Lubuskie skuteczne w walce z COVID-19

Pobierz PDF
Lubuskie, jak do tej pory najlepiej w Polsce radzi sobie z koronawirusem. Stan na dziś (20.05) to 92 zakażenia – w tym 84 ozdrowieńców! Od 11 dni nie ma nowych zakażeń. – Tak działa nasza lubuska drużyna. Razem pokazaliśmy, że jesteśmy nie do zatrzymania – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak i podkreśla, że samorząd podjął wiele działań, żeby lekarze nie musieli walczyć z wirusem gołymi rękami i żeby skutecznie mogli badać i leczyć. To m.in. zakup testów, sprzętu ratującego życie i środków ochrony osobistej.

Lubuskie w dobrej sytuacji epidemicznej

Dobra sytuacja epidemiczna w regionie to także efekt działań podjętych przez samorząd województwa. Informacje na ten temat marszałek Elżbieta Anna Polak przekazała podczas wideokonferencji prasowej. - Już w lutym podjęliśmy decyzję, żeby zaopatrzyć w sprzęt ochrony osobistej nasze lubuskie szpitale. Okazało się później, że to trzon tych postawionych w stan gotowości. To szpitale w Gorzowie – jednoimienny, Zielona Góra – oddział zakaźny, Torzym. To miało bardzo duże znaczenie, że nie wysłaliśmy lekarzy i pielęgniarek do walki gołymi rękoma. Agencja Rezerw Materiałowych dysponowała praktycznie zerowym stanem. Wiedzieliśmy, że to bardzo duże zagrożenie, dlatego w pierwszej kolejności zaopatrzyliśmy się w sprzęt ochrony osobistej, który przekazaliśmy niezwłocznie szpitalom. To region lubuski, jako pierwszy sprowadził z Chin certyfikowany sprzęt – 22 tony. Dostaję teraz od lekarzy informacje, że to jedyny sprzęt, który spełnia ich oczekiwania – wyjaśnia marszałek Polak.

Marszałek podkreślała, że dobra sytuacja w regionie to także zasługa przestrzegania reżimu sanitarnego. Przypomniała, że Lubuskie przećwiczyło te zasady w ubiegłym roku, kiedy to zmagało się z bakterią New Dehli. – Byliśmy więc przygotowani, a wszystkie wprowadzone zasady sprawiły, że wirus się nie rozprzestrzenił – dodaje. Marszałek przypomniała także, że to w Lubuskiem, jako w pierwszym regionie w Polsce, odwołano wszystkie masowe imprezy.

Samorząd inwestuje, kupuje sprzęt i testy

Ważne okazały się także samorządowe inwestycje w lubuskich szpitalach. Od wielu lat samorząd mocno wpiera lecznice. - Dodatkowo przekierowaliśmy 45 mln zł na sprzęt ratujący życie, który w większości jest już w szpitalach. Zamówienia są na bieżąco realizowane – informuje Elżbieta Anna Polak. Sprzęt sukcesywnie dociera do szpitali, ponieważ urządzenia nie leżą na półkach. Są sprowadzane, często z zagranicy. Zakupiony przez samorząd sprzęt trafia nie tylko do szpitali, dla których podmiotem tworzącym jest województwo lubuskie, ale także do wszystkich postawionych w stan gotowości.

- Wyręczamy rząd polski, bo przekazaliśmy 45 mln zł na sprzęt, natomiast dotacja z rządu dla całego regionu to 5,5 mln zł. W szpitalach jest już sprzęt za 16,5 mln zł. Za 27 mln zł dotrze za chwilę – wyjaśnia marszałek.

I tak w ramach zamówienia do Szpitala w Zielonej Górze trafił sprzęt o wartości 8,5 mln zł, do jednoimiennego szpitala w Gorzowie o wartości blisko 16 mln zł. Do szpitala rządowego, dla którego organem prowadzącym jest MSWiA w Żarach trafił sprzęt o wartości 801 tys. zł. Wartość sprzętu dostarczonego szpitalowi na Wyspie w Żarach to 1,7 mln zł, szpitalowi w Sulechowie - 3,4 mln zł, szpitalowi w Torzymiu - 855 tys. zł. Po dwie karetki dostały stacje pogotowia ratunkowego.

Lubuskie testuje dzięki samorządowemu wsparciu

Samorząd województwa zakupił także sprzęt do laboratoriów w Zielonej Górze i Gorzowie oraz testy za 5 mln zł (w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego). Zgodę na testowanie z Ministerstwa Zdrowia szpitale otrzymały 17 kwietnia. Testowanie rozpoczęło się więc z początkiem maja. Testy wykonuje także sanepid w Gorzowie.

Łącznie w województwie lubuskim wykonano 10 709 testów: Laboratorium w Gorzowie - 7 822 testy, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze (wykonuje testy od piątku) - 395 testów. – To jest informacja gorzowskiego sanepidu. Jednak dyrektorzy jednostek informują o większej liczbie. Szpital w Gorzowie informuje, że wykonał już 2 541 testów, przebadał wszystkich pracowników oraz pacjentów i ma stan 0. Zielona Góra informuje, że do tej pory wykonano w szpitalu 786 testów – wyjaśnia marszałek Polak. Szpitale wykonują także testy przesiewowe.  

Wspieramy jednostki opieki społecznej

Samorząd wspiera także inne jednostki w walce z wirusem. Wczoraj przekazał 4,5 mln zł na wsparcie domów pomocy społecznej, domów opieki, domów samotnej matki, hospicjów, noclegowni. – Podmioty te będą otrzymywały granty na sprzęt ochrony osobistej i szybką diagnostykę – informuje E. Polak. Dodatkowo jednostki te zostały już zaopatrzone wcześniej w ramach projektu o wartości 45 mln zł.

Dodajmy, że tak szeroki zakres działań w przeciwdziałaniu epidemi jest możliwy dzięki wsparciu funduszy unijnych, w tym środkó z RPO Lubuskie 2020.

#FunudszUE #UEpomaga

Zobacz również