Opłata produktowa za opakowania
Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2013r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2020, poz. 1114 z późn. zm.) zaświadczenia lub oświadczenia oraz informacje i dokumenty niezbędne przy ubieganiu się o pomoc de minimis przekazuje się za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, o której mowa w art. 79 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach, zwanej dalej „BDO”.
Przedsiębiorcy, którzy w 2022r. wprowadzili do obrotu produkty w opakowaniach o łącznej masie opakowań nieprzekraczającej 1 tony mogą skorzystać ze zwolnienia z opłaty produktowej za opakowania oraz zwolnienia z obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Warunkiem koniecznym uzyskania ww ulgi (w formie pomocy de minimis) jest przesłanie – w terminie do 15 marca 2023r.- za pośrednictwem indywidualnego konta podmiotu utworzonego w bazie BDO (www.bdo.mos.gov.pl):
- wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie otrzymanych w roku, w którym przedsiębiorca ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2-ch poprzedzających go lat podatkowych lub oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie albo oświadczenia o nieotrzymaniu tej pomocy w okresie j.w.
do pobrania: wzór oświadczenia o pomocy de minimis uzyskanej przez przedsiębiorcę w badanym okresie - formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
do pobrania: formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Wymienione wyżej dokumenty składane są wyłącznie za pośrednictwem konta BDO , muszą być opatrzone podpisem elektronicznym oraz dołączone w formie załącznika do sprawozdania.
Zwolnienie z opłaty za opakowania następuje w ramach pomocy de minimis pod warunkiem spełnienia warunków dopuszczalności pomocy de minimis określonych w obowiązujących przepisach prawa Unii Europejskiej w zakresie pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie.
Wartość pomocy de minimis odpowiada wartości zwolnienia z opłaty produktowej, obliczanej z zastosowaniem maksymalnej stawki opłaty produktowej dla opakowań, o której mowa w art. 35 ust. 1, oraz 2% wartości netto opakowań, o których mowa w art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2013r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Opłata produktowa - sprzęt elektryczny i elektroniczny
Zgodnie z art. 15 ust. 10 oraz art. 76 ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2015r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. 2022r. poz. 1622 z późn. zm.) zaświadczenia lub oświadczenia oraz informacje i dokumenty niezbędne przy ubieganiu się o pomoc de minimis przekazuje się za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, o której mowa w art. 79 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zwanej dalej „BDO”.
Możliwość zwolnienia dotyczy:
- obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych dla wprowadzającego sprzęt jeżeli wysokość obliczonych środków (zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2015r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym) nie przekracza 100 zł w danym roku kalendarzowym
-
opłaty produktowej w zakresie sprzętu elektrycznego i elektronicznego gdy wprowadzający sprzęt wprowadził do obrotu:
- małogabarytowy sprzęt, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, o łącznej średniorocznej masie sprzętu nieprzekraczającej 100 kg
- wielkogabarytowy sprzęt, którego którykolwiek z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm, o łącznej średniorocznej masie sprzętu nieprzekraczającej 1000 kg
- wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie otrzymanych w roku, w którym przedsiębiorca ubiega się o pomoc oraz
w ciągu 2-ch poprzedzających go lat podatkowych lub oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie albo oświadczenia o nieotrzymaniu tej pomocy w okresie j.w. do pobrania: wzór oświadczenia o pomocy de minimis uzyskanej przez przedsiębiorcę w badanym okresie - formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis do pobrania: formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Wymienione wyżej dokumenty składane są wyłącznie za pośrednictwem konta BDO, muszą być opatrzone podpisem elektronicznym oraz dołączone w formie załącznika do sprawozdania.
Terminy składania dokumentów wymienionych w punkcie 1 i 2:
- do 31 stycznia każdego roku w przypadku ulgi z tytułu prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych
- do 15 marca każdego roku w przypadku opłaty produktowej za zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
Zwolnienie z opłaty następuje w ramach pomocy de minimis pod warunkiem spełnienia warunków dopuszczalności pomocy de minimis określonych w obowiązujących przepisach prawa Unii Europejskiej w zakresie pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie.
Wartość pomocy de minimis w przypadku opłaty za publiczne kampanie edukacyjne odpowiada wysokości środków obliczonych zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym; w przypadku opłaty produktowej odpowiada wartości zwolnienia z opłaty produktowej za nieosiągnięcie wymaganego poziomu zbierania.
Opłata produktowa za baterie i akumulatory
Zgodnie z art. 4a ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach (Dz. U. z 2022r., poz. 1113 z późn. zm.) zaświadczenia lub oświadczenia oraz informacje i dokumenty niezbędne przy ubieganiu się o pomoc de minimis przekazuje się za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, o której mowa w art. 79 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zwanej dalej „BDO”.
Wprowadzający baterie lub akumulatory, którzy w 2022r. wprowadzili do obrotu baterie przenośne i akumulatory przenośne o łącznej masie nieprzekraczającej 1 kg - mogą skorzystać ze zwolnienia z opłaty produktowej w ramach pomocy de minimis.
Warunkiem koniecznym jest przesłanie – w terminie do 15 marca 2023r.- za pośrednictwem indywidualnego konta podmiotu utworzonego w bazie BDO (www.bdo.mos.gov.pl):
-
wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie otrzymanych w roku, w którym przedsiębiorca ubiega się o pomoc oraz
w ciągu 2-ch poprzedzających go lat podatkowych lub oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie albo oświadczenia o nieotrzymaniu tej pomocy
w okresie j.w.,do pobrania: wzór oświadczenia o pomocy de minimis uzyskanej przez przedsiębiorcę
w badanym okresie -
informacje, których zakres został określony w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. z 2021r. poz. 743 z późn. zm.) a w przypadku przedsiębiorców, do których nie stosuje się przepisów o rachunkowości, także inne dokumenty pozwalające ocenić sytuację finansową przedsiębiorcy za okres 3 ostatnich lat obrotowych;
do pobrania w zależności od rodzaju pomocy, o którą ubiega się przedsiębiorca::
-formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
-formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
w rolnictwie lub rybołówstwie
muszą być opatrzone podpisem elektronicznym oraz dołączone w formie załącznika do sprawozdania.
Zwolnienie z opłaty produktowej za baterie i akumulatory następuje w ramach pomocy de minimis:
-
w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24 grudnia 2013r., str. 1) albo
- w rolnictwie w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia
18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis sektorze rolnym (Dz.Urz. UE L 352 z dnia 24 grudnia 2013 r. str 9).
Wartość pomocy de minimis odpowiada wartości zwolnienia z opłaty produktowej, obliczanej z zastosowaniem stawki opłaty produktowej dla zużytych baterii przenośnych lub zużytych akumulatorów przenośnych, wskazanej w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach.