Kolejne zmiany w szczepieniach przeciw COVID-19 od 17 maja

Pobierz PDF
Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2  Fot. Freepik
Od poniedziałku (17 maja) rusza rejestracja 16 i 17-latków na szczepienia. Przyspieszone zostają również szczepienia przeciw COVID-19 drugą dawką. Ponadto są też nowe rekomendacje dotyczące szczepienia ozdrowieńców po COVID-19.

Rejestracja 16 i 17-latków na szczepienia przeciw COVID-19

17 maja rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 16-17 lat. Przed wizytą w punkcie szczepień trzeba wypełnić „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19”. Będzie go można pobrać od niedzieli ze strony www.gov.pl/web/szczepimysie.

Warto wcześniej pobrać formularz i podpisać go przez opiekuna prawnego. Oczywiście, jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień. Wówczas osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenia świadczenia.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 wypełniany jest w przypadku szczepienia osoby, która w dniu szczepienia nie ukończyła 18. roku życia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym.

Wersja kwestionariusza dla osób niepełnoletnich zawiera uzupełnienie o zgodę opiekuna ustawowego na szczepienie osoby niepełnoletniej. W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16. rok życia wymagany na kwestionariuszu jest również podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.

Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy danej osoby można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Odpowiedzi będą wykorzystane w czasie kwalifikacji do szczepienia. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności, należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie.

Od 17 maja, gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia. E-skierowanie otrzymają wszystkie osoby, które ukończyły 16. rok życia w przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 r. E-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16. roku życia w odstępach tygodniowych.

  • Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2.

Przyspieszone szczepienia przeciw COVID-19 drugą dawką

Dotychczas odstęp między pierwszą a drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19 wynosił dla preparatów firm Moderna i Pfizer - 42 dni, natomiast dla AstraZeneca - 84 dni. Po konsultacjach z Radą Medyczną rząd podjął decyzję o przyspieszeniu od 17 maja szczepień drugą dawką do 35 dni. Dotyczy to wszystkich stosowanych w Polsce preparatów dwudawkowych.

Należy jednak pamiętać, że krótszy okres między szczepieniami będzie dotyczył osób, które będą zapisywały się na szczepienia od 17 maja. Z kolei osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę, będą miały możliwość skrócenia terminu pomiędzy pierwszą a drugą dawką, ale będą musiały najpierw zadzwonić do punktu, w którym się szczepią i zmienić termin. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze będzie to możliwe.

Przyspieszenie szczepień ozdrowieńców po COVID-19

17 maja weszła w życie również zmiana dotycząca szczepień przeciwko COVID-19 ozdrowieńców. Został skrócony okres podania preparatu. Dotychczas można było to zrobić po 90 dniach od otrzymania dodatniego wyniku testu. Obecnie będzie można to zrobić już po 30 dniach.

 

Powiązane wiadomości

Zobacz również