Wyjaśnienie dot. artykułu w Gazecie Lubuskiej

Pobierz PDF
Uwaga: Wiadomość archiwalna. Nie wszystkie załączniki i linki mogą działać poprawnie.
W związku z  wypowiedzią prezydenta miasta Nowa Sól Wadima Tyszkiewiczadotyczącą listy projektów strategicznych RPO Lubuskie 2020, że „jest to wybór polityczny”  oraz że „dokonuje się go teraz, na chwilę przed wyborami”, zawartą w artykule pt. „Na co wydamy miliony euro?” opublikowanym przez Gazetę Lubuską 21 stycznia 2014 r. publikujemy wyjaśnienie marszałek Elżbiety Polak.
Dotyczy: artykułu pt. „Na co wydamy miliony euro?” GL z 21.01.2014 r.

W związku z zawartą w w/w artykule wypowiedzią prezydenta miasta Nowa Sól Wadima Tyszkiewicza, dotyczącą listy projektów strategicznych RPO Lubuskie 2020, że „jest to wybór polityczny”  oraz że „dokonuje się go teraz, na chwilę przed wyborami”, pragnę poinformować, że:
1)      Wybór projektów strategicznych nie dokonał się „teraz”; Regionalny Program Operacyjny oraz lista projektów zostały zatwierdzone przez Zarząd Woj. Lubuskiego 19 listopada 2013 r., a więc na rok przed wyborami samorządowymi, które odbędą się w listopadzie 2014 r. Przyjęcie tych dokumentów poprzedził cykl 26 spotkań konsultacyjnych, które trwały od lutego 2013 r.
2)      Lista projektów może być rozszerzona lub pomniejszona w wyniku dalszych konsultacji czy prowadzenia wewnętrznych rewizji i szacowania kosztów w programie. Ponieważ proces tworzenia listy cały czas trwa, dlatego tym bardziej nie można stawiać tezy, iż „wybór dokonał się teraz”.
3)      Bez względu na termin jakichkolwiek wyborów, Zarząd Województwa musi podejmować decyzje dotyczące RPO w tym roku, ponieważ zbliżają się konsultacje z Komisją Europejską, których terminu nie można dowolnie przesuwać.
4)      Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz zna procedury jakie towarzyszą powstawaniu RPO Lubuskie 2020 i konstruowaniu listy projektów strategicznych, skoro na liście znalazł się projekt rozwoju Parku Technologii i Logistyki Przemysłu „Interior” w Nowej Soli.

Ponadto w odniesieniu do pytania prezesa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Artura Malca, dlaczego na liście projektów strategicznych nie ma budowy mostu w Kostrzynie, informuję, że istniejący w Kostrzynie most znajduje się w ciągu dróg krajowych DK 31 i DK 22, a zatem jest administrowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Natomiast samorząd województwa planuje wykonanie „Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego” w uzgodnieniu z GDDKiA oraz stroną niemiecką, które wskaże potencjalną lokalizację dla budowy nowego mostu w Kostrzynie. Zarząd Województwa przyjął plan inwestycji priorytetowych do realizacji w latach 2014-2020 na drogach wojewódzkich, ponieważ to tymi drogami administruje.

Elżbieta Polak
Marszałek Woj. Lubuskiego

Zobacz artykuł - Gazeta Lubuska 21.01.2014 r.

Zobacz również