Wniosek o sprostowanie artykułu Gazety Lubuskiej pt. „Polak, rtęć i »zdrada stanu«. Znamy rozstrzygnięcie sądu”

Pobierz PDF
1 września 2023 r. na stronie internetowej Gazety Lubuskiej ukazał się artykuł pt. „Polak, rtęć i »zdrada stanu«. Znamy rozstrzygnięcie sądu”. Artykuł zawiera w całości treści subiektywne i niepolegające na odzwierciedleniu prawnych zdarzeń, a ponadto stanowi dowolną interpretację zdarzeń autora.

W związku z tym, zgodnie z art. 31a Prawa Prasowego oraz na podstawie upoważnienia z dnia 17 stycznia 2023 r. (Uchwała nr 312/4312/23 Zarządu Województwa Lubuskiego) wnoszę o opublikowania sprostowania następującej treści:

  • Źródłem artykułu są informacje subiektywne i stanowiące linię obrony oskarżonego lub jego obrońcy z uwagi na to, że postępowanie sądowe było objęte wyłączeniem jawności.
  • Na żadnym etapie postępowania sąd nie użył sformułowania, że „stwierdzenie, że marszałek Elżbieta Polak dopuściła się podczas ubiegłorocznej katastrofy na Odrze »zdrady stanu« jest dozwolone  (…)”.
  • Posiedzenie sądu obejmowało wygłoszenie stanowisk stron postępowania, a także wydanie postanowienia. W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd ograniczył się do wskazania podstawy prawnej w postaci braku znamion czynu zabronionego. 
  • Uzasadnienie postanowienia nie zostało jeszcze sporządzone, a zatem strony nie mają wiedzy, jakie okoliczności sąd wziął pod uwagę, w jaki sposób ocenił materiał dowodowy zgromadzony w sprawie i jakie podstawy faktyczne i prawne stanowiły przyczynę rozstrzygnięcia. 
  • Przedmiotem postępowania były wypowiedzi pana Marka Surmacza z dnia 5 września 2022 r., nie zaś zachowanie Pani Marszałek Elżbiety Polak.
  • Fragmenty odnoszące się do rzekomego zdementowania informacji przez ministra Axela Vogla są nieprawdziwe, co zostało wielokrotnie potwierdzone przez samego ministra.
  • Ewentualne spory sądowe i przedsądowe z udziałem Pani Marszałek pozostają bez żadnego znaczenia dla rozpoznania sprawy przeciwko panu markowi Surmaczowi.

Ponadto, wnoszę o usunięcie z artykułów następujących fragmentów, gdyż wprost niezasadnie sugerują odbiorcom nienależyte wykonywanie przez Panią Marszałek funkcji związanych z pełnionym urzędem i jednocześnie mogą godzić w Jej dobre imię:

  • „marszałek Polak pozowała w Gdańsku na obrończynię wolności, w tym wolności słowa, z okazji rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych,”
  • „Jej rewelacje zdementowały służby prasowe brandenburskiego Ministerstwa Rolnictwa i Środowiska, ale też osobiście, minister Axel Vogel”;

A także usunięcie fragmentu: „art. 212 kk, który służy m.in. do ścigania przeciwników politycznych za niewygodne wypowiedzi”, który podważa powagę prawa i jego stosowania w demokratycznym państwie prawa, jakim jest Polska.

Paweł Kozłowski

Rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

Powiązane wiadomości

Zobacz również