Dlaczego samorządy nadal chcą zarządzać szpitalami?

Pobierz PDF
„Czy samorządy powinny finansować ochronę zdrowia?” - na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty organizowanej przez „Rzeczpospolitą”. Jedną z prelegentek była marszałek Elżbieta Anna Polak.

debata odbyła się w ramach E-Forum Liderów Samorządowych organizowanym przez dziennik "Rzeczpospolita" oraz "Rzeczpospolita-Życie Regionów". W debacie udział wzięła marszałek Elżbieta Anna Polak. Moderatorką dyskusji była Karolina Kowalska. W debacie uczestniczyli także: Marek Wójcik – Pełnomocnik Związku Miast Polskich, Renata Kozanowska – Wiceprezydent Warszawy, dr Jerzy Gryglewicz, ekspert, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia oraz Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego.

Lubuskie inwestuje w zdrowie

Dlaczego samorządy nadal chcą zarządzać szpitalami? – to pytanie rozpoczęło debatę, a jako pierwsza głos zabrała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Temat ochrony zdrowia jest mi niezwykle bliski. Zdrowie i jakość życia to jedna z naszych regionalnych inteligentnych specjalizacji. To także priorytet zapisany w naszej strategii na najbliższe lata – podkreślała. Przypomniała, że 12 lat temu zastała lubuską ochronę zdrowia w kiepskiej kondycji, ale dzięki ciężkiej pracy udało się to zmienić.  - W większości wszystkie nasze szpitale były bardzo zadłużone. Obecnie region lubuski jest najmniej zadłużonym regionem w zakresie ochrony zdrowia w Polsce. To się nie zrobiło samo. To jest nasza konsekwentna praca, wybór priorytetów, wewnętrzne nakłady finansowe. Tytaniczna praca wielu ludzi doprowadziła do tego, że jesteśmy w tym miejscu – przekonywała marszałek. Podkreślała, że samorząd województwa od lat mocno inwestuje w ochronę zdrowia - poprawę dostępności do usług medycznych oraz ich jakości. -  Przekierowaliśmy setki tysięcy złotych z budżetu samorządu województwa, z Regionalnego Programu Operacyjnego, z programów krajowych na rzecz ochrony zdrowia. W ostatniej dekadzie na inwestycje w ochronie zdrowia przeznaczyliśmy 650 mln zł.  To nowoczesna infrastruktura, budowa radioterapii i hematologii w Gorzowie, baza pogotowia lotniczego, utworzenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Teraz, pomimo tego, że panuje pandemia realizowane są wielkie inwestycje w szpitalu w Zielonej Górze - to np. termomodernizacja. Udało nam się w ekspresowym tempie zakończyć budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Dzięki temu mogliśmy utworzyć tam Szpital Tymczasowy  – wyjaśniła. Ważne są także inwestycje w kapitał ludzki. Przykładem jest utworzenie w regionie kierunku lekarskiego. Do jego funkcjonowania samorząd dokłada corocznie 3 mln zł. Jednak, jak zaznacza E. Polak to najlepsza inwestycja. – Szpitale same nie leczą, to ludzie są wciąż najważniejsi . Mamy 500 studentów na medycynie. W tym roku mamy pierwszych absolwentów. Samorząd od trzech lat funduje też stypendia w wysokości 2 tys. zł miesięcznie dla studentów medycyny z całej Polski pod warunkiem, że podpiszą deklarację pracy w regionie lubuskim, niekoniecznie w naszych szpitalach samorządowych, ale w każdym miejscu w regionie, gdzie ich praca jest potrzebna. Dzięki temu otrzymaliśmy deklarację pozyskania 200 lekarzy – poinformowała marszałek.

"Nie" dla centralizacji szpitali

Podczas debaty marszałek Elżbieta Anna Polak odniosła się także do rządowych planów centralizacji szpitali. – Stanowczo się temu sprzeciwiamy, takie jest stanowisko zarządu województwa. Żaden z wariantów przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia nie spełnia naszych oczekiwań. W ochronie zdrowia potrzebne są większe nakłady finansowe - 5,3 proc. PKB w budżecie państwa to jest zdecydowanie za mało. Niemcy przeznaczają 11 proc. PKB.  Konieczne jest zwiększenie nakładów na procedury medyczne, które są na tym samym poziomie finansowania od wielu lat. Nie da się ochroną zdrowia zarządzać centralnie. Z Warszawy nie widać tak dobrze problemów. My je możemy zdiagnozować u siebie szybko i działać błyskawicznie, podejmować trudne wyzwania samodzielnie. Nie potrzebujemy super menadżerów z Warszawy, bo mamy bardzo dobrych prezesów w naszych szpitalach. Uczciwość, transparentność, przewidywalność, partnerstwo  - wspólnie musimy zrobić tę reformę, wtedy ona się powiedzie – zaapelowała marszałek.             

W podobnym tonie wypowiadała się wiceprezydent Warszawy Renata Kozanowska. - Mówimy o bardzo poważnej reformie służby zdrowia, która odbywa się w czasie pandemii. Należy rozmawiać o zmianie systemu finansowania, ale potrzebna jest debata i samorządy przy stole. Bo my jesteśmy tu na miejscu, tu gdzie są nasi mieszkańcy. Nie wszystko widać z Wiejskiej. Dialog i rozmowa – to jest potrzebne, my mamy wiele pomysłów, którymi się podzielimy  – przekonywała. Obecnie, jak wspomniała, powołano zespół roboczy składający się z samych pracowników Ministerstwa Zdrowia, bez udziału przedstawicieli samorządów. - Nie było konsultacji, nie przedstawiono nam analiz, jak miałaby wyglądać ta centralizacja – dodała. Podkreślała, że samorządy mocno zainwestowały i nadal inwestują w szpitale, także w czasie pandemii.

O planowanej reformie mówił także dr Jerzy Gryglewicz, ekspert, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia. - Nie znamy daty i procesu centralizacji. Kiedyś podjęto decyzję o przekazaniu szpitali w ręce samorządów. Ten model funkcjonuje już ponad 20 lat. Nie wszystkie samorządy poradziły sobie z tym zarządzaniem np. szpital w Grudziądzu – wyjaśnił.  Podkreślał, że w takich przypadkach ingerencja państwa jest uzasadniona. - W mojej ocenie nie ma sensu oddawać szpitali, które dobrze sobie radzą. Gdyby oddać leczenie w dobie pandemii marszałkom, być może efektywność byłaby dużo lepsza. Reforma  powinna być oparta o jasne kryteria. Znając je wy - samorządowcy, będziecie podejmować racjonalne decyzje  – przekonywał. Odniósł się także do poruszonej przez marszałek Elżbietę Annę Polak kwestii konieczności wzmacniania kadry medycznej. - Mamy mało lekarzy i będzie ich ubywać. Niepokojący jest średni wiek lekarzy, szczególnie chorób wewnętrznych, chirurgów, pediatrów, ginekologów i pulmonologów. Problem kadrowy, to obok finansów największy powód do zmartwień Ministerstwa Zdrowia. To czas na podejmowanie kluczowych decyzji – podkreślał.

O konieczności włączenia samorządów do przygotowania reformy systemu ochrony zdrowia mówił także Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego. - Z jednej strony mówimy, że służba zdrowia potrzebuje reformy. Jednak pojawia się podstawowe pytanie jakiej? System ma niedociągnięcia, ale rozmawiajmy, jak to zmieniać – podkreślał. On także mówił o ogromnych nakładach poniesionych do tej pory przez samorząd na ochronę zdrowia. - Dzięki bardzo dużym nakładom z budżetu województwa oraz w bardzo dużym stopniu z funduszy europejskich udaje nam się wprowadzać zmiany. Samorząd szybko reaguje na oczekiwania społeczne i zapotrzebowanie. Potrzeby zdrowotne naszych mieszkańców są dla nas bardzo ważne – zapewniał marszałek.

O planowanej reformie mówił także Marek Wójcik – Pełnomocnik Związku Miast Polskich. Przedstawił szereg argumentów przeczących temu, że samorządy nie radzą sobie z zarządzaniem szpitalami. - Uważam, że samorządy nie są w najgorszej sytuacji, bo nie ma cudownych rąk, które leczą. Nie wiem, dlaczego szpitale samorządowe powinny iść w pierwszej kolejności pod nóż – dodał. Jak podkreślał, przez 20 lat polskie szpitale samorządowe zmieniły się niewiarygodnie i stworzyły silne podstawy, które trzeba wykorzystać aby dostosować je do potrzeb jutra.  – Samorządom nie można zabrać szpitali.  To są nasze szpitale, które działają na naszą rzecz i powinniśmy mieć na nie wpływ. To my jako odbiorcy, wiemy lepiej czego chcemy. Nie chcemy być pozbawiani tego na co mamy wpływ. Pomysł centralizacji jest chybiony - podkreślał.

 

------------------------------------------------------------------------------------

Organizatorem wydarzenia jest „Rzeczpospolita” i „Rzeczpospolita Życie Regionów”.

W forum organizowanym przez Rzeczpospolitą udział biorą samorządowcy i eksperci z Polski i Europy. Wśród gości tegorocznej edycji są m.in. prof. Jerzy Buzek - europoseł, były premier  RP i przewodniczący PE, Zygmunt Frankiewicz – prezes Związku Miast Polskich, Krzysztof Żuk – prezydent Lublina, Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku, prezes Unii Metropolii Polskich, Adam Struzik – marszałek Mazowsza, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Władysław Ortyl – marszałek Podkarpacia, Gustaw Marek Brzezin – marszałek woj. warmińsko-mazurskiego, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Marcin Krupa – prezydent Katowic, Arkadiusz Wiśniewski – marszałek Opola, czy Adam Neumann – prezydent Gliwic, Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha, Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi czy Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna.

Już jutro, 27 kwietnia br. o godz. 13.30 zapraszamy z kolei do wysłuchania rozmowy redaktora Marcina Piaseckiego z marszałek Elżbietą Anną Polak. Rozmowa dotyczyć będzie nacjonalizacji szpitali, roli samorządów w pandemii oraz Krajowego Planu Odbudowy. Rozmowę będzie można obejrzeć w serwisach internetowych Rzeczpospolitej oraz na facebooku /lubuskie.pl

Powiązane wiadomości

Galeria zdjęć

Zobacz również