
Podczas spotkania przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w misji podzielili się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami oraz pomysłami związanymi z organizacją kolejnych wyjazdów w ramach projektu oraz jego kolejnej edycji. Jak podkreślali, warto zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie ekspozycji lubuskich firm podczas wydarzeń i targów, w których biorą udział. Wyjaśnili, że to pozwoliłoby ich firmą mocniej zaistnieć i dało większe szanse na zdobycie kontrahentów. Podczas spotkania poruszona została także kwestia kierunków wyjazdów. Przedsiębiorcy prosili, aby wziąć pod uwagę państwa sąsiedzkie, państwa Europy Wschodniej, a także wschodzący rynek afrykański. Marszałek Elżbieta Anna Polak zachęcała do korzystania z już wypracowanych relacji i kontaktów z regionami partnerskimi województwa lubuskiego. – Warto pomyśleć o Grecji – Krecie, a także Czechach, Słowacji i krajach zza naszej wschodniej granicy – podkreślała.
Wyjaśniła także, że misje mają na celu nie tylko pozyskiwanie nowych kontrahentów, ale także zdobywanie doświadczeń. Jako przykład podała możliwość współpracy szpitala w Miami z kierunkiem lekarskim funkcjonującym na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz samym szpitalem. Strony zainteresowane są bowiem nawiązaniem współpracy w zakresie wymiany studentów. – Takie wyjazdy to może być kopalnia pomysłów i inspiracji – podkreślała marszałek.
Przypomnijmy, w dniach 5-9 czerwca lubuska delegacja przedsiębiorców pod przewodnictwem marszałek Elżbiety Anny Polak przebywała z misją gospodarczą w Miami (USA). Głównym punktem programu był udział w Kongresie Hemisferycznym CAMACOL, podczas którego odbyły się giełdy kooperacyjne z partnerami z obu Ameryk, Polsko – Amerykańską Izbą Gospodarczą, Izbą Handlową Enterprise Florida i Greater Miami Chamber of Commerce oraz szereg spotkań biznesowych. Marszałek spotkała się także z burmistrzem Miami Tomasem Regalado oraz Komisarzem miasta - Wifredo Gortem, burmistrzem najbogatszego miasta Florydy Doral Juanem Carlosem Bermudezem, którym zaprezentowała potencjał regionu lubuskiego. Podczas misji do Miami marszałek Elżbieta Anna Polak wzięła udział w wizycie studyjnej w jednym z najbardziej nowoczesnych szpitali na świecie - Baptist Health International (Baptist Health South Florida), będącym w rankingu szpitali posiadających najlepszy system ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Rozmowy dotyczyły możliwości odbycia staży i praktyk w szpitalu przez lubuskich studentów medycyny.
Efektem wizyty jest przyjazd delegacji przedsiębiorców i administracji z Miami do Lubuskiego zaplanowany na wrzesień tego roku.
Lubuskie firmy, które wzięły w misji gospodarczej do Miami:
Martens Sp. z o.o. (Przytoczna) – produkcja wyrobów budowlanych z betonu,
Advanced Graphene Products Sp. z o.o. (Zielona Góra) - produkcja farb, lakierów i podobnych powłok, farb drukarskich, mas uszczelniających,
FULL DESIGN Krzysztof Buchowski (Szprotawa) - kompleksowe projektowanie wnętrz budynków,
Elitwear Group Sp. z o.o. (Czechów) - produkcja wyrobów z drewna, produkcja wyrobów z korka, słomy, materiałów używanych do wyplatania,
THIS WAY Krzysztof Mikołajczak (Gorzów Wielkopolski) - doradztwo w prowadzeniu działalności gospodarczej,
PROSPER Maciej Czerniawski (Gorzów Wielkopolski) - przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi,
SIMA Profile Elewacyjne Andrzej Teśluk (Szprotawa) - elewacyjne detale architektoniczne,
PHU ART FLOOR (Wilkanowo) – kompleksowe działanie w zakresie podłóg i ich montażu,
Fabryka Domów PREFADOM Sp. z o.o. (Gorzów Wlkp.) – budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe,
ABG Sp. z o.o. (Zielona Góra) - projektowanie wodno-lądowe.
Misja gospodarcza do Miami (USA) realizowana jest w ramach projektu pn. „Promocja gospodarcza Województwa Lubuskiego poprzez organizację i udział w zagranicznych targach i misjach gospodarczych”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Działanie 1.4. Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP, Poddziałanie 1.4.1. Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP – projekty realizowane poza formułą ZIT.
W ramach projektu odbędą się jeszcze wyjazdy do:
- Kazachstan – wrzesień 2017 r.
- Chin, Korei Płd. – październik 2017 r. (trwa rekrutacja)
- CES, Las Vegas USA - styczeń 2018 r.
- Cebit Hannover - kwiecień 2018 r.
- AIM, Dubai, Zjednoczone Emiraty Arabskie – kwiecień 2018 r.
- USA – czerwiec 2018