Schowaj sidebar

CENTRUM OBSŁUGI INWESTORÓW I EKSPORTERÓW (COIE)

Projekt „Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE)” jest projektem realizowanym w ramach VI priorytetu „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym", Poddziałania 6.2.1 "Wsparcie dla sieci centrów obsługi inwestorów i eksporterów", Programu Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Celem projektu jest wzrost poziomu umiędzynarodowienia polskich firm, poprzez ułatwienie przedsiębiorstwom, a także organizacjom zrzeszającym przedsiębiorstwa, dostępu do kompleksowych, wysokiej jakości i nieodpłatnych usług informacyjnych w zakresie niezbędnym do planowania, organizowania i realizacji eksportu i inwestycji poza granicami Polski w ramach usługi informacyjnej „pro-eksport”.

Działania w ramach projektu mają także na celu zwiększenie poziomu inwestycji zagranicznych w Polsce, poprzez dostęp do informacji o warunkach podejmowania działalności gospodarczej (inwestowania) w Polsce w ramach usługi informacyjnej „pro-biz”.

Celem działalności COIE jest tworzenie warunków dla podejmowania bądź wzrostu aktywności małych i mikro przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych oraz dalszy rozwój eksportu przez przedsiębiorstwa średniej wielkości. Duże przedsiębiorstwa mają także możliwość skorzystania z usługi COIE. Przedsiębiorstwa zainteresowane korzystaniem z usług informacyjnych mają możliwość swobodnego wyboru COIE, niezależnie od miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Ważną rolą COIE w instytucjonalnym systemie umiędzynarodowienia przedsiębiorstw jest udrożnienie przepływu informacji między przedsiębiorstwami, samorządem województwa a Ministerstwem Gospodarki, w tym Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji  Ambasad i Konsulatów RP (WPHI), których jest 49 w 44 krajach.

Usługi świadczone są przez Ekspertów do spraw usług pro-eksport i pro-biz, w oparciu o jednolite standardy.

Przedsiębiorstwo, które zgłosi się do COIE, może otrzymać m.in.:

  • listę potencjalnych partnerów z wybranego rynku/branży – opracowaną na podstawie dostępnej w COIE bazy B2B; lista zawiera zestawienie danych potencjalnych partnerów dla polskich przedsiębiorstw z wybranego rynku kraju europejskiego/pozaeuropejskiego;
  • informację o aktualnych wydarzeniach targowo-wystawienniczych w  branży, na rynkach funkcjonowania WPHI;
  • informację na temat uwarunkowań eksportowo-inwestycyjnych na rynkach zagranicznych, obowiązujących metod rozliczeń międzynarodowych, zwyczajów handlowych, technik finansowania transakcji eksportowych;
  • informację w zakresie aktywnych instrumentów wsparcia eksportu w obszarze finansowym, usługowym i instytucjonalnym.

Szczegółowe informacje dotyczące sieci COIE znajdują się na stronie

www.investinlubuskie.pl

www.lubuskie.trade.gov.pl

WYMIANA HANDLOWA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Położenie Województwa Lubuskiego przy granicy z Niemcami sprzyja inwestycjom zagranicznym głównie z Europy Zachodniej oraz krajów skandynawskich. Kraje te są również naturalnymi parterami w eksporcie lubuskich przedsiębiorców.

Wiodącą branżą przetwórstwa przemysłowego w regionie jest produkcja na potrzeby branży motoryzacyjnej, a tradycyjnymi sektorami są przetwórstwo drewna, produkcja papieru oraz produkcja artykułów spożywczych, które wytwarzają łącznie ponad 50% produkcji przemysłowej województwa.

Aktywne są też takie sektory jak: elektroniczny, spożywczy, szklarski i ceramika budowlana, maszynowy, konstrukcje metalowe (wyroby metalowe), biotechnologia oraz transport i logistyka.

W strukturze podmiotowej przemysłu dominują pod względem zatrudnienia mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Najważniejszym partnerem handlowym województwa lubuskiego jest Republika Federalna Niemiec. Na niemiecki rynek trafia niemal 70% towarów i usług eksportowanych przez lubuskie firmy. Kolejne miejsca zajmują Włochy, Holandia i Dania.

Także w imporcie ponad 50-procentowy udział mają Niemcy, a wśród innych partnerów znacząca jest pozycja Włoch, Danii i Czech. Lubuskie to miejsce inwestycji światowych koncernów m.in. z Niemiec, Szwecji, Danii, Włoch, Szwajcarii, Japonii i Indii. Sektory wysokiej szansy oraz dotychczasowi inwestorzy na lokalnym rynku są wizytówką regionu

EKSPORTERZY Z WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

ADB POLSKA SP. Z O.O.
- producent dekoderów do telewizji interaktywnej, jej sprzęt gości już w 61 milionach domów na całym świecie.

AQUA-GRUPA SBS SP. Z O.O.
Od 37 lat współtworzy historię branży instalacyjnej w Polsce Zachodniej.

ARCTIC PAPER KOSTRZYN S.A.
Spółka jest drugim co do wielkości, pod względem wolumenu produkcji, europejskim producentem papieru wysokogatunkowego w Europie.

ASTEC SP. Z O.O.
- specjalizuje się w tworzeniu, rozwoju, konserwacji i zapewnieniu najwyższej jakości produktów cyfrowych.

A.Z.IWANICCY SP. J. MEBLE TAPICEROWANE
- Firma jest od 29 lat na rynku, a od 23 lat nieprzerwanie zajmująca się produkcją MEBLI TAPICEROWANYCH z wielkim sukcesem eksportowanych na rynki europejskie.

CINKCIARZ.PL SP. Z O.O.
- największy polski kantor internetowy, z powodzeniem działający również na światowych rynkach;

DREAMPEN PRODUCENT ARTYKUŁÓW PIŚMIENNICZYCH LIBERA DARIUSZ
- największy polski producent długopisów, znany na rynku krajowym i europejskim, ponadto w krajach arabskich i Australii.

EKOENERGETYKA – POLSKA SP. Z O.O.
- europejski lider w produkcji stacji ładowania dla autobusów elektrycznych; produkty firmy ładują autobusy od krajów śródziemnomorskich, aż po koło podbiegunowe.

ELWIZ SA
- producent wysokiej klasy, innowacyjnych okien i drzwi pasywnych sprzedawanych do 20 państwa świata.

EOBUWIE.PL S.A.
- Lider sprzedaży obuwia online w Europie Środkowo-Wschodniej, oferujący markowe buty, torebki i akcesoria na 14 europejskich rynkach.

FAURECIA GORZÓW SP. Z O.O.
- Jeden z największych na świecie dostawca wyposażenia samochodowego, dostarczające technologie kontroli emisji spalin, fotele samochodowe, wnętrza samochodowe oraz zewnętrzne moduły samochodowe.

GAMAPLAST K.J. Gamalczyk i Wspólnicy Spółka Komandytowa
Spółka tworzy formy wtryskowe oraz produkuje wyrobów z tworzyw sztucznych dla branży biurowej, reklamowej, elektrotechnicznej, oświetleniowej, medycznej, ogrodniczej oraz motoryzacyjnej.

GEDIA POLAND SP. Z O.O.
- Działa w branży motoryzacyjnej. Opracowuje i produkuje podzespoły i karoserię przy wykorzystaniu technologii tłoczenia na zimno i na gorąco (Hot Forming), zgrzewania, spawania oraz klejenia.

GOTECH SP. Z O.O.
- jest od wielu lat wykonawcą w sektorze offsho¬re, energetyki konwencjonalnej i nuklearnej oraz przemysłu - instalacji technologicznych i ochrony środowiska.

HERTZ SYSTEMS LTD. SP. Z O.O.
- Polska firma z blisko 30-letnim doświadczeniem, działająca w obszarach systemów bezpieczeństwa, wojskowych systemów teleinformatycznych, systemów nawigacji satelitarnej GPS i systemów kosmicznych.

HOLDING-ZREMB GORZÓW S.A.
- jeden z czołowych polskich producentów konstrukcji stalowych spawanych, specjalizujący się w produkcji konstrukcji dla przemysłu maszynowego oraz energetycznego.
ICT POLAND SP. Z O.O.
- Drugi największy w Europie producent najwyższej jakości wyrobów z bibułki higienicznej, dostarczający papier toaletowy, ręczniki kuchenny i chusteczki do wiodących sieci handlowych w Polsce i Niemczech.

IKEA INDUSTRY SP. Z O.O. ODDZIAŁ FABRYKI WEST W ZBĄSZYNKU
- Spółka zatrudniająca blisko 3500 pracowników w trzech lokalizacjach (Zbąszynek, Zbąszyń, Babimost), jest największym producent mebli na świecie.

KASKAT SP. Z O.O.
- Spółka jest dostawca wszelkiego rodzaju produktów mlecznych do 65 państw świata

LEKS SP. Z O.O.
Producent 300 rodzajów pieczywa, bułek, ciast oraz wyrobów półcukierniczych.

LFC SP. Z O. O.
- Firma LfC jest wiodącym twórcą innowacyjnych i kompleksowych technologii medycznych do chirurgicznego leczenia schorzeń kręgosłupa.

LUG S.A.
- To największy polski eksporter profesjonalnego oświetlenia, lider w segmencie oświetlenia architektonicznego i ulicznego oraz dostawca rozwiązań Smart City, którego produkty są obecne w 70 państwach na całym świecie.

MAZEL S.A.
- Spółka branży elektroenergetycznej świadcząca usługi w zakresie instalacji elektrycznych, automatyki przemysłowej dla procesów technologicznych oraz energetyki zawodowej. Prace wykonywane w kraju i zagranicy od 30 lat.

MB PNEUMATYKA SP. Z O.
- jeden z pięciu wiodących europejskich producentów złączy do pneumatycznych układów hamulcowych w pojazdach użytkowych.

MOLEX SP. Z O.O.
Spółka jest światowym producentem okablowania strukturalnego.

NORDIS CHŁODNIE POLSKIE SP. Z O.O.
- lubuskie przedsiębiorstwo, produkujące mrożone warzywa, owoce lody oraz dania gotowe, którego produktami zajada się cała Polska!

ORGANIZACJA PRACODAWCÓW ZIEMI LUBUSKIEJ
- jej celem i zadaniem jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków wobec związków zawodowych pracowników, organów władzy i administracji, a także zaspokajanie wszelkich organizacyjnych, prawnych, gospodarczych potrzeb i oczekiwań pracodawców.

OVOPOL SP. Z O.O.
- Spółka jest wiodącym producentem wysokiej jakości i technologiczne zaawansowanych wyrobów jajczarskich, które eksportuje na rynki europejskie i azjatyckie.

Poli-Eco Tworzywa Sztuczne Sp. z o.o. (Żary)
Poli-Eco Tworzywa Sztuczne Sp. z o.o, działająca od 25 lat na rynku, jest jednym z największych europejskich producentów wyrobów wykończeniowych z tworzyw sztucznych.

Praliny Łużyckie Sp. z o.o. (Lubsko)
Lubuski producent czekoladowych pralin oraz wyrobów marcepanowych, które eksportuje do 20 państw w Europie, ponadto do Izraela, Kanady i Korei.

PRYWATNE PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO – HANDLOWE LAMIX
- Spółka jest jednym z polskich liderów produkcji papierów higienicznych.

PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWO-USŁUGOWE "AEK" ANDRZEJ KUBZDYL
- Producent mebli tapicerowanych. Swoje sofy sprzedaje w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE MASTERCHEM S.J.
- czołowy polski producent opakowań z tworzyw sztucznych (plastikowych, PET) - produkty przeznaczone do Chemii gospodarczej, kosmetyków art. spożywczych i wielu innych.

RELPOL S.A.
- Spółka, obchodząca swoje 60 lecie, jest wiodącym europejskim producentem przekaźników dla automatyki przemysłowej i domowej, którego marka jest rozpoznawana w ponad 50 państwach.

SECO/WARWICK SA
- Globalny producent i jednocześnie technologiczny lider innowacyjnych kompletnych rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w tym pieców przemysłowych.

SILCARE SP. Z O.O. SP. K.
Spółka branży kosmetycznej, jeden z największych producentów w Europie produktów światłoutwardzalnych do stylizacji paznokci, jak również produktów do pielęgnacji ciała, dłoni, stóp i włosów, które sprzedawane są w Europie, obu Amerykach oraz w Azji.

STELMET SA
Grupa Stelmet to największy polski producent i dystrybutor drewnianej architektury ogrodowej, która jest eksportowana do 25 państw europejskich.

STREAMSOFT SP. Z O.O.
- Spółka jest krajowym liderem produkcji oprogramowania ERP dla małych, średnich i dużych firm produkcyjnych, handlowych, dystrybucyjno-logistycznych czy omnichannel.

SWISS KRONO SP. Z O.O.
- producent podłóg drewnopochodnych, które są sprzedawane na rynku krajowym oraz eksportowane do 50 krajów na wszystkich kontynentach.

RZEŹNICTWO ZYGUŁA ZBĄSZYNEK SP Z O.O. Z SP. K.
- Spółka zajmująca się produkcją wędlin oraz handlem wyrobami mięsnymi w sieci własnych sklepów firmowych.

TPV DISPLAYS POLSKA SP. Z O.O.
- Firma to jeden z największych producentów telewizorów Europie i Polsce, głównie LCD i OLED oraz producent płyt PCBA. Marka telewizorów Philips, której TPV jest właścicielem, trafia z fabryki w Gorzowie na rynki całej Europy.

VICTUALIC POLSKA SP. Z O.O.
- to nowoczesna odlewnia oferująca na światowe rynku odlewy z żeliwa sferoidalnego, światowy lider produkcji i sprzedaży systemów przeciwpożarowych, przesyłu cieczy i gazów.

ZACHODNIA IZBA PRZEMYSŁOWO – HANDLOWA
- niezależna organizacja powołana, by chronić i reprezentować interesy zrzeszonych w niej przedsiębiorców. Powstała w 2004 r. z inicjatywy 116 szefów firm.

ZAKŁAD PRODUKCJI MAKARONÓW SULMA SP. Z O.O.
- jeden z większych i uznanych producentów makaronu i kaszy gryczanej w Polsce.

ZAKŁAD PRODUKCJI OPAKOWAŃ KARTON-PAK S.A.
- Producent opakowań jednostkowych z kartonu i tektury, wiodący dostawca największych światowych firm z branży spożywczej.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Podgórna 7

65-707 Zielona Góra

Departament Innowacji i Przedsiębiorczości

Centrum Obsługi Inwestorów I Eksporterów

ul. Chrobrego 1-3-5, 65-043 Zielona Góra

www.investinlubuskie.pl

www.lubuskie.trade.gov.pl

coie@lubuskie.pl

Tel. (68) 456 54 62, 456 53 31- pro-eksport

Tel. (68) 4565487 - pro-biz

Godziny pracy: poniedziałek 8.00 - 16.00 wtorek - piątek 7.30 - 15.30