
Sąd wydał korzystny dla Województwa Lubuskiego wyrok - uwzględnił skargę i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody, a także zasądził od Wojewody na rzecz Województwa kwotę 480 zł tytułem zwrotu kosztów.
W ustnych motywach wyroku Sąd wskazał, że w sprawie zaistniała przesłanka obligatoryjnego odwołania tej postaci, że Jarosław Marcinkowski w okresie zajmowania stanowiska był pełnomocnikiem w prowadzeniu działalności gospodarczej swojej żony, co nie zostało w postępowaniu obalone.
Sąd stwierdził, że do zaistnienia przesłanki wystarczający jest fakt bycia pełnomocnikiem, dodatkowo nie zgodził się z Wojewodą, abyśmy mieli tu do czynienia tylko z pełnomocnictwem do czynności technicznych – umocowanie obejmowało m.in. możliwość wyrejestrowania działalności, tj. podjęcia decyzji o jej zakończeniu, co jest bardzo znaczące.
Sąd wskazał, że jako osoba pełniąca funkcję publiczną Jarosław Marcinkowski winien był, przystępując do konkursu na stanowisko dyrektora, poczynić starania, aby dostosować się do ograniczeń ustawowych, z którymi osoba pełniąca funkcję publiczną powinna się liczyć. Powyższe stanowiło już przesłankę do obligatoryjnego odwołania.
Sąd nie przychylił się natomiast do drugiej podstawy odwołania i uznał, że nie zostało wykazane, że Jarosław Marcinkowski faktycznie prowadził działalność gospodarczą.
Na razie wyrok jest nieprawomocny. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego czeka na przesłanie wyroku z uzasadnieniem.
Sąd wydał korzystny dla Województwa wyrok- uwzględnił skargę i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody stwierdzające nieważność uchwały o odwołaniu ze stanowiska dyr. CKZiU Medyk Jarosława Marcinkowskiego.
— Elżbieta Anna Polak (@ElzbietaPolak) July 13, 2022
Wyrok jest nieprawomocny. Czekamy na przesłanie wyroku z uzasadnieniem. pic.twitter.com/uPm0guwimr