
Festiwal Forum Musicum, na który stowarzyszenie zostało zaproszone jest wysoko notowanym w Polsce przedsięwzięciem artystycznym, przeznaczonym dla profesjonalnych zespołów muzyki dawnej wykonywanej na historycznych instrumentach. Festiwal istnieje od 2003 roku, odbywa się zawsze w sierpniu, tworzy uroczystą atmosferę święta muzyki, przyciągając niezwykle zróżnicowaną, zarówno polską, jak i zagraniczną publiczność.
W festiwalu oprócz zespołów zagranicznych z Niemiec i Szwajcarii weźmie udział pięć zespołów z Polski. Udział zespołu Cappella Viridimontana jest wyjątkową okazją do pokazania dorobku Województwa Lubuskiego w sferze kultury.
Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores” złożyło do Departamentu Infrastruktury Społecznej ofertę z własnej inicjatywy, w trybie uproszczonym na zadanie pn. „CV 2013 – Forum Musicum”. Zadanie zgłoszone przez Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores” spełnia łącznie wszystkie warunki określone w art. 19a ust. 1, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.).