Będą szczepić seniorów przeciwko grypie w Lubuskiem

Pobierz PDF
Szczepienia przeciwko grypie mogą przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia osób w wieku 65+ i zmniejszenia zachorowalności.  Fot. unsplash
W 2021 roku w budżecie województwa lubuskiego przeznaczono 1 mln zł na szczepienia seniorów przeciw grypie. Wnioski można było składać do końca kwietnia. Wiadomo już ile zgłoszeń wpłynęło oraz ile osób ma zostać objętych programem.

Od początku roku w całym kraju trwają szczepienia przeciw COVID-19. Należy jednak pamiętać, że nie tylko choroba układu oddechowego wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 może być dla ludzi, szczególnie tych w podeszłym wieku, śmiertelnie niebezpieczna. Również grypa może zabić. Dlatego warto się zaszczepić.

12 wniosków dotyczących szczepień seniorów przeciw grypie

Na szczepienia przeciw grypie seniorów w wieku 65+ w budżecie województwa lubuskiego na 2021 r. przeznaczono 1 mln zł. - Dotacje dla powiatów i gmin będą przeznaczana na poziomie 50 proc. Szczepienia odbędą się oczywiście we właściwej porze. Nie ma w tym roku nic ważniejszego niż szczepienia – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.
Wnioski na realizację programu szczepień przeciwko grypie dla seniorów można było składać od 15 lutego do końca kwietnia br. W sumie wpłynęło 12 wniosków od gmin i powiatów, na łączną kwotę blisko 300 tys. zł. Gminy i powiaty szczepieniami planują objąć łącznie ponad 9,5 tys.osób w wieku 65+.
Wnioski jednostek samorządu terytorialnego rozpatrywać będzie komisja (4 osoby w składzie: 2 os z Departamentu Zdrowia UMWL, prawnik, członek Komisji Zdrowia), a zatwierdzać Sejmik.

  • Czas realizacji programu: do 15 grudnia 2021 r.

Grypa szczególnie niebezpieczna dla seniorów

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. W 2019 roku w Polsce zarejestrowano 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Jej przebieg może być szczególnie groźny dla osób z grup ryzyka. Największy odsetek zgonów notuje się wśród seniorów.
Szczepienia przeciwko grypie mogą przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia osób w wieku 65+ i zmniejszenia zachorowalności.

 

Powiązane wiadomości

Zobacz również