
Chcesz zobaczyć niezwykłą wystawę? Przyjdź do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Do 1 lutego 2026 r. można podziwiać tam cudowne szopki krakowskie.
Od 12 grudnia 2025 r. szopki Krakowskie można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wystawa pt. „Krakowskie Betlejem. Szopki krakowskie na tle szopek świata.” to jedna z najbardziej efektownych prezentacji świątecznych, jakie dotąd gościły w Lubuskiem.
Od 1937 roku w Krakowie organizowany jest Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską. Wysoki poziom konkurencji sprawił, że każdy z autorów szopek stara się prześcignąć konkurencję pod względem estetycznym i technicznym.
Efekty tych szopkarskich zmagań są tak imponujące, że w dowód światowego uznania w 2018 roku szopki krakowskie znalazły się na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości prowadzonej przez UNESCO.
Na wystawie pojawiło się aż 30 obiektów pochodzących z prywatnych kolekcji twórców lub miłośników szopkarstwa, a niemal każda z prezentowanych prac jest laureatką dorocznego Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską. Ekspozycję uzupełni grupa figurek szopkowych z różnych stron świata. Część szopek posiada elementy ruchome i oprócz tych dużych imponujących, warto przyjrzeć się tym mniejszym. Najmniejsza z nich mieści się na łyżeczce od herbaty, kolejna umieszczona został w skorupce po jajku.
Szopki Krakowskie będzie można obejrzeć także w kościele pw. Ducha Świętego (ul. Bułgarska 30, Zielona Góra) oraz w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu (ul. Jana Kilińskiego 6, Zielona Góra).
Wystawa jest wspólnym dziełem MZL oraz Stowarzyszenia Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein, które od 15 lat prezentuje w mieście świąteczne szopki.
Współorganizatorzy wystawy to także Fundacja „Tradycja Szopki Krakowskiej” oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej. Patronat honorowy objął bp Tadeusz Lityński, a wydarzenie wsparło finansowo Miasto Zielona Góra.
Wystawę można oglądać codziennie w godzinach od 11.00 do 17.00 od poniedziałku do soboty za okazaniem biletu, w niedzielę bezpłatnie.
Uwaga: W okresie między świątecznym muzeum w niektóre dni jest nieczynne.
![image004.jpg [666x559]](https://files.lubuskie.pl/sites/1/wiadomosci/25426/fotos/orign/image004.jpg)

