O współpracy z amerykańską armią

Pobierz PDF
O współpracy z wojskami USA stacjonującymi w województwie lubuskim oraz otworzeniu biura ds. wojsk amerykańskich w Lubuskiem marszałek Elżbieta Anna Polak rozmawiała ze Scottem Brokaw – Doradcą ds. Relacji Wojsk Amerykańskich w Polsce.

Jedyne biuro sił amerykańskich stacjonujących w Polsce znajduje się w Poznaniu. Jego obszar działalności, to pięć województw, a tym Lubuskie. Celem działalności biura jest zapewnienie przepływu informacji oraz utrzymywanie bieżących kontaktów pomiędzy armią USA, a władzami lokalnymi.  Scott Brokaw podkreślał, że ze względu na to, że w Lubuskiem przebywa najwięcej amerykańskich żołnierzy planowane jest otwarcie oddziału biura w Zielonej Górze. Marszałek Elżbieta Anna Polak zadeklarowała wsparcie w tym zakresie. – Zdaję sobie sprawę, że to w regionie lubuskim przebywa najwięcej żołnierzy amerykańskich. Współpracowaliśmy przed wybuchem pandemii, spotykaliśmy się , organizowaliśmy spotkania z uczniami szkół mundurowych. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana – podkreślała marszałek. Zaznaczyła także, że obecnie współpraca może się odbywać w systemie online. - Jestem przekonana ze nasza współpraca będzie się nadal rozwijać. Lubuskie jest najbardziej tolerancyjnym i otwartym regionem w Polsce. Nasze przesłanie „Lubuskie warte Zachodu” staramy się wprowadzać w życie, staramy się rozwijać region, żeby mieszkańcom żyło się dobrze. Chciałabym, żeby w tym naszym domu żołnierze amerykańscy czuli się tak dobrze, jak my -  Lubuszanie – dodała.

Scott Brokaw podkreślał, że planowane biuro będzie dedykowane tylko żołnierzom stacjonującym w Lubuskiem. Byłoby odpowiedzialne za kontakty z władzami lokalnymi, dbałoby o relacje i pomoc w organizacji eventow. Personel biura funkcjonowałby w rotacji 2-3 letniej. - Muszą być to ludzie, którzy wiedzą cokolwiek o Polsce i mają doświadczenie, polskie korzenie, żeby mówili po polsku. Będą to zarówno osoby cywilne, jak i wojskowi – zaznaczył.

Otwarcie biura planowane jest na wiosnę 2021 r.

Obecność Amii USA  Lubuskiem jest najbardziej liczna w Polsce i składa się na nią:

- Zgrupowanie Żagań Karliki – planowana obecność docelowa będzie liczyć ok 5 tys. żołnierzy

- Skwierzyna – jednostki wsparcia Zgrupowania Żagań Karliki liczy ok 600 żołnierzy

- Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn

Zobacz również