Marszałek o podziale środków unijnych

Pobierz PDF
Marszałek Elżbieta Anna Polak podczas wystąpienia na konferencji prasowej w Senacie
- Nieznana jest metodologia podziału i rola regionów we wdrażaniu pieniędzy na nową perspektywę – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas konferencji w Senacie.

W czwartek, 18 lutego, w Senacie odbyła się konferencja prasowa na temat „Wspólnego stanowiska przedstawicieli Senatu RP i samorządowców w sprawie projektu ustawy o Agencji Spójności i Rozwoju oraz uczciwego rozdziału środków unijnych”. Marszałek Elżbieta Anna Polak reprezentowała region lubuski i zarząd Związku Województw RP, którego jest członkiem. Poniżej publikujemy wypowiedź marszałek Polak:

"750 mld zł na perspektywę 2021-2027, 57,3 mld euro na Krajowy Program Odbudowy, w tym na dotacje 23,1 mld euro. To potężne środki i nie należą do rządu PiS, to są pieniądze nasze, Polaków. Chcemy uczciwego i przejrzystego podziału tego budżetu. Regiony dostały 40%, nie przekazano 25% z kwoty należnej regionom tj. 7 mld euro - to rezerwa do rozdysponowania na późniejszym etapie, w ramach kontraktu programowego, ale jak będzie podzielona - nie wiemy!

16 lutego Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zakończył konsultacje Umowy Partnerstwa, która określa podział środków między programami, regionami i zakres interwencji. Niestety, nie otrzymaliśmy informacji o metodologii podziału. Po mojej interwencji otrzymaliśmy informację na temat zastosowanej metodologii, niestety nie potwierdza ona wartości przypisanych do Regionalnych Programów Operacyjnych. Nie znamy wciąż wartości środków w naszych regionalnych programach, ani rozstrzygnięć w zakresie podziału wsparcia pomiędzy poziomem regionalnym i krajowym. To w konsekwencji uniemożliwia nam kompleksową merytoryczną pracę nad RPO.

Jesteśmy w czasie kryzysu gospodarczego i światowej pandemii, dlatego oczekujemy przyspieszenia wdrażania nie tylko nowej perspektywy finansowej, ale również Krajowego Programu Odbudowy. W sierpniu 2020 r. regiony przedstawiły rządowi projekty kluczowe - kamienie milowe do realizacji w ramach KPO w zakresie zielonego ładu, zwiększenia odporności systemu ochrony zdrowia, cyfryzacji i nic się nie dzieje, nie ma konsultacji, nieznana jest metodologia podziału tych środków i roli regionów w ich wdrażaniu."

 

 

Powiązane wiadomości

Zobacz również