
W ramach Fringe Festival w Edynburgu przyznane zostały nagrody dla najlepszych spektakli. Jedną z nich – Lustrum Award – otrzymała właśnie ekipa z województwa lubuskiego.
– To specjalne wyróżnienie dla przedstawienia, które wywołuje niezapomniane wrażenia i w szczególny sposób porusza – czytamy w mediach społecznościowych Lubuskiego Teatru.
O przyznaniu nagrody zadecydowało jury, w składzie którego znajduje się m.in. przedstawiciel Summerhall (miejsca, w którym pokazywany jest spektakl) i reprezentanci organizacji artystycznych.
Mickiewiczowskie „Dziady” w lubuskiej wersji
"Gusła" na podstawie "Dziadów" Adama Mickiewicza to spektakl, który miał premierę 15 stycznia 2022 r. Pracę włożoną w przygotowanie przedstawienia i kunszt zaprezentowany na scenie doceniła wówczas marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska.
W czerwcu 2023 r., na zakończenie kolejnego sezonu artystycznego w Lubuskim Teatrze, artyści otrzymali wsparcie samorządu województwa lubuskiego na wyjazd do Edynburga na Fringe Festival – 200 tys. złotych. – Mickiewiczowskie „Dziady” powstały 200 lat temu, ale dobrze o tym wiemy i to czujemy, że wciąż są bardzo aktualne. „Gusła” na podstawie „Dziadów” podziwialiśmy w Zielonej Górze i nie tylko. Cała Polska zachwyciła się tym, co udało się wyczarować naszemu Lubuskiemu Teatrowi. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że również cały świat w Edynburgu zachwyci się "Gusłami" - powiedziała o spektaklu marszałek Elżbieta Anna Polak.
"Gusła" na motywach "Dziadów" były pokazywane także w wersji plenerowej, w 2021 roku. W ramach projektu „Przestrzenie Sztuki” spektakl można było obejrzeć w kilku miejscowościach województwa lubuskiego (Cigacice, Wysoka, Podmokle Małe, Złotnik, Budachów, Zamek Karolat w Siedlisku). Ponadto przedstawienie brało udział w VIII edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".