
Projekt „Łużyckie obiekty UNESCO wspierają zrównoważoną transformację Łużyc”, ma przyczynić się m.in. do zwiększenia wartości turystycznej Geoparku „Łuk Mużakowa”. Inicjatywa jest częścią większego działania pod nazwą UNESCO 5.
Łużyce będą lepiej widoczne jako atrakcja turystyczna
– W okresie od 2023 do 2026 roku w projekcie UNESCO 5 zostanie zrealizowanych łącznie osiem projektów, które mają m.in. przyczynić się do wzmocnienia miejsc UNESCO na Łużycach w zakresie tworzenia wartości turystycznej oraz projektowania i wdrażania ofert edukacyjnych na rzecz zrównoważonego rozwoju. Opracowane zostaną m.in. nowe tematyczne wycieczki rowerowe, stworzone zostaną formaty informacyjne i filmy na stronach UNESCO oraz zaprojektowana zostanie szeroka oferta edukacyjna dla szkół, osób podróżujących i przewodników – wyjaśnia Susann Troppa, która koordynuje projekt wraz z Ellen Beuster.
Anja Boudon, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii, stwierdziła, że dzięki temu projektowi Łużyce mogą zaprezentować się jako doskonały przykład długoterminowej i obiecującej współpracy, szczególnie na poziomie międzynarodowym.
– Miejsca UNESCO chronią krajobrazy kulturowe, przekazują wiedzę, są terenami rekreacyjnymi i przestrzeniami dla naukowców i kreatywnych ludzi. Wszystko to sprawia, że są motorem wzorowego i zrównoważonego rozwoju w zmianach strukturalnych. Są to dobre powody do ścisłej współpracy i tworzenia sieci kontaktów – powiedział Wolfram Günther, Minister Energii, Ochrony Klimatu, Środowiska i Rolnictwa Saksonii.
– Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Łużyc jest szczególnie duże i złożone. Fakt, że region stawia na rozwój obiektów UNESCO, jest słuszną decyzją. Jeśli zmiany strukturalne mają się powieść, środowisko akademickie i społeczeństwo obywatelskie muszą się zjednoczyć – podsumowała rozpoczęcie projektu prof. dr Maria Böhmer, przewodnicząca Niemieckiej Komisji ds. UNESCO.
Uczestnikami konferencji ze strony polskiej byli również Alina Jągowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego i Artur Malec, dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.