
W sobotę 14 czerwca 2025 roku Żary stały się sercem edukacji ekologicznej podczas Święta Lasu i Ochrony Klimatu – największej tego typu imprezy w kraju. Impreza po raz kolejny odbywała się w kompleksie sportowo-rekreacyjnym SYRENA w Żarach, który zamienił się na jeden dzień w wielką przestrzeń spotkań, nauki i inspiracji.
Praktycznie przez cały dzień odwiedzający mogli wziąć udział w dziesiątkach aktywności przygotowanych z myślą o ochronie klimatu i lasów. Impreza miała wyjątkowy, międzynarodowy charakter – wśród ponad 100 wystawców znaleźli się przedstawiciele organizacji zarówno z Polski, jak i Niemiec, a goście przybyli nie tylko z najbliższej okolicy, ale i z całego pogranicza polsko-niemieckiego.
Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński wziął udział w otwarciu Festiwalu Bioróżnorodności, który objął patronatem honorowym.
– Województwo lubuskie, samorząd województwa lubuskiego od góry do dołu wspiera lasy, myśliwych i wszystkich tych, którzy wspierają środowisko oraz dbają o to, żeby nasz klimat nie zmieniał się na gorsze – podkreślił marszałek Jabłoński. – Dziękuję Fundacji „Natura Polska” za podjęcie tego wysiłku i organizowanie tego wspaniałego wydarzenia. Cieszę się, że sięgacie państwo po środki z Interregu oraz z funduszy Unii Europejskiej – zaznaczył marszałek podczas swojej wypowiedzi.
Wydarzenie było współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Polska–Saksonia 2021–2027 oraz z budżetu państwa w ramach projektu „10 lat doświadczeń dla współpracy sektora NGO na polsko-saksońskim pograniczu”.
Przy okazji swojego wystąpienia marszałek Marcin Jabłoński wspomniał o obchodach 25-lecia współpracy województwa lubuskiego i Brandenburgii, na czym skorzystały z pewnością i lasy.
– Tak się akurat składa, że w tym tygodniu świętowaliśmy przez dwa dni 25-lecie programu Interreg wraz z naszymi partnerami z Brandenburgii. My byliśmy w Pocznamie, nasi goście z Niemiec odwiedzili Zieloną Górę i razem omawialiśmy m.in to, jak wiele udało nam się zrobić przez te ostatnie 25 lat ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej. Przypomnę państwu, że oprócz wspierania tego typu projektów z funduszy unijnych kupiliśmy dziesiątki wież obserwacyjnych, które stoją w lasach całego województwa, które pomagają dbać o bezpieczeństwo lasów – wymieniał marszałek Jabłoński. – Kupiliśmy także setki pojazdów dla Ochotniczych Straży Pożarnych, które to straże też oczywiście wspierają Lasy Państwowe. Wydajemy pieniądze na to, żeby wspierać aktywistów oraz organizacje pozarządowe. Dbamy o ten nasz wspaniały skarb najlepiej jak potrafimy. Wszyscy przecież dobrze wiemy, że połowa województwa lubuskiego to lasy.
Podczas otwarcia festiwalu był obecny również senator Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorz Schetyna. – Zawsze miałem takie wrażenie, że tutaj w województwie lubuskim można znaleźć najlepsze z możliwych miejsc i zawsze bardzo dużo przyjaźni oraz dobrych ludzi, którzy się angażują, budują wszystko to, co potrafi łączyć. Dzisiaj tego właśnie powinniśmy szukać. Cieszę się, że w takim pięknym, leśnym kontekście szukamy i znajdujemy to, co nas może łączyć – mówił senator Schetyna.
Ważnym punktem imprezy była mikroadaptacja klimatyczna, podczas której zebrani wspólnie siali i sadzili las bioróżnorodności. Oprócz tego w programie znalazło się ponad 50 pokazów i warsztatów – od tematyki związanej z retencją wody, recyklingiem i odnawialnymi źródłami energii, po budowę hoteli dla owadów, kompostowanie, produkcję ekozabawek czy tworzenie łąk kwietnych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Leśna Osada, gdzie można było dowiedzieć się więcej o tajemnicach lasu, poznać drzewa leśne, zdobyć indeks przyjaciela lasu i wziąć udział w edukacyjnych grach i zabawach.
Atrakcją były także pyszności z natury – uczestnicy wydarzenia mogli posmakować m.in. dziczyzny, zupy z pokrzyw, bigosu myśliwskiego, ekoherbaty oraz naturalnych soków w strefie detox. Pokazy live cooking z kuchnią zero waste, prelekcje na temat bioróżnorodności, wystawy o zapylaczach i gatunkach inwazyjnych oraz spektakl ekologiczny dopełniały już bogaty program festiwalu.
Nie zabrakło również pokazu nowoczesnych rozwiązań. Na gości wydarzenia czekały gokarty fotowoltaiczne, bezpłatny serwis rowerowy, ekologiczne zapachy do samochodu i nawet „SPA dla telefonu”. Wszystko po to, by pokazać, że ekologia może być blisko nas, a tego typu rozwiązania są zarówno praktycznie i atrakcyjnie.
Na zakończenie Święta Lasu i Ochrony Klimatu w Żarach odbył się koncert folkowy Polskiego Zespołu Ludowego oraz ekologiczny set DJ-a klimatycznego.
Obecni na wydarzeniu byli także: wicemarszałek województwa lubuskiego Grzegorz Potęga, członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Edward Fedko, dyrektor Departamentu PROW UMWL Izabela Kumor-Pilarczyk, starosta żarski Bogdan Kępiński, starosta powiatu Görlitz Stephan Meyer, burmistrz Żar Edyta Gajda, wójt gminy Żary Leszek Mrożek, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze Przemysław Nitschka, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze Jerzy Łokietko, prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr Czesław Fiedorowicz, poseł na Sejm RP Stanisław Tomczyszyn, prezes Zarządu Fundacji Natura Polska Tomasz Żółkiewicz, przewodniczący rady nadzorczej Fundacji Natura Polska Jan Suchecki oraz ambasador Święta Lasu Tomasz Zubilewicz.