Dzwony Miasta Kitież – piosenki rosyjskie w wykonaniu Andrieja Kotina

Pobierz PDF
Kategoria: Kultura
Kiedy: 18 lutego 2021 od 18:00 do 19:30
Gdzie: al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
Wydarzenie odbędzie się online. Transmisja
Dzwony Miasta Kitież – piosenki rosyjskie w wykonaniu poety, barda Andrieja Kotina

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 18 lutego br. o godz. 18.00 na koncert Andrieja Kotina, zielonogórskiego barda, poety. Artysta w towarzystwie Katarzyny Pusowskiej, skrzypaczki zaprezentuje w programie Dzwony miasta Kitież, swoje ulubione rosyjskojęzyczne utwory – romanse, pieśni rosyjskich bardów oraz twórczość kultowych rockowych wykonawców i zespołów.

Wydarzenie odbędzie się online. Transmisja na żywo – www.facebook.com/biblioteka.norwida

Serdecznie zapraszamy! Spotkajmy się w aurze baśniowej krainy dobra, piękna i sztuki!

Kitież to legendarne podwodne miasto położone w środkowej Rosji, zwane niekiedy "rosyjską Atlantydą". Wybitny teolog Aleksander Szmieman właśnie w legendzie o Kitieżu dopatrywał się pierwowzoru "lekkiej Rosji" – baśniowej krainy dobra, piękna i sztuki, w przeciwieństwie do Rosji "ciężkiej" – mocarstwowej i militarnej. Myślę, że największe osiągnięcia rosyjskiej kultury należą do tego jej "lekkiego" oblicza, o którym mówił Szmieman. Nie inaczej jest z piosenkami.

Podczas mojego występu zaprezentuję więc moje ulubione rosyjskojęzyczne utwory (oraz kilka polskich przekładów), których duchową ojczyzną jest zaginione miasto Kitież – cudowne i niewidzialne. Należą do nich zarówno starodawne romanse, jak i pieśni rosyjskich bardów, ale również twórczość kultowych rockowych wykonawców i zespołów.

Andriej Kotin pochodzi z Moskwy, mieszka w Polsce. Nazywa siebie songwriterem. Inspiruje się muzyką lat 60. (Bob Dylan, The Beatles etc.), szeroko pojętym folk-rockiem, bluesem, reggae elektroniką, world music, muzyką alternatywną. Zdaniem krakowskiego historyka, publicysty i krytyka muzycznego Jana Poprawy – „wybitny bard polski”. Andriej Kotin jest laureatem przeglądów piosenki autorskiej, m.in. zwycięzcą festiwali im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu oraz „Metamorfozy Sentymentalne” w Lublinie; Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej (OFPA) w Ślesinie oraz pierwszej edycji przeglądu Musica Poetica (Wrocław). Podwójnie zdobywał drugie miejsce na Festiwalu Słowa w Piosence „Frazy” w Poznaniu. Jest także poetą, prozaikiem. Publikował wiersze w antologiach niemieckich i polskiej prasie literackiej. W 2011 roku wydał tomik wierszy Motyle w motelu, jako laureat Konkursu „Debiut Poetycki Pro Libris”, Zielona Góra, 2011, a w 2014 ukazała się jego powieść Człowiek hasło.

Lokalizacja

Województwo: lubuskie

Powiat: Zielona Góra

Adres: al. Wojska Polskiego 9 Zielona Góra