
Transplantacja to szczególny dar, o który jednak trzeba zabiegać, nieustannie budując świadomość wśród mieszkańców całego regionu. Już w 2010 r. w formie listu intencyjnego powstało Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Lubuskim, odnowione w 2015 r. Idea ta zrzesza kilkanaście podmiotów m.in. szpitale i samorządy. Wszyscy sygnatariusze listu wspólnie promują przeszczepy.
Spotkajmy się podczas naszych akcjiPrzez ostatnią dekadę samorząd województwa aktywnie działa na terenie całego województwa, aby temat transplantacji stale był aktualny. Ideę promowaliśmy podczas m.in. Przystaku Woodstock, Lubuskiego Pikniku Zdrowia oraz Lubuskiego Kongresu Kobiet. Cyklicznie (dwa razu do roku) zajmujemy się organizacją konferencji, związanych z tym tematem. Nawiązaliśmy też stalą współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz ogólnopolskimi organizacjami. Jednocześnie stale wspieramy rozmaite warsztaty i konkursy na rzecz transplantologii
Mamy sukcesyJuż w 2012 r. województwo lubuskie należało do liderów w zakresie liczby pobrań narządów. Wtedy też wręczono nagrodę dla szpitala w Gorzowie Wlkp., bo to właśnie w tej lecznicy dokonano większości zarejestrowanych pobrań. Na tym nie koniec. Tylko w ciągu ostatnich 10 lat ponad 40 tys. oświadczeń woli i ulotek informacyjnych trafiło do mieszkańców z całego regionu. Nie zamierzamy zwalniać tempa i w kolejnych latach planujemy dalsze, aktywne działanie na rzecz promocji idei transplantacji.