e-Lubuskie staje się faktem

Pobierz PDF
E-administracja już dawno przestała być teorią i z każdym kolejnym miesiącem coraz realniej wpływa na życie Lubuszan. Tego typu zadania np. e-Urząd i Lubuskie e-Zdowie prowadzi także samorząd województwa. Obydwa mają być w pełni gotowe w 2021 r. - Zależy nam, aby proponować rozwiązania faktycznie potrzebne mieszkańcom w codziennym życiu. Chcemy, żeby ludzie załatwiali sprawy prosto, bez długich poszukiwań i czytania skomplikowanych instrukcji, bo świat cyfrowy wpływa na nasze życie w ogromnym stopniu, co pokazuje czas epidemii – tłumaczy członek zarządu Marcin Jabłoński.

Lubuski e-Urząd II

Lubuski e-Urząd II będzie kosztował prawie 15 mln zł. W realizację zadania włączyło się jest 11 gmin z terenu całego województwa. Zadanie było długo konsultowane, bo jeszcze przed rozpoczęciem szczegółowo zbadano priorytetowe pod kątem ważności wyzwania. W ten sposób poznano potrzeby Lubuszan oraz lubuskich przedsiębiorców. W efekcie załatwienie wielu urzędowych spraw będzie możliwe bez wychodzenia z domu. Mowa tu o m.in. usługach:

-eGłosowanie

- eSkarga

- ePrzedszkole - zapisanie dziecka do przedszkola, dokonywanie opłat,

- eSzkoła - zapisanie dziecka do szkoły, obsługa dziennika elektronicznego, możliwość wnoszenia opłat np. za obiady

-  eSprawy - uzyskanie informacji odnośnie statusu sprawy realizowanej w ramach Konta Mieszkańca

-  ePodatki - dokonanie płatności za poszczególne zobowiązania

- eOdpady –złożenie deklaracji za pomocą formularza elektronicznego oraz dokonywania zmian w deklaracjach.

-  eRejestry –uzyskanie informacji lub pobranie danych z rejestrów publicznych.

-  eDodatki Mieszkaniowe, eStypendia, eZezwolenia –składanie wniosków w formie elektronicznej oraz odbieranie decyzji tą samą drogą.

-  eWoda i Ścieki –podgląd stanu rozliczeń

- Budżet Obywatelski –umożliwienie głosowania nad projektami, prezentacja wyników głosowania.

Szkolenia dla użytkowników wdrażanych systemów mają ruszyć jeszcze w tym roku. Działania promocyjne zaplanowano na 2021 r., wtedy też platforma zostanie formalnie oddana do użytku. „Lubuski e-Urząd II” realizowany jest z dofinansowaniem ze środków unijnych. Partnerzy Projektu to gminy: Bobrowice, Bytom Odrzański, Dąbie, Dobiegniew, Łagów, Międzyrzecz, Otyń, Santok, Sława, Szczaniec, Torzym.

Lubuskie e-Zdrowie

W tym przypadku na wdrożenie systemu potrzeba było 20 mln zł i taki też jest budżet inwestycji. W projekcie bierze udział kilkanaście szpitali, poradni i przychodni z całego województwa lubuskiego. Dzięki platformie lekarze zyskają łatwiejszy dostęp do danych z różnych źródeł. Prościej będzie zdobyć informacje o dystrybucji usług medycznych lub diecie pacjenta. Zyskamy ulepszone monitorowanie zużycia leków oraz badania ich skuteczności. W efekcie w istniejących dokumentacjach będzie mniej błędów oraz powieleń. Spora baza informacji pomoże dodatkowo w opracowaniu kompleksowej polityki zdrowotnej.

Lubuskie e-Zdrowie zostanie podzielone na 3 kategorie:

1. Konta Pacjenta:

- e-rejestracja - rezerwacja wizyty przez pacjenta metodą zdalną, za pośrednictwem Internetu. Po dokonaniu rezerwacji zgłoszone wizyty będą potwierdzane przez rejestratorkę,

- dostęp do EDM -  dostęp do dokumentacji medycznej,

- e-wynik - dostęp do wyników badania za pośrednictwem Internetu,

- e-powiadomienia - wysyłanie automatycznych powiadomień dla pacjenta o zbliżających się terminach wizyt oraz innych zdarzeń medycznych za pomocą różnych kanałów komunikacji np. SMS, e-mail,

- e-płatności - zasilanie portmonetki w ramach konta pacjenta środkami pieniężnymi, które w przypadku wizyty płatnej mogą posłużyć w celu automatycznego pobrania opłaty przez podmiot realizujący usługę lekarską,

- e-konsultacje - konsultacja stanu zdrowia metodą zdalną.

2. Baza wiedzy:

Jest to usługa udostępniająca informacje dotyczące jednostek ochrony zdrowia uczestniczących w projekcie oraz informująca pacjentów na temat zakresu świadczonych przez nie usług medycznych. Dodatkowo na platformie informacyjnej zawarte zostaną informacje dotyczące profilaktyki, o zagrożeniach zdrowotnych w danym okresie itp.

3. E-usługi dla Jednostek Ochrony Zdrowia

Usługa umożliwi zdalną wymianę dokumentacji pacjenta pomiędzy podmiotami. Jej zadaniem będzie koordynowanie zgód na linii szpital-pacjent, pacjent-szpital, szpital-szpital oraz przekazywanie tych dokumentów, do których wglądu zostanie upoważniony.

Obecnie trwa wybór Generalnego wykonawcy zadania. Wdrożenie programu zaplanowano na 2021 r.

 
#FunduszeEuropejskie #FunduszeDlaPolski #FunduszeDlaLubuskiego

Zobacz również