mająca na celu promowanie kina autorskiego z różnych zakątków świata. Festiwal odbywa się od 2005 r. Gości co roku najwybitniejszych ludzi filmu. Pokazom towarzyszą koncerty, wystawy, spotkania, prelekcje i spektakle. Na szczegóły dotyczące wydarzeń towarzyszących i warsztatów jeszcze musimy poczekać, ale na pewno przez cały sierpień odbywać się będą projekcje filmów oraz koncert piosenki literackiej w Winiarni Bachus (wstęp wolny). Czekamy na dodatkowe informacje i na dawkę międzynarodowego kina!

49. Lubuskie Lato Filmowe

www.llf.pl/

Najstarszy polski festiwal filmowy (istnieje od 1969 roku!) w Łagowie to festiwal filmów, a jednocześnie forum dyskusyjne, miejsce wymiany doświadczeń z czasu wielkich przemian – w tym również przemian modelu kinematografii. „LLF jest nietypowym festiwalem. Nie gwiazdy ekranów są tu atrakcją, lecz autorzy filmów, którzy toczą spory z publicznością, spory trudne, bo jest to publiczność poszukująca w kinie czegoś więcej niż rozrywki, tak jak cały festiwal łagowski jest jedną z ostatnich redut obronnych kina artystycznego.”

W tym roku festiwal trochę się przesunie (ale na szczęście – będzie!). Nabór filmów na festiwal przesunięty jest do 15 lipca, a sama 49. edycja Lubuskiego Lata Filmowego odbędzie się w terminie od 30 sierpnia do 6 września 2020 roku. Szczegóły jeszcze nie są znane.

 

Kozzi Film Festiwal

www.festiwal.norwid.net.pl/

„Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka urodzonego w Kargowej artysty – Kozzi Gangsta Film. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, często dorównujących im talentem i kreacją.” Również ten festiwal został przełożony ze względu na pandemię. Przedstawiono nowy termin, formułę oraz plany programowe tegorocznego 6. Festiwalu Filmu, Teatru i Książki Kozzi Film Festiwal. KLAPSY 2020 również zostaną przyznane, ale na szczegóły trzeba jeszcze trochę poczekać…

10 - 13 września 2020 / Kozzi Kobiela Jędrusik / Zielona Góra - Żary – Wiechlice

Pol'and'Rock Festival  

www.polandrockfestival.pl

To ogromny letni Festiwal muzyczny organizowany na przełomie lipca i sierpnia w Polsce, w Kostrzynie nad Odrą. Artyści występują w jego czasie na pięciu scenach: Dużej, Małej, Scenie Lecha, Viva Kultura i  Nocnej Scenie ASP. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania. Pierwszy festiwal odbył się w 1995!

Na stałe związany z Lubuskiem festiwal Pol’and’Rock (dawniej: Woodstock) przenosi się w tym roku do strefy wirtualnej. Wiemy, że nic nie zastąpi tej atmosfery i stania pod sceną, spotkań, warsztatów, rozmów – ale trzymamy kciuki za to, że jeśli wytrzymamy ten jeden sezon bez Pol’and’Rocku, to w przyszłym roku i festiwal, i my wrócimy ze zdwojoną siłą, spragnieni muzyki i dobrej energii! Tymczasem organizatorzy zapraszają nas na Najpiękniejszą Domówkę Świata 30.07.2020 – 01.08.2020 – line up dostępny tutaj: www.polandrockfestival.pl/kto-zagra-na-domowce

 

Muzyka w Raju 2020

www.muzykawraju.pl

Muzyka w Raju odbędzie się w tym roku w nietypowej dla siebie odsłonie pomiędzy 7 a 23 sierpnia. Organizatorzy pozostają tajemniczy, proszą o anielską cierpliwość i zaglądanie na ich stronę po 20 lipca.

BuskerBus

https://www.buskerbus.com/pl/

BuskerBus to święto nowego cyrku i teatru ulicznego. Festiwal od lat bawi, wzbudza emocje, otwiera widzów na nowe doświadczenia, zmniejsza dystans między publicznością a aktorami, wprowadza kulturę w przestrzeń miejską. BuskerBus udowadnia, że teatr może być powszechnie dostępny, że każde miejsce może stać się sceną dla aktorów, muzyków, tancerzy i artystów cyrkowych. Publiczność staje się częścią akcji, a każda brama, pomnik czy ławka – elementem scenografii. Dla zaproszonych artystów pokazy uliczne są zarówno pasją, jak i pracą, a ulica sceną nie mniej ważną niż ta w tradycyjnych teatrach. Ten kolorowy festiwal startuje w Zielonej Górze pomiędzy 25 a 26.08.2020 i rusza w trasę do Krotoszyna (28-30.08.2020), a następnie do Wrocławia (01-02.09.2020) – w tym czasie ulice staną się kolorowe, żywe i na pewno bardziej zaskakujące, niż zwykle. Zachęcamy do wzięcia karimaty i oglądania na zielonogórskim deptaku spektakli festiwalowych, które – jak chyba na żadnym innym festiwalu – raczej nie słyszały o „czwartej ścianie” odgradzającej ich od widzów. W programie znajdują się również warsztaty z zakresu teatru ulicznego i wieczorna integracja w klubie festiwalowym Piekarnia Cichej Kobiety. Informacje o artystach i nowościach znajdziecie na profilu Facebookowym festiwalu i na stronie internetowej.

POZOSTAŁE WYDARZENIA I IMPREZY

Lato Muz Wszelakich

https://zok.com.pl/2020-2/?fbclid=IwAR3BPRdLktQlRPTjl-bdUK8Bt4GcsIaFFxszyI74doC3FSwcddHZzcKfBD8

https://www.facebook.com/LatoMuzWszelakich/

Tegoroczne Lato Muz Wszelakich to zielonogórscy artyści dla Zielonogórzan. Aby wesprzeć lokalną kulturę, Zielonogórski Ośrodek Kultury postanowił zaprosić do współpracy twórców związanych z naszym miastem. Są to osoby zarówno pochodzące z Zielonej Góry, jak i te które przyjechały tu studiować, tworzyć i żyć. Tacy, których mijamy ich na ulicy, spotykamy w sklepie, ale również Ci, których sukcesy obserwujemy w ogólnopolskich mediach. Oczywiście, w trosce o bezpieczeństwo artystów oraz widzów, wydarzenia te często zmienią swoją formę. Lato Muz Wszelakich od kilkunastu lat urozmaica wakacje Lubuszan – i tym razem również nie zawodzi. Urozmaicone wydarzenia,  dostosowane do każdej grupy wiekowej sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wstęp na wiele wydarzeń jest wolny – polecamy sprawdzać szczegóły na stronie organizatora.
TUTAJ możesz pobrać ulotkę z programem, a TUTAJ – informator.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze nie zwalnia tempa i zaprasza na nowy cykl spotkań autorskich – “Z książką na leżaku”. W każdy wakacyjny czwartek, o godz. 18.00, Biblioteka zaprasza na spotkanie z lubuskimi twórcami, prozaikami i poetami, którym czas epidemii koronawirusa uniemożliwił wcześniejszą prezentację ostatnich efektów pracy twórczej – powieści czy tomików poetyckich.

Dodatkowo dla najmłodszych odbywa się Letnia Czytelnia Norwida 2020 we wszystkie wtorki i czwartki lipca oraz sierpnia – na żywo oraz online. Na dzieci czekają spektakle, warsztaty, treningi, eksperymenty, gry i zabawy! Więcej informacji na stronie:

http://www.wimbp.zgora.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=10903:letnia-czytelnia-norwida-2020&catid=12&Itemid=390

Lubuski Teatr zagra dla Państwa spektakle plenerowe na trzech scenach: w Zielonej Górze na Placu Teatralnym oraz w Dąbiu, na „Scenie na plaży” oraz na „Scenie pod wigwamem”.. O swoim przedsięwzięciu piszą tak: - Dobierając repertuar kierowaliśmy się uznaniem widzów oraz popularnością spektakli, jak również tym, aby przeżycie kulturalne było doskonałym uzupełnieniem letniego wypoczynku i czasem na refleksję. Zaprosiliśmy również dwa spektakle gościnne – Teatru Miejskiego w Lesznie oraz Fundacji Teatru Scena Poczekalnia. Spektakle dla widzów dorosłych będziemy grać w okolicach zmroku, o godzinie 21:00, co nada naszym spektaklom nowego wymiaru.

Kolejne przeżycia kulturalne zapewnia Dobry Wieczór Gorzów!, na które zapraszamiasto Gorzów i Zjednoczone Siły Kultury. W każdy wakacyjny weekend, w soboty i niedziele, na plenerowej scenie tuż przy katedrze, nieopodal fontanny Pauckscha, będą się prezentować gorzowscy artyści m.in.: CEA - Filharmonii Gorzowskiej, Teatru im. Juliusza Osterwy, Jazz Clubu „Pod Filarami” i inni, związani z miastem i gorzowskimi instytucjami kultury.

Filharmonia Gorzowska znów prężnie działa i zaprasza m.in. na Pikniki Chopinowskie. Priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo publiczności, wobec tego koncerty odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Szczegóły i repertuar na stronie: www.filharmoniagorzowska.pl/

MOSART w Gorzowie Wielkopolskim organizuje WAKACJOIMAGINACJE 2020 – czyli cykl wakacyjnych warsztatów plastycznych, dekoratorskich i konstruktorskich dla dzieci i dorosłych.  Warsztaty będą się odbywały na trawniku przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Sztuki, a w razie deszczu zajęcia przeniosą się do sali edukacyjnej. Udział jest bezpłatny. Szczegóły na stronie: http://www.mosart.pl/wydarzenia/detail,nID,6294

Ruszyło również gorzowskie Kino 60 krzeseł i program Kino po zmroku – organizatorzy proponują nam niekomercyjny repertuar w przystępnych cenach i w plenerze, z gwiazdami kina na ekranie… i gwiazdami na niebie.

Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie szykuje nowy cykl wydarzeń w amfiteatrze – „Miej Czas na Koncerty” to nowa odsłona serii „Scena na Scenie”. Nowa, bo tym razem publiczność nie usiądzie na scenie. Zacznie Bass Astral x Igo, będzie też Rebeka i Kayah.  Z powodu obostrzeń epidemiologicznych trzeba było zmienić formułę „Sceny na scenie” co do zasad udziału publiczności - ale postarano się o artystów, powinni wynagrodzić wszelkie niedogodności… Widownia zasiądzie w dystansie 1,5m, bilety można kupić wyłącznie internetowo, potrzebne też będą zaświadczenia o stanie zdrowia.

Gdybyście chcieli wziąć udział we wszystkich tych wydarzeniach, musielibyście być w wielu miejscach na raz! Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie na tej liście.

Już za tydzień opowiemy Wam o naszych lubuskich jeziorach i turystyce wodnej w trzeciej części wakacyjnego przewodnika #lubuskienawakacje!

Źródła: strony organizatorów

Zobacz również