Szpital w Gorzowie inwestuje w bezpieczeństwo pacjentów

Pobierz PDF
Nowa poczekalnia Izby Przyjęć powstała w imponującym czasie. Jej budowa trwała zaledwie 7 miesięcy i kosztowała ponad 1,7 mln złotych.  Fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
Ponad 50 milionów złotych przeznaczył Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. w ciągu ostatnich miesięcy na inwestycje, dzięki którym pacjenci będą obsługiwani w bezpiecznych i dostosowanych do aktualnych wytycznych warunkach. Były one możliwe m.in. dzięki współfinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Od tygodnia działa już wybudowana dzięki finansowemu wsparciu darczyńców poczekalnia Izby Przyjęć. Niemal gotowe jest już jej pełne oznakowanie. Odbiory końcowe przeszły już też inne szpitalne inwestycje, takie jak: pawilon medyczny dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Bank Komórek Macierzystych. Niebawem zacznie pracę także Pracownia Żywienia Pozajelitowego.

Warto podkreślić, że szpital w Gorzowie jeszcze w 2008 r. był najbardziej zadłużoną lecznicą w Polsce. Dzięki determinacji, zaangażowaniu i skutecznym działaniom marszałek Elżbiety Anny Polak, szpital udało się oddłużyć i teraz lecznica inwestuje i rozwija się. – Zmodernizowaliśmy wiele oddziałów, szpital zyskał wysokospecjalistyczny sprzęt, jak np. PET. Dzięki prowadzonym inwestycjom, poszerza zakres świadczonych usług. To przede wszystkim Ośrodek Radioterapii, czy baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Celem tych wszystkich działań jej poprawa jakości leczenia oraz poprawa dostępności do świadczeń medycznych – podkreśla marszałek.

Duże wsparcie finansowe samorządu województwa 

Przypomnijmy, budowa Ośrodka Radioterapii w gorzowskim szpitalu kosztowała 65,9 mln zł. Z tego 21,6 mln zł to środki RPO L-2020, 11,8 mln zł pochodziło z budżetu województwa, 17 mln zł z POIiŚ, a 15,4 mln zł to środki własne szpitala. Koszt budowy bazy HEMS to 9,8 mln zł. Inwestycja współfinansowana była przez samorząd województwa i miasto Gorzów Wlkp. Uruchomienie Pracowni PET/CT to koszt 8 mln złotych (zakup współfinansowany przez samorząd województwa i miasto Gorzów Wlkp.). Nowe oblicze zyskał także Szpitalny Oddział Ratunkowy (koszt 5,6 mln zł) oraz oddział rehabilitacji (koszt: 2,5 mln zł).

Nowa poczekalnia Izby Przyjęć powstała w imponującym czasie

Nowa poczekalnia Izby Przyjęć powstała dzięki zagospodarowaniu parkingu pod wiatą wjazdową dla karetek Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Na 400 metrach kwadratowych znalazło się miejsce nie tylko dla pacjentów oczekujących na przyjęcie do szpitala, ale także poczekalnia dla punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej i część obszaru konsultacyjnego SOR. Jest też wydzielona strefa, w której będą pobierane wymazy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 przed hospitalizacją. Nowa poczekalnia powstała w imponującym czasie. Jej budowa trwała zaledwie 7 miesięcy i kosztowała ponad 1,7 mln złotych.

Największa i najdroższa inwestycja szpitala

Niebawem do nowego budynku przeniesie się Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Klinika Hematologii oraz Bank Komórek Macierzystych. To pozwoli na zwiększenie – aż o 10 - liczby łóżek dla pacjentów wymagających intensywnej opieki oraz stworzenie pododdziału leczenia ostrych białaczek i przeszczepowego w ramach Kliniki Hematologii UZ.

W ostatnim czasie to największa i najdroższa inwestycja szpitala. Wybudowanie nowego pawilonu, którego kubatura to 16,7 tysięcy metrów sześciennych, kosztowało prawie 44 mln zł. Było możliwe dzięki dofinansowaniu inwestycji przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Budowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziału Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych wyniosła 44 mln zł, z czego 18 mln zł to dotacja Samorządu Województwa Lubuskiego, a 26 mln zł to środki szpitala.

3 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego na pododdział dziennej chemioterapii

Samorząd Województwa Lubuskiego miał też znaczący udział w powstaniu pododdziału dziennej chemioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Jego budowa rozpoczęła się w 2020 r. i wyniosła ponad 5 mln zł. Inwestycję kwotą 3 mln zł dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Budynek będzie miał powierzchnię 600 m kw.

- Już niebawem pacjenci, u których stosowana jest chemioterapia, ale nie wymagają hospitalizacji będą korzystać z 32-stanowiskowej przestronnej sali. Na terenie pododdziału będzie się znajdować też pomieszczenie do kompletowania leków, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz poczekalnia dla 50 pacjentów – informuje Agnieszka Wiśniewska, rzeczniczka gorzowskiego szpitala.

– Ta inwestycja jest niezwykle potrzebna. Chodzi nam o zwiększanie dostępności do leczenia i spełnianie standardów europejskich. Dzięki jej realizacji znacznie poprawią się warunki leczenia pacjentów onkologicznych. - podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jedyna w województwie Pracownia Żywienia Pozajelitowego

Prace budowlane i odbiór techniczny jest już także za jedyną w województwie Pracownią Żywienia Pozajelitowego. Urządzenie pracowni, w której będą przygotowywane mieszanki żywieniowe dla pacjentów Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem oraz uzupełniane witaminami i mikroelementami posiłki dla dorosłych, kosztowało 764 tys. zł.

 

Źródło: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.

 

Powiązane wiadomości

Galeria zdjęć

Zobacz również