Przedświąteczne prezenty dla ochrony zdrowia

Pobierz PDF
Sprzęt dla Szpitala Uniwersyteckiego oraz stacji pogotowia ratunkowego, nagrody dla studentów walczących z covid – to ostatnie w tym roku wydatki na lubuską ochronę zdrowia.

Dziś dobre świąteczne informacje popłynęły do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dwóch stacji pogotowia oraz do studentów uniwersytetu zielonogórskiego, którzy pomagają szpitalom w walce z COVID-19. – Na koniec roku sprzątamy budżet, wyczyściliśmy wszystkie paragrafy i nazbierało się łącznie 2 mln zł, które zarząd województwa skrupulatnie podzielił na najpilniejsze potrzeby, które jeszcze możemy zaspokoić w naszych jednostkach w tym roku – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zakupy dla Szpitala Uniwersyteckiego

Szpital Uniwersytecki im Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze otrzymał:

 - 126 tys. zł na zakup sprzętu informatycznego, niezbędnego do uruchomienia Szpitala Tymczasowego w nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

- 427 tys. zł na zakupu  aparatury i sprzętu medycznego dla Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego (zakup wiertarki laryngologicznej z kraniotonem oraz mikroskop operacyjny). Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany do przeprowadzania małoinwazyjnych zabiegów chorób nowotworowych, które w dobie COVID-19 są szczególnie pożądane.

- 259 tys. zł dotacja na zakup sprzętu medycznego -4 szt. kardiomonitorów z wyposażeniem oraz 5 szt. materacy przeciwodleżynowych. Z uwagi na szybko wzrastającą liczbę pacjentów zarażonych koronawirusem wymagających intensywnej opieki medycznej, pojawiła się konieczność stworzenia dodatkowych stanowisk intensywnej terapii.

- 139 tys. zł na zakup aparatu USG dla Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Przenośny aparat USG jest niezbędny do funkcjonowania oddziału. Umożliwia szybką diagnostykę szczególnie śródporodową.

- 450 tys. zł na zadanie inwestycyjne związane z wyposażeniem w sprzęt pretriażu, który usytułowany będzie przy Oddziale Zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego.

- Zależy nam na tym, żeby nie tylko zabezpieczyć jednostki przed covidem, ale też umożliwić dostępność do leczenia na wszystkie inne choroby. Stąd też takie decyzje o dofinansowaniu – wyjaśniła marszałek Polak.

Zadowolenia z dodatkowych zakupów nie krył dr Marek Działoszyński, prezes zielonogórskiej lecznicy. - Cieszę się z tych grudniowych porządków. Rzeczywiście to bardzo potrzebny i pożądany przez personel sprzęt, który będzie ułatwiał leczenie pacjentów covidowych i nie covidowych – podkreślał.  

Nagrody dla studentów

Prezent świąteczny otrzymają także studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy pomagają w walce z pandemią. – Chcemy podziękować studentom, że odpowiedzieli na apel i włączyli się do walki na pierwszej linii frontu.  Zarząd województwa przeznaczył 350 tys. zł na specjalne nagrody – poinformowała E.Polak.

Do walki z pandemią zgłosiło się ponad 80 studentów z medycyny, pielęgniarstwa i ratownictwa. - Chcemy żeby uhonorowani byli nie tylko studenci, którzy pracują jako wolontariusze w szpitalu tymczasowym, ale także Ci, którzy pracują w innych szpitala w regionie. Nasi studenci od początku bardzo chętnie włączyli się w pomoc. Dyrektor szpitala tymczasowego bardzo pochlebnie wyraża się o ich pracy i zaangażowaniu. Więc bardzo dziękuję za taką inicjatywę nagrodzenia ich – mówił prof. Wojciech Strzyżewski – Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Sprzęt do odkażania ambulansów

Dodatkowe środki popłynęły także do dwóch lubuskich stacji pogotowia ratunkowego w Zielonej Górze i Gorzowie. Do jednostek trafi po 70 tys. zł na zakupu dyfuzorów. Stacjonarne dyfuzory zamontowane w karetkach pozwolą na niezwłoczną dezynfekcję ambulansu po przewozie pacjenta zarażonego SARS-CoV-2. - Te dyfuzory bardzo się przydają. Ten sprzęt jest bardzo skuteczny w usuwaniu bakterii, grzybów i wirusów. To pozwala na to, że karetki nie stoją już w kolejce do dezynfekcji – mówił dyrektor stacji w Gorzowie Andrzej Szmit.

Sytuacja epidemiczna w szpitalach

Szpital w Zielona Góra – 7 grudnia ruszył Szpital Tymczasowy. Obecnie przebywa tam 40 pacjentów (14 pacjentów na OIOM i 26 na oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Na oddziale zakaźnym przebywa obecnie 7 pacjentów. Dzięki uruchomieniu szpitala tymczasowego możemy wyczyścić i oddział zakaźny. Ruszyły tam prace, które mają doprowadzić do tego, że tam powstanie dodatkowych 10 łóżek dziecięcych. Ten remont zakończy kompleksowo prace na tym oddziale. W całym szpitalu na intensywnej tlenoterapii jest 97 pacjentów.

Szpital Gorzów: 250 łóżek coviowych w gotowości, zajętych 159 w tym  16 OIOM. - Mamy też ogniska koronawirusa na oddziałach czystych: neurologii, interny. Takie sytuacje się zdarzają i musimy się z tym zmierzyć. Wstrzymujemy więc przyjęcia na neurologię – wyjaśnił prezes Jerzy Ostrouch.

Szpital Torzym: w gotowości 115 łóżek covidowych, zajętych 95.

Zaszczep się na COVID

Podczas konferencji pojawił się temat szczepień na COVID-19, które ruszą tuż po świętach. Wg planu najpierw zaszczepieni mają zostać medycy. Jak poinformował prezes Jerzy Ostrouch, gotowość zgłosiło tylko 30% personelu lecznicy. Problemy są także w stacji pogotowia w Gorzowie. - 60% personelu chciało się zaszczepić. Przyszli do mnie ratownicy, którzy powiedzieli, że nie życzą sobie pracy z ludźmi, którzy się nie szczepią. W związku z tym, wystosowałem pismo, w którym poinformowałem, że z pracownikami, którzy się nie zaszczepią nie zostaną podpisane kontrakty. W związku z tym, spotyka się z falą hejtu i gróźb. A ja uważam, że my medycy jesteśmy specyficzną grupą, która jest do tego moralnie zobowiązana – wyjaśnił Andrzej Szmit.

Marszałek Elżbieta Anna poinformowała, że urząd marszałkowski planuje realizację kampanii informacyjnej, zachęcającej do szczepień. – Chodzi o przekazywanie wiedzy na temat szczepień i uświadamianie ich znaczenia. Stanę więc murem za każdym kto do szczepień będzie zachęcał. Bo to jest dla nas teraz zbawienie i szansa na powrót do normalności. Ta szczepionka należy do jednej z najbezpieczniejszy, jak przekonują eksperci. A żebyśmy mogli być bezpieczni musi się zaszczepić 70 proc. społeczeństwa. Zachęcam do szczepień – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zobacz również