Schowaj sidebar

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie jest zakładem budżetowym Województwa Lubuskiego.

 

Tak powstawał Ośrodek…

 

Choć Województwo Lubuskie przejęło Ośrodek z dniem 1 stycznia 1999 roku na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1998 roku, jego wcześniejsza historia jest bardzo ciekawa.

 

Powstanie WOSiR ściśle związane jest z inicjatywą znanego trenera - Zbigniewa Majewskiego, późniejszego patrona Ośrodka, rozwoju pięcioboju nowoczesnego na Ziemi Lubuskiej. Jednym z pomysłów Szeryfa, jak się go do dziś nazywa, było wybudowanie miasteczka sportowego, obiektu dla potrzeb pięcioboju nowoczesnego, jak i rekreacji dzieci, młodzieży i dorosłych.

Budowa nowego Ośrodka rozpoczęła się od wydzierżawienia od Dyrekcji Lasów Państwowych 4ha terenu w Drzonkowie. Decyzją z dnia 10.09.1975 r. zatwierdzono realizację Planu Zagospodarowania Terenu. Już po sześciu tygodniach gotowe były: stajnia z 12 boksami wypełniona końmi, pochodzącymi z akcji "konia rzędem dla Drzonkowa", paszarnia, pokój dla masztalerzy, stylowa kawiarenka z kominkiem.

 

Już rok później w dniach 17-22.09.1976 r. w Drzonkowie odbyły się I Mistrzostwa Świata Juniorów w Pięcioboju Nowoczesnym. Zawody te były pierwszą w województwie zielonogórskim imprezą sportową tak wysokiej rangi. Jeszcze przed mistrzostwami powstał hipodrom z trybuną i wieżyczką sędziowską. Przekazano zawodnikom treningową salę szermierczą, strzelnicę i siłownię. Ponadto zakończono budowę Pensjonatu z 57 miejscami noclegowymi, restauracją, barem i salą konferencyjną. Jeden z pracowników budowy tak się wypowiadał: "Pracujemy tu społecznie. W niedalekiej przyszłości z ośrodka będziemy wszyscy korzystali. Na budowie panowała tak wspaniała atmosfera, że nie możemy zawieść. Wszystko będzie gotowe w przewidzianym terminie".

 

Krajowa prasa pozytywnie oceniła organizację zawodów, uznano je za wzorowe: „Były to Mistrzostwa udane pod każdym względem. Nowoczesny i funkcjonalny Ośrodek LKS "Lumel” w Drzonkowie zyskał światową renomę". Dzień 1.01.1977r. stał się jedną z ważniejszych dat, wpisanych w kalendarium Ośrodka. Tego dnia doszło do formalnego powołania Ośrodka Pięcioboju Nowoczesnego i Jeździectwa Lubuskiego Klubu Sportowego „Lumel”.

W trakcie II etapu budowy, Ośrodek zyskał halę gier, a przy niej pokoje na 20 miejsc, kolejny hipodrom, stajnię z ujeżdżalnią, halę ujeżdżeniową. Wybudowano korty tenisowe wraz z zapleczem, zespół basenów odkrytych - 50-metrowy, połączony z 25-metrową pływalnią. Bazę noclegową powiększono o 7 domków, przez co zyskano 70 miejsc noclegowych.

Ukoronowaniem prac była ocena organizacji Mistrzostw Świata w Pięcioboju Nowoczesnym w 1981 r. Wille Guta, sekretarz generalny Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego i Dwuboju Zimowego, tak wyraził swoją opinię o stanie technicznym obiektów: „Do żadnego z nich nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń. Jeśli w ubiegłym roku można było jeszcze dyskutować czy Ośrodek w Drzonkowie jest najpiękniejszy i najbardziej funkcjonalny na świecie, to obecnie sprawa jest oczywista. To prawdziwa perła pięciobojowa i mogę mówić jedynie w superlatywach. Kompleks pływalni budzi wręcz zdumienie. To coś fantastycznego!”.

 

W prasie można było przeczytać: „Sportowy ideał zwie się Drzonków - nie mający odpowiednika w kraju - jeden z najpiękniejszych Ośrodków Pięciobojowych w Europie”, czy „Sielska atmosfera, komfortowe warunki mieszkaniowe dla zawodników, wszystkie obiekty na małej powierzchni - czego więcej trzeba?”.

 

W 40-letniej historii, Ośrodek kilkakrotnie zmieniał nazwę i właścicieli. W latach 1989-1995 funkcjonował jako Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie oddział w Drzonkowie. Jednak w 1995 r. COS zrezygnował z prowadzenia swej działalności na tutejszych obiektach. Wtedy to ówczesny wojewoda zielonogórski powołał Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, działający na zasadach zakładu budżetowego. „Uruchomiono wszystkie obiekty, są chętni do korzystania z nich. Można korzystać z jazd konnych, hali tenisowej, sportowej, basenu. Działa Hotel, restauracja i kawiarnia”- cyt. prasa lokalna. Natomiast od 1 stycznia 1999 roku WOSiR jest własnością Województwa Lubuskiego i dzięki wsparciu Samorządu Województwa Lubuskiego sprawnie funkcjonuje.

 

O Ośrodku tak wypowiadają się trenerzy: M. Wójcik - trener kadry maratończyków – „Zawsze wyjeżdżam stąd zadowolony. Warunki są wyśmienite...Ciekawe trasy, no i oczywiście dostęp do wszystkich obiektów treningowych. Drugie to atmosfera, która też jest ważna. I muszę tu pochwalić personel ośrodka...Tutaj zrozumiano pewną zasadę, że to oni są dla nas, a nie my dla nich”; J. G. Pyciak - Peciak - 3-krotny olimpijczyk, trener kadry USA w Pięcioboju Nowoczesnym – „Uwielbiam Drzonków...to według mnie najlepsze miejsce na Ziemi do uprawiania pięcioboju nowoczesnego”.

 

Ośrodek w Drzonkowie może poszczycić się sławnymi wychowankami:

1. Pięciobój nowoczesny:

P. Maciaszczyk, P. Olszewski, A. Skrzypaszek, M. Czyżowicz, D. Goździak, D. Mejsner, M. Horbacz, A. Stefanek, B. Kotowska, D. Nowak, A. Sulima - Jagiełowicz, E. Małoszyc;

 

2. Jeździectwo:

M. Modelewski, D. Rakoczy, J. Szechowicz;

 

3. Tenis stołowy

L. Błaszczyk, T. Krzeszewski, D. Górak

i wielu innych.

 

W ostatnich latach wiele energii i środków finansowych, z różnych źródeł, przeznacza się na rozbudowę i modernizację obiektów, podnoszenie standardów poprzez inwestowanie w podniesienie atrakcyjności, bezpieczeństwa i nowoczesności obiektów, co przekłada się na urozmaicenie i konkurencyjność proponowanej oferty.

 

 

Zapraszamy do Drzonkowa!!!

  www.drzonkow.pl

Do pobrania: