Mali wojownicy świętują

Pobierz PDF
Często mieszczą się na dłoni. Są bezbronne, a jednocześnie niezwykle waleczne! Wcześniaki – najmniejsi wojownicy obchodzą dziś swoje święto!

Obchodzone 17 listopada święto ma zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin. – Chcemy, aby nasi najmniejsi mieszkańcy mieli szansę na przeżycie i zdrowy rozwój. Do tego potrzebne są odpowiednie warunki. Dlatego m.in. budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – szpital dziecięcy na europejskim poziomie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Obecnie w lubuskiem funkcjonują dwa oddziały neonatologiczne: w szpitalu w Zielonej Górze i Gorzowie. Oba te oddziały zajmują się najtrudniejszymi nawet przypadkami, w tym wcześniakami o krańcowo niskiej masie urodzeniowej - czyli około 500 gram.

Najmniejszy wcześniak urodzony w zielonogórskim szpitalu to Agatka. Urodziła się w 23 tygodniu ciąży i ważyła zaledwie 350 gramów. – To o wiele za mało. Z jej pojawieniem się na świecie wiązało się bardzo duże ryzyko, że po prostu nie przeżyje kolejnych dni i tygodni. Ale dała radę! To najmniejsze dziecko, jakie udało się w historii naszego oddziału utrzymać przy życiu – cieszy się lek. med. Marzena Michalak-Kloc, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii.

Zobacz również