Lądowisko wpisane do rejestru

Pobierz PDF
Uwaga: Wiadomość archiwalna. Nie wszystkie załączniki i linki mogą działać poprawnie.
Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. zostało wpisane do ewidencji lądowisk. To oznacza, że mogą już z niego korzystać medicoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Na tę decyzję czekaliśmy kilka tygodni. 9 czerwca br. prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego – Piotr Orłowski wpisał przyszpitalne lądowisko do prowadzonej przez jego urząd ewidencji - cieszy się prezes gorzowskiej lecznicy Piotr Dębicki.

Ministerialne standardy

Przyszpitalne lądowisko wymagało przebudowy, bo stare nie spełniało wymaganych przepisami parametrów, które zakładają takie umiejscowienie lądowiska, aby droga prowadząca do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nie przecinała się z drogą ogólnodostępną. Położenie starego lądowiska po drugiej stronie ulicy, przy której znajduje się SOR i budynek główny lecznicy było też utrudnieniem dla personelu medycznego. Aby przewieźć pacjenta z helikoptera do szpitala trzeba było wykorzystywać karetkę. - Teraz takiej potrzeby nie będzie. A dzięki przebudowie i łatwiejszemu dostępowi do bazy medycznej szpitala pacjentom będzie można szybciej udzielić niezbędnej pomocy. Lądowisko będzie oświetlone, więc lądowania będą mogły być wykonywane całą dobę – dodaje prezes gorzowskiej lecznicy.

Dla bezpieczeństwa pacjentów

Decyzja prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego – Piotra Orłowskiego potwierdza, że lądowisko przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. odpowiada wymaganiom określonym przepisami art. 93 ust. 2 ustawy Prawo lotnicze i sprawia, że gorzowska lecznica spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie  szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz wymogów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań dla lądowisk przez Ministra Infrastruktury. Chodzi m.in. o takie usytuowanie lądowiska, które będzie umożliwiało przyjęcie osób w stanie bezpośredniego zagrożenia życia bez konieczności używania karetek.

Unijne wsparcie

Prace przy przebudowie inwestycji rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia 2013 r. Projekt o nazwie "Przebudowa lądowiska, wiaduktu i wiaty dla SOR Szpitala Wojewódzkiego w (POIS). Inwestycja kosztowała prawie 7 mln złotych. Większość  (ponad 5 mln) to pieniądze unijne. Gorzowie Wlkp." był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

 

Informację przygotowała Katarzyna Kozińska, UMWL

Zobacz również