
Na konferencji prasowej rektorzy obu uczelni przedstawili swoje stanowiska w sprawie porozumienia na rzecz powołania Akademii Gorzowskiej. Przypomnijmy, że Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego przygotował tekst porozumienia pomiędzy Akademią Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., dotyczącego utworzenia Akademii Gorzowskiej, który został zaakceptowany przez Zarząd Woj. Lubuskiego w dniu 3 lutego 2015 r. Treść tego porozumienia została również zaakceptowana przez stronę AWF i podpisana przez rektora prof. Jerzego Smorawińskiego. Natomiast w terminie do 15 kwietnia br. do Urzędu Marszałkowskiego miał trafić projekt porozumienia wypracowany, uzgodniony i podpisany przez obie uczelnie. To jednak nie nastąpiło.
Porozumienie jest potrzebne z punktu widzenia zachowania trwałości projektu pod nazwą Modernizacja budynku dydaktycznego fizjoterapii w Gorzowie Wielkopolskim, przy ul. Orląt Lwowskich 4-6, który jest realizowany przez AWF, a dofinansowany ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Beneficjent zwrócił się z wnioskiem o zwiększenie dofinansowania o ok. 8 mln złotych, natomiast Zarząd Województwa Lubuskiego, w związku z inicjatywą powołania Akademii Gorzowskiej zadecydował, iż zwiększenie dofinansowania dla ww. inwestycji będzie możliwe jeśli uczelnie zagwarantują trwałość zrealizowanego projektu i osiągniecie wskaźników rezultatu, gdyż infrastruktura wytworzona w wyniku jego realizacji, ma zostać wniesiona do nowotworzonej Akademii.
Prof. Skorupska-Raczyńska stwierdziła, że z powodu braku uzgodnień co do zaproponowanego przez Zarząd Województwa projektu porozumienia, zespoły obu uczelni obradowały dwukrotnie (31 marca i 10 kwietnia). – Tekst porozumienia, z którym zaznajomiły się obie strony, został wysłany przez nas do Urzędu Marszałkowskiego – mówiła rektor PWSZ. – Następnie bez uzgodnień z PWSZ, Akademia Wychowania Fizycznego przedstawiła w Urzędzie Marszałkowskim zmienioną treść porozumienia.
- Nikt tego nie zmieniał, natomiast wersję zaproponowaną przez Zarząd podpisał rektor AWF, a PWSZ jej nie podpisała. Innej wersji tego porozumienia nie ma i Zarząd nigdy tego porozumienia nie zmieniał i nie nanosił poprawek – odparła marszałek Polak. – Oczywiście PWSZ ma prawo do swojej ścieżki postępowania, ale ważne jest żebyśmy wiedzieli, jakie są fakty.
Podsumowując spotkanie, marszałek stwierdziła: - Są różne bariery, i problemy, które trzeba rozwiązywać. Jestem zadowolona z tego spotkania. Nie było ono radykalne. Jest dobra wola obu środowisk dla utworzenia Akademii Gorzowskiej i dokończenia projektu. Strony chcą rozmawiać. Wniosek mój z tego spotkania jest jeden: mamy jednostronne oświadczenie AWF i gotowość obu stron do uzyskania rezultatów projektu. To też jest dla nas wartość.
Po konferencji marszałek obejrzała postęp prac nad modernizacją budynku fizjoterapii wydziału zamiejscowego AWF w Gorzowie Wlkp.