O rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego

Pobierz PDF
O rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego, zmaganiach z pandemią oraz wyzwaniach po pandemii marszałek Elżbieta Anna Polak rozmawiała z prezesem lecznicy Markiem Działoszyńskim oraz rektorem uczelni prof. Wojciechem Strzyżewskim.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze mimo pandemii jest dzisiaj w szczytowej fazie rozwoju. - W grudniu zakończyliśmy budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka i utworzyliśmy tu Szpital Tymczasowy dla chorych na COVID-19 . Inwestycja pochłonęła 150 mln zł wkład z lubuskiego samorządu to kwota aż 148 mln. Obecnie prowadzona jest termomodernizacja możliwa również dzięki wsparciu samorządu kwotą - 41,2 mln zł (łączna wartość 51,5 mln zł). Kolejna inwestycja w trakcie realizacji to budowa oddziału Intensywnej Terapii, na jej cel samorząd przeznaczył – 22,3 mln zł (łączna wartość 26,6 mln zł). Pamiętamy również o naszej onkologii, która jest również modernizowana ze środków samorządu - kwota łącznie: 10,4 mln zł. Obecnie przygotowujemy budowę parkingu - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Mamy w naszym planie rozwoju szpitala jeszcze wiele do zrobienia. Rozmawiamy z rektorem prof. Wojciechem Strzyżewskim i prezesem dr Markiem Działoszyńskim o budowie nowego bloku operacyjnego oraz instytutu badawczo- rozwojowego, co w związku z kierunkiem lekarskim jest konieczne - dodaje marszałek.

Samorząd wspiera kształcenie medyków

Szpital Uniwersytecki jest spółką zarządzaną przez Uniwersytet Zielonogórski i samorząd województwa. Szpital oprócz leczenia pacjentów zajmuje się także kształceniem przyszłych medyków. Kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim funkcjonuje od 6 lat. Obecnie medycynę w Zielonej Górze studiuje 500 osób. W tym roku uczelnia wypuści pierwszych absolwentów tego kierunku. Od początku funkcjonowanie kierunku lekarskiego wspiera samorząd województwa – corocznie kwotą 3 mln zł. Łącznie więc na funkcjonowanie kierunku samorząd przeznaczył ponad 18 mln zł. Dzięki temu uczelnia zatrudnia obecnie ponad 200 pracowników naukowych, z tego prawie 40 profesorów. Oznacza to znaczne wzmocnienie potencjału. Dodatkowo samorząd finansuje stypendia dla przyszłych medyków, którzy swoją przyszłość zwiążą z lubuskimi lecznicami.

Samorząd wsparł także szereg inwestycji z dostosowaniem infrastruktury szpitala i uczelni do potrzeb kształcenia lekarzy.

 • 30,2 mln zł przeznaczone zostało na dostosowanie infrastruktury Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze do potrzeb Kierunku Lekarskiego (w tym – modernizacja zakładu patomorfologii, utworzenie ośrodka nauk medycznych podstawowych, przebudowa zakładu diagnostyki laboratoryjnej oraz pracowni badań mikrobiologicznych)
 • 6,2 mln zł – modernizacja budynku F z przeznaczeniem na Dziekanat Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu – źródła finansowania – LRPO, budżet Województwa Lubuskiego
 • 350 tys. zł – wyposażenie Dziekanatu – źródło finansowania – budżet Województwa Lubuskiego
 • 3,8 mln zł – Przygotowanie infrastruktury UZ pod potrzeby kierunku lekarskiego- źródło finansowania – LRPO
 • 8,5 mln zł – Dostosowanie infrastruktury Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. do potrzeb szkolenia studentów wydziałów medycznych źródło finansowania – LRPO
Wraz ze środkami na funkcjonowanie to ponad 67 mln zł

Obecnie studenci kierunków medycznych pomagają w walce z COVID-19. 109 wolontariuszy wspomaga personel medyczny w Szpitalu Tymczasowym w Zielonej Górze. Uniwersytet Zielonogórski dał też zielone światło, by studenci ostatnich lat kierunków lekarskiego i pielęgniarstwa włączyli się aktywnie w udział w Narodowym Programie Szczepień.

Szpital walczy z pandemią

Z pandemią Szpital Uniwersytecki walczy jednak od początku. Od początku też tę walkę wspiera samorząd województwa. W ramach programu Lubuskie Kontra Wirus (środki UE) na zakup sprzętu, środków ochrony indywidualnej oraz testów samorząd przeznaczył 54,8 mln zł. Duża część zakupów trafiła właśnie do Szpitala Uniwersyteckiego, gdzie funkcjonuje jedyny w regionie oddział zakaźny, a od grudnia – na bazie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – Szpital Tymczasowy. Dodatkowo samorząd z własnego budżetu na bezpośrednią walkę z pandemią przeznaczył 24 mln zł. W ramach tej kwoty szpital w Zielonej Górze otrzymał:

 • 124 398,98 zł – zakup myjni-dezynfekatora na potrzeby Centralnej Sterylizatornii
 • 350 000 zł – zakup aparatu ECMO
 • 830 000 zł na doposażenie laboratorium
 • 973 987 zł – na utworzenie izolatek
 • 1 500 000 zł – na utworzenie pretriażu
 • 920 000 zł – zakup 8 respiratorów
 • 350 000 zł – (rozszerzenie dotacji dla UZ) – z przeznaczeniem na gratyfikacje dla studentów kierunku lekarskiego wspomagających pracę lekarzy w Szpitalu Tymczasowym
 • 258 050,78 zł – zakup 2 kardiomonitorów i 4 materacy przeciwodleżynowych
 • 425 297,78 zł – zakup wiertarki laryngologicznej z kraniotomem oraz mikroskopu operacyjnego – na potrzeby Klinicznego Oddziału Otolaryngologii
 • 138 900 zł – zakup USG na potrzeby Klinicznego Oddziału Poł-Gin
 • 125 596,09 zł - sprzęt komputerowy dla Szpitala Tymczasowego
 • 450 000 zł – pralnico-wirówka z barierą na potrzeby Szpitala Tymczasowego.

Zobacz również