Onkologia i chirurgia nie do poznania

Pobierz PDF
Lekarze przy stole operacyjnym.
Dwa lata temu groziła mu zapaść, tymczasem Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w gorzowskim szpitalu nie tylko udało się utrzymać, ale także zmodernizować. - Systematycznie inwestujemy w szpitale, by Lubuszanie mieli dostęp do najlepszej opieki medycznej – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Historia Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej

Pod koniec września 2018 r. w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. zatrudnionych było 15 lekarzy. Niespełna dwa lata później w oddziale zatrudnienie znalazło 22 lekarzy. Liczba medyków z drugim stopniem specjalizacji w tym czasie zwiększyła się trzykrotnie - z 5 w 2018 r. do 15 w 2020 r.

Dzięki wzmocnieniu kadrowemu oddział może z powodzeniem wprowadzać nowe procedury medyczne. Ambicją lekarzy są małoinwazyjne i bardziej korzystne dla pacjenta techniki operacyjne. To już się udaje, bo np. zabiegi laparoskopowego usuwania nowotworów jelita grubego do niedawna odbywały się sporadycznie, dziś niemal rutynowo. Zabiegi laparoskopowe dają też inne korzyści. Pacjent szybciej dochodzi do siebie, szybciej może sam jeść, a czas hospitalizacji skraca się o połowę.

Istotny wkład samorządu województwa

Rozwój szpitala w Gorzowie Wlkp. nie byłby możliwy bez wsparcia samorządu województwa. Dzięki staraniom zarządu województwa z marszałek Elżbietą Anną Polak na czele i udanym negocjacjom z Komisją Europejską niedługo do Gorzowa trafi robot chirurgiczny DaVinci. Lecznica dołączy do zaledwie kilku (spośród kilkuset) placówek medycznych, które będą dysponowały takim sprzętem. Aparat zapewnia olbrzymie możliwości i będzie wykorzystywany do m.in. usuwania nowotworów jelita grubego. Sprawdzi się także w zabiegach kardiochirurgicznych oraz transplantologii.

Metamorfoza oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej to dalszy etap zmian, jakie zachodzą w gorzowskim szpitalu. Rozwoj onkologii to jeden z priorytetów Lubuskiej Startegii Ochrony Zdrowia. - Podchodzimy do tego tematu kompleksowo w ujęciu całego województwa. Zaplanowaliśmy inwestycje w szpitalach w Gorzowie, Zielonej Górze, Nowej Soli i Torzymiu. Chcemy by pacjenci chorzy onkologicznie mogli korzystać z najnowszych terapii w lubuskich szpitalach - podkreśla marszałek Polak. Dzięki staraniom samorządu udało się wybudować nowoczesny ośrodek radioterapii, chorzy mogą korzystać z badań nowoczesnym sprzętem typu PET.

To jednak nie koniec zmian w gorzowskim szpitalu. Trwa budowa oddziału hematologii i intensywnej terapii. Planowana jest także termomodernizacja budynków. 

Zobacz również