
Obradom przewodniczył Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Krzysztof Seweryn Szymański. Udział w uroczystości wzięli także Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara oraz wiceprezes Jacek Trela. Mecenas Andrzej Zwara podkreślał wielką wagę adwokatów w kształtowaniu się państwa polskie na początku XX wieku. Zaznaczył także, że polska adwokatura jest przygotowana na wyzwania współczesnego świata. Podkreślał, że zadaniem adwokatów jest stanie na straży prawa i wołanie o jego bezwzględne przestrzeganie.
Marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła z kolei o tym, że prawu należy się wielki szacunek, bo o to państwo prawa, które mamy obecnie, wspólnie walczyliśmy i wspólnie powinniśmy stać na jego straży: - Należę do pokolenia transformersów. Dokładnie pamiętam 4 czerwca 1989 roku, kiedy to my, Polacy, po raz pierwszy poczuliśmy się jak u siebie w domu i zaczęliśmy ten nasz dom - Polskę - urządzać po swojemu. Nie wiedzieliśmy jak będzie, nie wiedzieliśmy czy się uda. Ale to właśnie samorząd się najbardziej sprawdził. Polacy wzięli sprawy w swoje ręce. Okazało się , że jesteśmy kreatywni, pracowici, solidarni. Zmieniliśmy wizerunek Polski na świecie. Mamy Polskę samorządową. Nie możemy zmarnować tych lat. Konstytucja w 1997 roku nie była napisana na kolanie. Od 1989 roku trwały prace, konsultacje. W wyniku kompromisu powstał dokument, który nie jest zbiorem obietnic. To jest umowa między władzą a obywatelami. Mamy tam zapisane nie tylko prawa, ale i obowiązki. Nikt nie stoi ponad konstytucją - fundamentem państwa demokratycznego, które wybraliśmy i w którym żyjemy, jest właśnie prawo. Dlatego tak ważne jest hasło na waszym sztandarze PRAWO_HONOR-Ojczyna, które powinno być obecne na co dzień w naszym życiu, w samorządzie wojewódzkim, terytorialnym, a także adwokackim. Wasz głos jest niesłychanie ważny, głos wołający o praworządność, o wolność – mówiła marszałek.
Podczas obrad zgromadzenia wręczono także nagrody w III Konkursie na publikację o tematyce prawniczej. Celem konkursu jest promowanie twórczości dziennikarskiej o szeroko pojmowanej tematyce prawnej. W formule tej mieszczą się utwory prasowe, radiowe i telewizyjne oraz publikowane w internecie, opisujące funkcjonowanie prawa w przestrzeni społecznej, wskazujące na słabości systemu prawa w Polsce, poruszające problematykę przestrzegania prawa, a także opisujące funkcjonowanie systemu wymiaru sprawiedliwości we wszystkich dziedzinach życia. Jej laureatami zostali:
Maja Sałwacka – Gazeta Wyborcza
Cezary Galek – Radio Zachód
Izabela Patek – Radio Zachód
Kamil Siałkowski – Gazeta Wyborcza