
Podczas tegorocznej akcji Lubuszanie przekonają się nie tylko jak smakuje Lubuskie, ale także poznają miejsca warte uwagi. Pierwszy wyjazd zaplanowano na 16 czerwca. Tego dnia uczestnicy wyprawy odwiedzą Siedlisko, a dokładnie gospodarstwo Qzko.
- Zajmujemy się przede wszystkim produkcją sera i hodowlą zwierząt. Przygotowaliśmy warsztaty serowarskie i mydlarskie oraz zabawy ze zwierzętami – zachęca do udziału właściciel gospodarstwa Marcin Wojnowski. Plan wycieczki uzupełni spacer do pobliskich ruinach Zamku Carolath.
Na drugą wyprawę będzie można ruszyć 30 czerwca. Tym razem Lubuszanie odwiedzą gospodarstwo „Dereniówka” w Lubiechni Wielkiej. Podróż rozpocznie się od zwiedzania Muzeum Łąki w Owczarach. Następnie zaplanowano poczęstunek i warsztaty wypiekania chleba.
- „Dereniówka” leży na obrzeżach puszczy rzepińskiej. W planach mamy odwiedzenie ścieżki edukacyjnej „Bobrowym szlakiem” w Nowym Młynie. To przepiękne miejsce – mówi Grażyna Dereń radna województwa, a prywatnie właścicielka gospodarstwa. Na koniec wycieczki Lubuszanie zwiedzą gospodarstwo i spróbują produktów wpisanych na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych.
- Często tracimy pewną więź pokoleniową, szczególnie w dużych miastach. Właśnie dlatego bardzo zachęcam, by spróbować jak smakuje województwo lubuskie. Autobus będzie startował z Zielonej Góry, ale istnieje możliwość zrobienia przystanków po drodze – tłumaczy Stanisław Tomczyszyn.
Informacje związane organizacją Dni Otwartych Farm udzielane są pod numerem telefonu (68) 456 53 68 oraz (68) 45 65 366. Do udziału zapraszamy rodziców z dziećmi. Z uwagi na charakter spotkań dzieci powinny mieścić się w przedziale wiekowym 6 - 12 lat.
Uczestnictwo jest bezpłatne. Ilość miejsc została ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia na pierwszy wyjazd (16 czerwca, gospodarstwo Qzko) zbierane są do 11 czerwca, a na drugi (30 czerwca, gospodarstwo "Dereniówka") do 25 czerwca.
By wziąć udział, należy pobrać kartę zgłoszeniową, wypełnić ją i mailowo odesłać skan na adres ksow@lubuskie.pl. SR KSOW zapewnia transport autokarem z Zielonej Góry do odwiedzanych miejsc, obiad oraz zajęcia na terenach gospodarstw.
W konferencji otwierającej wydarzenie udział wziął także Arkadiusz Dąbrowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.