Tryb pozakonkursowy (zwany również trybem uproszczonym lub tzw. „małych grantów”) pozwala na realizację zadań publicznych z pominięciem otwartego konkursu ofert.
Oferty składane są z inicjatywy organizacji lub podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057), a nie w odpowiedzi na otwarty konkurs ofert ogłoszony przez samorząd województwa. Nabór trwa cały rok do wyczerpania środków finansowych samorządu województwa przeznaczonych na powyższy tryb.
Po 1 marca 2019 r. oferty realizacji zadania publicznego składane są na wzorze formularza zgodnym z rozporządzeniem Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2055).
Do pobrania: uproszczony wzór oferty oraz sprawozdania.
Składane oferty zgodnie z art. 19a ww. ustawy muszą spełniać łącznie następujące warunki:
- dotyczyć zadania o charakterze lokalnym lub regionalnym,
- wysokość dofinansowania lub finansowania nie może przekroczyć 10 tys. zł,
- zadanie publiczne musi być realizowane w terminie nie dłuższym niż 90 dni.
Łączna kwota środków finansowych przekazanych w danym roku kalendarzowym tej samej organizacji pozarządowej lub temu samemu podmiotowi wymienionemu w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie może przekroczyć łącznie więcej niż 20 tys. zł dotacji.
Do pobrania: wykaz udzielonych dotacji w trybie pozakonkursowym
Oferta w trybie pozakonkursowym może zostać przygotowana za pomocą aplikacji Generator eNGO dostępnej na stronie www.engo.org.pl i złożona w wersji papierowej wygenerowanej z wersji elektronicznej w pliku PDF.